Son Dakika Haberleri: İstanbul'a Kar Neden Yağmıyor?

İstanbul'a Kar Neden Yağmıyor?

2 yıl önce

İstanbul bu sene hiç kar görmedi. Meteoroloji tarih verse de kar bir şekilde kenti ıskalayıp geçti. Peki ama neden?

1
İstanbul'a kar yağmamasının sebebini Meteoroloji Mühendisleri Odası Başkanı Ahmet Köse açıkladı. İstanbul'a kar yağmıyor çünkü 'ısı adası' oluştu.
2
Peki nedir bu ısı adası? Meteorolog Köse'nin verdiği bilgiye göre ısı adası küresel iklim değişikliğinin bir sonucu. Dünyadaki küresel ısınma sebebiyle İstanbul'da ısı adası gibi davranmaya başladı.
3
ISI ADASI NASIL OLUŞUYOR?
ISI ADASI NASIL OLUŞUYOR?
Meteoroloji uzmanı Köse şu bilgileri veriyor: "Yakın yerlerde, Kırklareli'nde, kar yağışı oldu ama İstanbul gibi büyük metropollerde şehir ısı adası sebebiyle kar yağışı zorlaşıyor. Çünkü binaları, evleri ısıtıyoruz. Araçlardan çıkan emisyonlar şehri ısıtıyor. Şehre göre 200 metre daha yüksekte olan Istrancalara Çatalca'ya kar düşüyor. Kentin 1,5 kilometre yukarısına kadar kar şeklinde başlıyor ama şehrin üzerine geldiği zaman alt seviye sıcak olduğu için bu da yağmura dönmesine neden oluyor.
4
PERŞEMBE GÜNÜ BİR İHTİMAL
PERŞEMBE GÜNÜ BİR İHTİMAL
Bu sorunun yanıtını da meteoroloji uzmanı Ahmet Köse verdi. Dediğine göre bu perşembe günü İstanbul yılın ilk kar yağışını görebilir. Tabii 'eğer' ısı düşerse. Köse, "Eğer soğuma tahminlerin bir iki derece daha altına inerse, hafta sonu beklenen ancak gerçekleşmeyen kar örtüsü perşembe günü İstanbul'da yaşanabilir. Cuma, cumartesi ve pazar hava ısınmaya başlayarak 12-13 derecelere çıkacak." dedi.
5
İSTANBUL'UN 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU
İSTANBULUN 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU
Meteorolojinin yayınladığı 5 günlük hava durumu tahminine bakıldığında perşembe günü için kar ihtimali çok düşük görünüyor. Hava sıcaklığı düşecek ancak bu kar yağışına yeterli olacak kadar fazla olmayacak. Cuma günü ısı biraz daha düşüyor. Cumartesi günü ise yine 10 derecelere çıkıyor. Peki diğer illerin hava durumu nasıl, kar var mı? İşte bazı illerimizin 5 günlük hava raporları;
6
ANKARA HAVA DURUMU
ANKARA HAVA DURUMU
Başkent Ankara'da bugün sulu kar etkili oluyor. Saat 12.00'da kar yağışı biraz daha etkin olacak. Öğleden sonra saat 15.00'a kadar devam edecek karla karışık yağmur, saat 18.00'da tamamen kesilecek. Ankara'da çarşamba günü yağmur var. Daha etkili kar yağışı ise perşembe günü bekleniyor.
7
AFYON HAVA DURUMU
AFYON HAVA DURUMU
8
BOLU HAVA DURUMU
BOLU HAVA DURUMU
9
ERZİNCAN HAVA DURUMU
ERZİNCAN HAVA DURUMU
10
ERZURUM HAVA DURUMU
ERZURUM HAVA DURUMU
11
ESKİŞEHİR HAVA DURUMU
ESKİŞEHİR HAVA DURUMU
12
GÜMÜŞHANE HAVA DURUMU
GÜMÜŞHANE HAVA DURUMU
13
KASTAMONU HAVA DURUMU
KASTAMONU HAVA DURUMU
14
KAYSERİ HAVA DURUMU
KAYSERİ HAVA DURUMU
15
KIRIKKALE HAVA DURUMU
KIRIKKALE HAVA DURUMU
16
KONYA HAVA DURUMU
KONYA HAVA DURUMU
17
KÜTAHYA HAVA DURUMU
KÜTAHYA HAVA DURUMU
18
SİVAS HAVA DURUMU
SİVAS HAVA DURUMU
19
VAN HAVA DURUMU
VAN HAVA DURUMU


Haber Yayın Tarihi: 16.01.2018 01:43 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Kalça kaldırma ameliyatı için Türkiye'ye gelen İngiliz turistin başına gelmeyen kalmadı! Helikopter turunda tesadüfen gördü! İzlanda'da 50 ceset kıyıya vurdu 29 yaşındaki gençten skandal itiraf: Yaşlı kadınlarla birlikte olarak haftada 56 bin TL kazanıyorum Instagram'dan gurur verici Türkiye paylaşımı! Bakın fotoğrafı kim çekti Dünyada sadece Türkiye'de var! Gören hayrete düşüyor