İstanbul'un En Gizli Müzesi - Son Dakika

İstanbul'un En Gizli Müzesi

03.04.2013 16:01

1
Uzun yıllar Zülfaris Sinagogu olarak kullanılan Karaköy'deki 342 yıllık bina, günümüzde 500. Yıl Türk Musevileri Müzesi olarak hizmet veriyor.
2
Perçemli Sokak'taki 342 yıllık bina, 1671-1985 yılları arasında adı 'Gelin Perçemi' anlamındaki Zülf-ü Arus'tan gelen Zülfaris Sinagogu olarak hizmet verdi.
3
Aslında bir çıkmaz olan Perçemli Sokak'ın sonuna kadar gitmedikçe, müzenin kapısını görmek mümkün değil. Müzenin ana kapısı küçük bir avluya açılıyor.
4
Müzenin kurucusu ve müdürü araştırmacı-yazar Naim Güleryüz, tarihi binayı, 'Belki Topkapı veya Louvre değil ama kendine özgü bir müze' sözleriyle nitelendiriyor.
5
Müzenin en değerli parçası, isimsiz bir zanaatkarın tenekeden imal ettiği minare biçimindeki 'hanuka' şamdanı.
6
Müze yılda 10 bin kişiyi ağırlıyor.
7
8
9

Son Dakika İstanbul'un En Gizli Müzesi - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Kleopatra'nın arılarla fantezisinden, Nil Nehri'ne karşı toplu cinsel tatmine! İşte Antik Mısır'ın sapkınlıkları Tek kelimeyle iğrenç! Hastane görevlisi tarafından tecavüze uğrayan yaşlı kadın kan kaybından öldü Bir zamanların ünlü modeli Loni Willison, çöpten aldığı pizzayı yedi Savaş uçağı, denizde yüzen insanların arasına düştü Aylık 10 bin TL gıda masrafı olan 11 çocuklu anne ısrarından vazgeçmiyor: Yine doğuracağım
Advertisement