İstanbullunun veresiye defteri açıldı! İşte talep gören ilk üç ürün - Son Dakika

İstanbullunun veresiye defteri açıldı! İşte talep gören ilk üç ürün

02.02.2021 13:34

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul İstatistik Ofisi, “İstanbul Bakkalları ve Veresiye Alışveriş Pratikleri Araştırması”nı yayımladı. Bakkalların yüzde 71'i veresiye defter tutuyor. Veresiye talebinin en yüksek olduğu ilk üç ürün; ekmek, yumurta ve sigara oldu.

1
Pandemi öncesi döneme göre, bakkallardan veresiye alışveriş yapan kişi sayısı yüzde 32, bakkalların veresiye defterinde yazan toplam borç tutarı ise yüzde 55 arttı. Pandemide, yüzde 85,5'inin satışları azaldı. Bakkallar, ürün fiyatları, zincir market şube sayıları, online alışveriş siteleri ve ürün tedarik girişimlerinin artmasından olumsuz etkilendi.

2
İstanbul Planlama Ajansı bünyesinde faaliyette bulunan İstanbul İstatistik Ofisi'nin hazırladığı "İstanbul Bakkalları ve Veresiye Alışveriş Pratikleri Araştırması" yayınlandı.
3
YÜZDE 71'İ, VERESİYE DEFTERİ TUTUYOR
YÜZDE 71İ, VERESİYE DEFTERİ TUTUYOR
Bakkallara pandemi öncesinde ve pandemi sürecinde veresiye defteri tutup tutmadığı soruldu. Pandemi sürecinde veresiye defteri tutan bakkal sayısının pandemi öncesine göre benzer oranda seyrettiği gözlendi.
4
VERESİYE ALIŞVERİŞ YAPAN KİŞİ SAYISI YÜZDE 32 ARTTI
VERESİYE ALIŞVERİŞ YAPAN KİŞİ SAYISI YÜZDE 32 ARTTI
Bakkallara pandemi öncesi dönemde aylık ortalama veresiye alışveriş yapan kişi sayısı sorulduğunda bir bakkaldan ortalama 24 kişinin veresiye alışveriş yaptığı belirlenirken pandemi sürecinde veresiye alışveriş yapan kişi sayısının %32,2 artarak 31 kişiye yükseldiği belirlendi.

5
Bakkallara yöneltilen "Veresiye taleplerini düşündüğünüz zaman, en sık veresiye yazdırılan ürünü söyler misiniz?" sorusuna verilen yanıtlarda ekmek ilk sırada yer aldı.
6
Veresiye alışverişin en çok yapıldığı üç üründen ikincisi ise kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi olan yumurta oldu.
7
Vatandaşın en çok veresiye yazdırdığı ürünlerin üçüncüsü ise sigara oldu.
8
PANDEMİ DÖNEMİ ÖNCESİ DÖNEME GÖRE BAKALLARIN YÜZDE 85'İNİNSATIŞ ORANLARI AZALDI
PANDEMİ DÖNEMİ ÖNCESİ DÖNEME GÖRE BAKALLARIN YÜZDE 85İNİNSATIŞ ORANLARI AZALDI
Pandemi sürecinde bakkalların %85,8'i pandemi öncesi döneme (Mart 2020) göre satış oranlarının azaldığını belirtti.

9

YORUMLAR (1)
  • muro: ben kadıköy de bir bakkalım, 2 hafta önce bu araştırmayı yapanlar bana tlf açıp benimle görüşüp böyle sorular sordular. bu araştırma dogrudur. Cevap Yaz 6 0 Yayından Kaldır
500

Son Dakika İstanbullunun veresiye defteri açıldı! İşte talep gören ilk üç ürün - Son Dakika


Advertisement