İstanbul'daki En Temiz Plajları - Son Dakika

İstanbul'daki En Temiz Plajları

23.06.2016 14:02

1
Yaz tatiline henüz çıkamayanlar ya da tatilde İstanbul'da vakit geçirecekler için en mühim sorular: İstanbul'da nerede denize girmeli? Hangi koylar daha temiz? İşte İstanbul'un mavi bayraklı en temiz plajları...

2
İstanbul'da denize girilebilecek yerlerin deniz suyu analizi Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu'na bağlı il düzeyindeki laboratuvarlarda ölçülüyor.

3
İstanbul Şile'deki Ağlayan Kaya Plajı 2012 yılından beri mavi bayraklı. 2016 Haziran ayı deniz suyu ölçümlerine göre 'fekal koliform' sonucu 40. Mavi bayrak için bu sonucun 500'den az olması gerekiyor.

4
Mavi bayraklı plaj efsanelere konu olan 'ağlayan kaya'nın kenarına kurulu. Rivayete göre 1730 yılında Elbiz Uzunkum Ağlayan kaya yöresinin en varlıklı tüccarı ve ağası Dimitri'ymiş. Malikânesinde eşi ve evin tek kızı Eftelya ile yaşarmış.

5
Bir de Dimitri'nin koyunlarına çobanlık yapan Öksüz Mehmet lakaplı bir çoban varmış. Dimitri'nin kızı Eftelya ve öksüz çoban Mehmet birbirlerine aşıktır. Eftelya'yı kaç kez babasından istemeye gitse de kapı yüzüne kapanır.

6
Mayıs ayının son günleridir. Gizlice son kez buluşurlar o kayanın üstünde. Yan yana otururlar uzun uzun konuşurlar. Anlarlar ki bu dünyada kavuşmalarına imkân yok. Sessizce anlaşırlar…

7
El ele tutuşup, kayadan aşağıya denize atlarlar. O günden bu yana kayanın gözyaşları hiç dinmemiştir sürekli akar...

8
Ağlayan kaya plajı

9
Ağlayan kaya plajı

10
Ağlayan kaya plajı

11
Şile Resort Otel 2013 yılından beri mavi bayraklı plaja sahip. 2016 Haziran ayı ölçümlerine göre 'fekal koliform' sonucu 90.

12
Şile Resort Otel

13
Şile Resort Otel

14
Şile Resort Otel

15
Uzunkum Plajı Orta Nokta ise 2015 yılından beri mavi bayraklı. 2016 Haziran ayı ölçümlerine göre 'fekal koliform' sonucu 5.

16
Uzunkum Plajı Orta Nokta

17
Uzunkum Plajı Orta Nokta

18
Uzunkum Plajı Orta Nokta

Son Dakika İstanbul'daki En Temiz Plajları - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement