Son Dakika Haberleri: İŞTE 2008'İN EN İYİ 50 BULUŞU

İŞTE 2008'İN EN İYİ 50 BULUŞU

12 yıl önce

1
Pratik DNA

23andMe adlı şirket web tabanlı DNA testine olanak sağlıyor.Kişisel DNA testi biraz pahalı. Şirketin adı sahip olduğumuz 23 çift kromozomdan ileri geliyor. Destekli DNA Testi'nde işlem şöyle gerçekleşiyor:Size yollanan bir ev ekipmanı yardımıyla tükürüğünüzü şirkete gönderiyorsunuz ve 4 ile 6 hafta arasında sonuçları internet üzerinden görüntülüyorsunuz.Bu sonuçlar kalıtımsal karakteristiklerinizi, karşılaşabileceğiniz hastalıkları, kısacası soyu ağacınıza dair bilgileri içeriyor.

2
Tesla Roadster Otomobil


Elektrikli arabaların çevre dostu ve temiz olduğu biliniyor ama şu anda fazla talep bulmadıkları da bir gerçek. Ancak Tesla Roadster bu yaklaşımı tamamen değiştiriyor. Tesla Roadster'ın tasarladığı yeni elektrikli aracı George Clooney gibi ünlü yıldızlar almak için sırada bekliyor. Tesla'nın otomobili 100 bin dolardan satmayı planlıyor ve şu anda bu otomobil saate 125 kilometre hız yapabiliyor.

3
Luner Kaşif Aracı


ABD'nin dünyanın en iyi otomobillerini ürettiği biliniyor, ancak sözkonusu uzay araçları olunca durum biraz zorlaşıyor. Ancak NASA'nın şu anda inşa ettiği ve 2009 yılında uzaya göndermeyi tasarladığı insansız uzay aracı LDO sayesinde gökyüzündeki cisimlerin ağırlık ve sıcaklıkları da ölçülebilecek. Kaşif aracı ayrıca Ay'da su olup olmadığını da daha detaylı araştıracak.

4
Hulu.com


İnternet dünyasında artık kablo kullanılmadığında, Hulu benzeri web sayfaları gözde olacak. Hulu, Youtube ve benzeri amatör video yükleme sayfalarının pabucunu dama atarak, televizyon şovları ve filmlerin yüklenmesinde en önemli araç olacak. Hulu şimdiden dünyaca ünlü televizyonların programlarını internet üzerinden rahatlıkla kullanıcılarına sunacak.

5
Büyük Hadron Çarpıştırıcısı


'Büyük Hadron Çarpıştırıcısı' adlı dünyanın en büyük parçacık hızlandırıcısında, proton hüzmeleri ışık hızına yaklaştırılarak çarpıştırılacak ve çarpışma sonucu mikrosaniyeler içinde ortaya çıkıp kaybolacak parçacıklar incelenerek madde ve kainatın sırrı aydınlatılmaya çalışılacak.

6
Uluslararası Tohum Ambarı

Olası bir Nuh Tufanı ya da büyük bir nükleer felakete karşı inşaa edilen 'Nuh'un Ambarı' Norveç'in Svalbard Adası'na yapılan Kıyamet Ambarı, yeryüzündeki tüm bitkilerin tohumları saklanıyor. Uzunluğu 130 metre, duvarları da çelik barlarla çevrili ambarda 4.5 milyon tür meyve, sebze ve tahıl tohumu koruma altında tututlacak. En kötü felaketlerde bile tohumların hiç zarar görmeden yaklaşık 200 yıl kadar dayanacağı belirtiliyor.

7
Chevy Volt

Emisyon salınımını ortadan kaldıran elektrikle arabalar geleceğin otomobil teknolojisini oluşturacak. Ancak elektrikle çalışan bir çok otomobil yeniden şarj olma özeliğine sahip olmadığı için sürücüyü her an yolda bırakabilir. Chevrolet'in ürettiği bir pil sayesinde elektrikli otomobillerle günde 65 kilometre yol almak mümkün olacak. Bu buluş 2020 yıllında piyasaya sunulması planlanıyor.

8
Mermi Vuran Mermi


ABD savunma sanayi devi Raytheon'un ürettiği mermiyle Star Wars filmlerindeki çatışma sahneleri gerçek olacak. Firmanın ürettiği Aktif Koruma Sistemi sayesinde hedefe atılan bir mermi, başka bir mermi tarafından vurularak imha edilelebilecek. Havadaki mermiyi imha edecek mermi gelecekte savaş teknolojisinde yeni bir çığır açacak.

9
Orbital İnternet


Uzayda bağırdığınızda başka birinin sizi duyması mümkün olmayacak. Ancak Orbital internet sayesinde uzayda iletişim kurmak istediğiniz kişiye e-mail atabileceksiniz. Geçen eylül ayında bir uydu aracılığıyla uzayda fotoğraf paylaşımı gerçekleşti.

10
Dünyanın En Hızlı Bilgisayarı


IBM şirketinin Los Alamos Ulusal Laboratuvarı'nda üretilen Roadrunner adlı süper bilgisayar saniyede 1 katrilyonu hesaplaşmayı başardı. Süper bilgisayarın maliyeti 133 milyon dolardı.

11
Yeşil Petrol


Enerji yoğun, hareket edebilir ve ucuz. Ariziona Üniversitesi'nin iki araştırmacısı yeşil petrol üzerinde çalışıyor. Bilimadamları Alg'ı bio petrole dönüştürdü. Otogaz özelliklerini taşıyacak olan bu yeni petrol türü gıda fiyatlarının artmasının da önüne geçecek. Çünkü son yıllarda biyodizel üretimi nedeniyle gıda ürünlerinin fiyatları önemli ölçüde arttı.

12
Gayrimenkul Fonları


Ekonomist Robert Shiller, gayrimenkul fonlarının da hisse senetleri gibi alınıp satılmasını sağlayan bir sistemi piyasaya sürecek. Böylece alıcılar ev fiyatlarının düşüp çıkabileceği üzerine bahis oynayabilecek.

13
Memristor


Memristor aslında hafıza özellikleri barındıran elektriksel bir direnç. Yapısı sayesinde mantıksal devreler ve programlanabilir yongalar sınıfında getireceği yenilikle özelleştirilmiş devreler, dolayısıyla yonga ve kartlar üretilmesine olanak sağlayacak. Devre kapatıldığında bile daha önce hafızaya yüklenen bilgileri çağırmak mümkün olacak.

14
Biyonik El


Biyonik el parmakların tümünün hareket ettirebilecek. Geliştirilmesi 20 sene alan biyonik el geçmişte yapılanlardan çok daha becerikli. Biyonik el, kredi kartı gibi çok ince objeleri tutabildiği gibi ağır objeleri taşıma gücüne de sahip bulunuyor.

15
İnternetten


‘Buffy the wampire slayer'ın yaratıcısı Joss Whedon, bu kez farklı bir yapımla ortaya çıkıyor. “Dr. Horrible's Sing-Along Blog” adlı 3 bölümden oluşan mini-müzikal/komedi konusu ve içeriğinin farklı olmasının yanı sıra dizi dünyada ilk kez internet ortamında yayınlandı. Her bölümü 43 dakikalık olan müzikali haftada 2.2 milyon kişi bilgisayarlarına indirmesi açısından bir ilke imza atıldı.

16
Dinamik Kule


80 katlı dinamik kule, şekil değiştiren ilk bina olma özelliğine sahip ve 360 derece dönebiliyor. Dubai'de yapılacak gökdelenin her katında bulunan prefabrik dairelerin her biri de birbirlerinden bağımsız devinim halinde olacak. Böylece binanın şekli de sürekli değişecek. Gökdeleni İtalyan mimar David Fisher tasarladı. Daireler, ses komutasıyla merkezi bir kolonun etrafında 360 derece dönüş gerçekleştirecek. 700 milyon dolara mal olacak gökdelen 2010 yılına kadar tamamlanacak.

17
Duyguları Olan Sosyal Robot


Nexi isimli robot insanlarla konuşabiliyor, duruma göre gülüyor, üzülüyor, sinirleniyor ya da şaşırıyor. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü tarafından geliştirilen ve Nexi adı verilen robot, yapay zekanın geldiği noktayı görmemiz açısından önemli bir kilometre taşı. Nexi'yi diğer robotlardan ayıran en önemli özellik, duyguları olması, ya da en azından duyguları varmış gibi hareket edebilmesi.

18
Yeni Mars Korsanı


NASA'nın daha önce Mars'a gönderdiği bilgi toplayan küçük gezgin araçlar 4 yıl olmasına rağmen faaliyetlerini sürdürüyor. Ancak Mars Bilim Laboratuvarı'nın geliştirdiği yeni araçlar 2.7 metre uzunluğunda olacak ve 80 kilogram ağırlığındaki teknik araçları taşıyabilicek.

19
Kamu Bisiklet Sistemi


Kanada'nın Montreal kentinde Kamu Bisiklet Sistemi adlı bir proje geliştirildi. En ucuz yoldan bir bisiklet nasıl kiralanır. Bu proje buna cevap verecek. RFID ile etiketlenen alüminyumbisikletlerin güneş enerjili yuvaları mevcut. Kullanıcı bir yerden aldığı bisikleti şehrin bir başka yerindeki yuvasına yerleştirip ödemeyi gerçekleştiriyor.

20
Spore Oyunu


SIMS oyununun yaratıcısı Will Wright'ın tasarladığı oyun. Bakteri olarak başlayıp tanrı olarak bitiriliyor. Spore adlı oyuna tek hücreli bir yaratık olarak başlanıyor. Daha sonra bu yaratığın evrimi planlanıyor. Evrimin aşamaları tamamen oyuncu tarafından tasarlanıyor ve istenilen yaratık uzay çağına kadar yaşatılıyor. Oyun o kadar çok ses getirdi ki National Geographic bile belgesel çekti. GameSpy, Spore'u tüm zamanların en heyecanla beklenen oyunu ilan etti.

21
Sentetik Organizma


J. Craig Venter ve ekibi, sentetik kromozom oluşturmak için uzun DNA sarmalları inşa etti. Uzun vadede amaç yeni formlar yaratmak böylece mevcut DNA sarmalları kullanarak şekerden petrol yapmak mümkün olacak

22
Gölgesiz Gökdelen


İsviçreli mimar Jacques Herzog and Pierre de Meuron Paris'in merkezinin silüetini bozmayacak ve çevredeki binaların ışık almasını engellemeyecek piramit şeklinde bir gökdelen tasarladı. Böylece tarihin en eski bina tasarımı ile en gelişmiş ve en yararlı tasarım ortaya çıkmış olacak.

23
Benzersiz Seçim Kampanyası


Barack Obama, seçim için yüzbinlerce dolar harcadı. Şapkalar, ünlülerin yer aldığı tişörtler, ardı arkası kesilmeyen telefonlar ve adres adres dolaşan gönüllüler. Sonuç: Ülkenin ilk siyah başkanı

24
Biyonik Lens


Washington Üniversitesi'nden Babak Parviz bir bilgisayar ekranı gibi çalışan biyonik bir lens prototipi geliştirdi. Lens hafızasına aldığı bilgileri göz önüne getirebiliyor. Güneş enerjisi ile şarj olan lens radyo frekansları yardımıyla bilgilerini güncelleyebiliyor.

25
İnce Güneş Panelleri


ABD'nin San Jose şehrinde kurulu bir şirket, güneş ışınlarından enerji sağlayan ince film tabakaları üretti. Olabildiğinde çok tüketiciye ulaşması amacıyla başlayan çalışmanın ilk meyveleri olumlu. Çünkü film tabakaları hem çok ucuz hem de ince

26
Speedo Mayo


Speedo Pekin olimpiyatları için yeni mayolar üretti. Mayo sayesinde olimpiyatlarda büyük rekorlar kırıldı. Hatta ABD'li yüzücü Phelps'in 8 dalda altın madalya kazanmasında büyük rolü olduğu öne sürülmüştü. Köpekbalıklarının yapısı model alınarak tasarlanan mayo yüzücünün su üzerinde kalmasını kolaylaştırıyor.

27
Fotoğrafta Sanal-Gerçeklik


Daha önce photoshop sayesinde yaratılan fotoğraflar artık sanal-gerçeklik sayesinde makinelerle yapılabiliyor. Fotoğrafçı çok açıdan çektiği fotoğrafları bir karede birleştiriyor. Böylece aslında var olmayan ama gerçek fotoğraflar ortaya çıkıyor.

28
Görünmez Pelerin


Kaliforniya Üniversitesinden bilim adamları Harry Potter'ın görünmezlik pelerinini hayata geçirdi. Metal ve gümüş partiküllerden yapılan kumaş ışığı yansıtmıyor ve emiyor. Böylece görüntü kırılmasıyla hareketsiz cisimler görünmez hale geliyor.

29
46'ncı Mersenne Sayısı


Fransız bir keşişin bulduğu Mersenne asalları yıllardır araştırmacılar tarafından eliştirilmeye çalışılıyor. Bu yıl Kaliforniyalı bilim adamları 45'inci ve 46'ncı sayıları buldu. Böylece 13 milyon basamaklı en büyük asal sayıyı bulunmuş oldu.

