İstanbul'un Altında Yatan Gizli Mabetler - Son Dakika

İstanbul'un Altında Yatan Gizli Mabetler

31.10.2014 10:40

1
Denizi, boğazı, tarihi yapıları, yeraltı zenginlikleri ve doğal güzellikleriyle pek çok şiire konu olmuş, turistleri kendine aşık etmiş, dünyanın en güzel şehirleri listesine girmiş 'İstanbul'. Asırlık tarihiyle medeniyetlerin beşiği haline gelen İstanbul'un bir de yer altı mabetleri var. Bu mabetlerden bazılarının hala neden yapıldığı bilinmiyor. İşte güzel İstanbul'un gizli mabetleri...

2
Nuruosmaniye, Osmanlı mimari geleneği içinde çok önemli bir virajı oluşturan bir barok eser olarak bilinir. Vakıflar Genel Müdürlüğü, bu eserin restorasyonu için hayli yüklü bir bütçe ayırdı. Ama ilk etapta planlanan bütçe, caminin restorasyonunu karşılamadı. Çünkü eserin altından cami alanı büyüklüğünde olağanüstü güzel bir yapı ortaya çıktı. Caminin altına inen arkeologlar şaşkınlık içinde kaldı.

3
Zeyrek Sarnıcı bir zamanlar manastır kompleksinin su ihtiyacını karşılamak için inşa edilmiş. Osmanlı çağında da bir süre sarnıç olarak hizmet vermiştir.

4
Kısaca Saraçhane'de bulunan Zeyrek Sarnıcı, ziyarete açılması planlanan eski yapılardan bir tanesi.

5
Yıllarca hatalı kullanım sonu sarnıcın içi atık sularla ve çamurla dolmuş, yapılan restorasyon sonrası sarnıç tekrar eski ihtişamına kavuşmuştur.

6
Küçükçekmece göl havzasında yapılan kazılarda Bizans döneminde yapıldığı düşünülen yeraltı su kanalları sistemi bulundu.

7
Bölgenin hem tarihi hem de doğal güzelliklerinden ötürü yeni bir cazibe merkezi olması öngörülüyor.

8
Ayasofya'nın altında bulunan ve tarihi yarımadayı bir örümcek ağı gibi saran tünnellerin uzunluğu ve tam olarak ne amaçla kullanıldığı hala gizemini korumaktadır.

9
Pek çok belgesele konu olan Ayasofya dehlizlerini araştırmaya geşen kişilerden bir kare.

10
Şerefiye Sarnıcı 5.yy'da Bozdoğan Kemeri'nin taşıdığı suyu depolayıp çevre binalara dağıtmak için yaptırılmıştır.

11
Alan ebatları yaklaşık 45x25 metre olup, çatı 9 metre yüksekliğinde 32 adet mermer kolon tarafından desteklenir.

12
Samatya'da bulunan yapının, İstanbul'un en eski kiliselerinden biri olduğu düşünülmektedir.

13
Tarihi yarımada'da bulunan Yerebatan Sarnıcı'nın büyülü atmosferi onu İstanbul'un en çok ziyaret edilmek istenen tarihi yapılarından birisi yapmaktadır. Dan Brown'un 2013 yılında basılan kitabı Cehennem'de bir bölüm Yerebatan Sarnıc'ında geçmektedir.

14
Sultanahmet'tin altında bulunan Bizans mahzenleri de İstanbul'un gizli mabetleri listesinde.

15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38

Son Dakika İstanbul'un Altında Yatan Gizli Mabetler - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement