İstanbul depreminde fay hattı üstünde yer alıp yüksek risk taşıyan semtler - Son Dakika

İstanbul depreminde fay hattı üstünde yer alıp yüksek risk taşıyan semtler

29.01.2020 09:33

Art arda meydana gelen depremlerin ardından İstabul panikte. Uzmanların öngördüğü 7.5 şiddetindeki İstanbul depremi olursa İstanbul'daki hangi ilçeler riskli, hangi ilçeler fay hattı üzerinde ve hangi ilçeler zemin bakımından güvenli?

1
Art arda meydana gelen depremlerin akıllara bir kez daha İstanbul geldi. Uzmanlara göre İstanbul'da şiddeti 7.5 üzerinde olacak bir deprem bekleniyor.
2
Peki deprem fay hattına göre İstanbul'da meydana gelecek bir depremde fay hattında olan ilçeler, orta riskli ilçeler ve birinci derecede riskli olanlar hangileri?
3
İşte haritada fay hatlarına yakınlığa göre birinci derece riskli ilçeler..
4
Avcılar
Avcılar
5
Küçükçekmece
Küçükçekmece
6
Bakırköy
Bakırköy
7
Bakırköy
Bakırköy
8
Güngören
Güngören
9
Beylikdüzü
Beylikdüzü
10
Zeytinburnu
Zeytinburnu
11
Bahçelievler
Bahçelievler
12
Fatih
Fatih
13
Kadıköy
Kadıköy
14
Üsküdar
Üsküdar
15
Ataşehir
Ataşehir
16
Ümraniye
Ümraniye
17
Maltepe
Maltepe
18
Kartal
Kartal
19
Pendik
Pendik
20
Sultanbeyli
Sultanbeyli
21
Sancaktepe
Sancaktepe
22
Tuzla
Tuzla
23
Adalar
Adalar
24
İstanbul'da depremi en çok hissedecek ilçeler hangileri?
İstanbulda depremi en çok hissedecek ilçeler hangileri?
Uzmanlara göre; İstanbul'daki yapıların yaşına bakıldığından en yaşlı ilçe olarak Beyoğlu'ndan sonra ikinci sırada gelen Fatih (Tarihi Yarımada) depremden en fazla etkiyi görecek ilçe olarak öne çıkıyor.
25
Fatih'in yanı sıra Zeytinburnu, Bakırköy, Florya, Küçükçekmece'nin Menekşe-Kanarya ve Cumhuriyet Mahallesi, Avcılar, Beylikdüzü'ne bağlı Gürpınar'ın Pekmez ve Pınarkent mahalleleri, Büyükçekmece'nin Devebağırtan bölgesi, Kumburgaz ile Silivri'nin yanı sıra Tekirdağ ve Marmara Ereğlisi de olası depremden ciddi şekilde etkilenecek.
26
Depremde en çok hasar alacak yerler:
Depremde en çok hasar alacak yerler:
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan deprem profesörü Ahmet Ercan'ın tespitleri doğrultusunda "Cankurtaran'dan başlayıp Ayasofya'ya, oradan Süleymaniye'ye, oradan Fatih'e, Edirnekapı'ya, oradan Küçükçekmece ve Büyükçekmece göllerinin kuzey kıyısına bir çizgi çekin ve bu çizginin güneyindeki yerler depremde en çok hasar ve en çok yıkım görecek yerlerdir" açıklamasını yaptı.
27
Yüksek deprem riski taşıyan semtler hangileri?
Yüksek deprem riski taşıyan semtler hangileri?
Zeytinburnu Ayamama Deresi, Ataköy'ün bulunduğu kesimler, Florya (batısındaki heyelan alanları) Küçükçekmece kıyıları, Küçükçekmece Gölü'nün doğusundaki Nakkaşdere alüvyonları, Azaplı yöresi (Altınşehir'in alçak kesimleri), Ispartakule (Alibey Yarımadası'nın batı kısımları), Kanarya (Firuzköy kıyıları), Esenkent, Avcılar (Küçükçekmece Gölü ve Marmara Denizi'ne bakan kıyıları), Ambarlı ve Haramidere.
28
Orta derecede riski taşıyan semtler hangileri?
Orta derecede riski taşıyan semtler hangileri?
Beşiktaş, Ortaköy Dereboyu, İstinye çukuru, Tarabya çukuru, Üsküdar çukuru, Beylerbeyi çukuru, Küçüksu çukuru, Paşabahçe-Beykoz çukuru, Çayırbaşı çukuru, Karaköy, Tophane, Salıpazarı, Ortaköy (dolgu olan kesimleri), Eyüp, Alibeyköy, Sütlüce, Balat, Kasımpaşa ve Güngören'in sahil kesimi, Kadıköy (Kurbağalıdere), Moda (denize bakan kısmı), Küçükyalı, Kartal (Rahmanlar bölümü), Tuzla (dere kısmı), Dilovası, Eminönü (Cankurtaran, Şehzadebaşı, Fatih, Çarşamba, Edirnekapı'nın güneyinde kalan kısım), Topkapı, Bakırköy, Bahçelievler, Merter, Şirinevler (bir kısmı), Halkalı, Nakkaşdere, Esenkent, Ömerli, Büyükçekmece, Tepecik (Tepecik, Akören ve Pomak'ın güney kısmı), Selimpaşa, Silivri, Çanta, Gümüşyaka, Kavaklı, Yakuplu, Esenyurt, Avcılar, Ambarlı, Firuzköy, Küçükçekmece, Florya, Yeşilköy, Ataköy ve Zeytinburnu.

Son Dakika İstanbul depreminde fay hattı üstünde yer alıp yüksek risk taşıyan semtler - Son Dakika


YORUMLAR (13)
  • memo: manavın kuyumcunun bakkalın cebinde 3 5 kuruş parası olanın mütahitiık olduğu nu düşünürsek fazla söze gerek olmaz sanırım olanlar ortadaaaaaaaaa Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • ...: istanbul a olacak depremde heryer kilit olur kimse kimseye ulaşamaz ,kurtulanlar da istanbulu terk edemez önlemler 20 yıl öncesinden alınmalıydı melesef hiç birşey yapılmadı ,doğal afetler ismini duymadığımız hastalıklar , savaşlar ,tusunamiler Allahım herkesi korusun demekten başka birşey gelmiyor elimizden Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız

Diğer Galeriler

65 yaşında ikiz bebek doğuran kadının çocuklarını elinden aldılar Komşularının taciz mesajı ekmeğine yağ sürdü! Çıplak fotoğraf krizi sonrası milyoner oldu Sahada başka Instagram'da başka! Ateşli hakem son yaptığıyla hayranlarının aklını başından aldı Kolombiya'nın Kim Kardashian'ı, takıntılı hayranları yüzünden yedi kez ev değiştirdi Su içmek için nehir kenarına geldi! Muhtemel sonu bekleyen fotoğrafçı olanlar karşısında dondu kaldı