30
Nesnelerin İnterneti


Eylül ayında, aralarında Cisco ve Sun'ın da bulunduğu bir grup yüksek teknoloji şirketi biraraya geldi ve ilginç bir proje geliştirdi. Bu proje sayesinde bir sensor sayesinde evin içindeki bütün eşyalar birbiriyle bağlantı kurabilecek.

31
Einstein'in Buzdolabı

Soğutma teknolojisi alanındaki teorisi üzücü bir şekilde ihmal edilmişti. Ama artık değil. Çünkü 0xford Üniversitesi'nde bir grup bilimadamı biraraya gelip Enistein'ın projesine yeniden hayat verdi. Grup Einstein'ın 1930'da tazarladığından yola çıkarak çevre dostu bir buzdolabı geliştirdi. Bu dolap buzdolabının içinin soğutulması için küresel ısınma konusunda katkı sağlayan freon yerine amonyak, bütan ve suyla çalışıyor ve çok az miktarda enerjiye gereksinim duyuyor.

32
Casuslar için Facebook


Gizli ajanlar da tıpkı sizin, bizim gibi insan. Durum böyle olunca gizli ajanlar da kendilerine ait bir haberleşme ağını hak etmiyorlar mı. İşte bu yüzden Eylül'de Federal Hükümet gizli ajanlar arasında haberleşmeyi ve fikir alışverişini sağlamak amacıyla herkesin giremeyeceği, yüksek ölçüde sınırlandırılmış bir haberleşme ağı oluşturdu. Bu ağ başta FBI, CIA ve NSA olmak üzere ABD'deki 13 diğer bilgi alma servisinin elemanlarının kullanımına açık.

33
Biyomekanik Enerji Üreticisi

20'nci yüzyılın en büyük sorunlarından biri enerjinin boş yere harcanması. Simon Fraser Üniversitesi'nden kinesiyolojist Max Donelan'a ilginç bir aygıt üretmesi için motivasyon sağladı. Bu cihaz, elektrik üretmek için kinetik enerjiyi yani bir başka deyişle insan vücudunun hareketini kullanıyor.Eğer kişi bu aleti iki dizine birden sararsa beş wata yakın bir enerji elde ediliyor.Bu da 10 tane cep telefonunu şarj etmek için gerekli olana eşit miktarda bir enerji.

34
Biyomekanik Enerji Üreticisi

20'nci yüzyılın en büyük sorunlarından biri enerjinin boş yere harcanması. Simon Fraser Üniversitesi'nden kinesiyolojist Max Donelan'a ilginç bir aygıt üretmesi için motivasyon sağladı. Bu cihaz, elektrik üretmek için kinetik enerjiyi yani bir başka deyişle insan vücudunun hareketini kullanıyor.Eğer kişi bu aleti iki dizine birden sararsa beş wata yakın bir enerji elde ediliyor.Bu da 10 tane cep telefonunu şarj etmek için gerekli olana eşit miktarda bir enerji.

35
Transit paketleme


Pek çok hazır yiyeceğin bir son kullanma tarihi vardır. Kanadalı tasarımcı Agara Jaworska ise buna karşı farklı bir yiyecek paketleme alternatifi geliştirdi. Buna göre yiyecekler öyle bir şekilde paketlenecekler ki satışa sunulacakları süpermarketlere götürüldükleri sırada da büyümelerini sürdürecekler. Böylece tazelikleri mümkün olduğunca uzun süre korunacak.

36
Uçan rüzgar tribünüyle jet motoru gücü


Gökyüzünde yükseldikçe rüzgarın gücü de artar. İşte San Diego'da bulunan bir şirket de bu prensipten yola çıkarak uçan rüzgar tribünleri geliştirdi. Bu tribünün ürettiği güç bir jet motorunun gücüne eşit.

37
Masa tenisinde yeni bir servis atışı


Alman olimpiyat sporcusu Dimitrij Ovtcharov'un servisleri güçle ilgili değil. Tamamen esrarengiz bir durum. Topu karşı tarafa atmadan evvel masa seviyesine kadar eğilmesi ve bir tür el dansının ardından rakibini şaşkına çevirmesi, cevabı verilemeyecek bir soru.

38
Duman Geçirmeyen Çimento


Pusu, dumanı, sisi geçirmeyen çimento TX Active adıyla anılıyor ve İtalya'nın önde gelen firmalarından Italcementi bu çimentoyu geliştirmek için tam 10 yıl harcadı. Şimdi Segrate'de bir caddede bulunan bir çok binanın cephesi bu maddeyle kaplanıyor. Üretici firma Italcementi'nin iddiasına göre bu madde kullanıldığı bölgedeki nitrik oksidi yüzde 60 oranında azaltıyor.TX Active'in bir başka özelliği de daha uzun süre temiz kalması.

39
Beyzbolda Anında Görüntü


Artık kullanılan yeni bir teknikle beyzbolda tartışmalı kararlar anında pozisyonun tekrarı dev ekranlardan izlenerek verilmeye başlandı. Bu taktik maçın süresinin uzamasına neden olsa da yine de doğru kararın verilmesi için önemli

40
Silinmiş parmak izlerini ortaya çıkarma tekniği


İngiliz fizikçi John Bond silah üzerindeki silinmiş parmak izlerinin analiz edilmesi için bir teknik geliştirdi. Bond, silahın bazı parçaları üzerinde elektrik şarj makinesi ve karbon pudrası kullanarak silinmiş parmak izlerini ortaya çıkardığı bu tekniği dört ay önce geliştirdi. Bu teknik sayesinde polis, bazı kapanmış dava dosyalarını yeniden açmaya başladı.

41
7 Yeni Ölümcül Günah


Katolik dünyasının merkezi Vatikan, 7 ölümcül günahta yenileme yaptı . İşte cehenneme götüren 7 ölümcül günah; Genetik değişiklik, insanlar üzerinde deneyler yapmak, çevreyi kirletmek, sosyal adaletsizliğe yol açmak, yoksulluğa neden olmak, uyuşturucu kullanmak ve satmak , zenginlikle gösteriş yapmak

42
.MonoTracer Motorsiklet


MonoTracer kapalı bir motosiklet veya 'cabin cycle' olarak tanımlanmakta. 130 beygir gücündeki 250 km/h hıza sahip ve 0'dan 100 km hıza 4 saniyede ulaşabiliyor.

43
Disemvoweling (Sesli harf çıkartılması)


İnternet ortamında yapılan yorumların daha az zarar vermesi için sesli harflerin kullanımının kaldırılması gündemde.

44
İleri Teknoloji Koşu Ayakkabıları


Nike ve Adidas markaları uzun koşularda ve antrenmanlarda daha rahat bir kullanım için iler teknolojik spor ayakkabıları, Zoom Victory ve Bounce'u ürettiler.

45
Bitkilere Özel Koruyucu Güneş Kremi


Her ne kadar güneşle beslenseler de kimi zaman bitkiler de güneşten korunmalılar. İşte bunun için üretilen 45 koruma faktörlü krem bitkiler için bir buluş.

46
Abtera Elektrikli Otomobil


Dünyanın ilk doğa dostu arabasını üreten Aptera elektrik motora ve araç iki kişi taşıma kapasitesine sahip.

47
Google'nın Yüzen Dosya Gemisi


Google verilerin, bir gemi ile, 'bilgi bulutlarının' içinde olduğu platformlarını okyanusa taşıyacak. Gemiye kurulacak sistem sayesinde, hem ülkeler arası dolaşan datanın daha kısa mesafeler katedeceği için daha hızlı aktarılacak.

48
Zaman Yiyen Saat


Stephen Hawking akrep ve yelkovanı olmayan saatini İngiliz mucit Dr.John Taylor'a yaptırdı.

49
Sesle Güçlendirilmiş Yemekler


'Fat Duck'ın sahibi Heston Blumenthal, restaurantta 'Sound of Sea' (Denizin Sesi), isimli yemek masaya bir iPod ile servis ediliyor. Deniz ürünlerinden oluşan yemeğinizi yerken, kulağınıza iPod'unuzu takıp, denizin sesini dinleyebiliyorsunuz

50
Görünüşe Dokun Kamerası


Görme özürlüler için özel olarak tasarlanan, devrim yaratan dijital kamera Touch Sight ile yüzeysel kabartma yoluyla fotoğraflar 3 boyutlu şekilde görülebiliyor ve böylelikle kullanıcılar fotoğraflarına dokunabiliyor.Haber Yayın Tarihi: 10.11.2008 09:55 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Dünyayı ikiye bölen tartışma! Yıkayarak mı, silerek mi temizlenmeli? Kuzey Yıldızı İlk Aşk'ın mavi gözlü hırçın güzeli bakın kaç yaşında! Nefes alamıyor diye soluğu hastanede aldı! Burnundan çıkan şey doktorları bile şoke etti Sivas'ta şaşkına çeviren görüntü! Gören 'Çin Seddi gibi' diyor MasterChef'in yakışıklı İtalyan şefi Danilo Zanna'nın eşi Türk çıktı!