Son Dakika Haberleri: İşte ABD'de O Tarihi An

İşte ABD'de O Tarihi An

11 yıl önce

1
ABD'nin ilk siyahi başkanı olan Barack Obama, yemin ederek göreve başladı. Washington'da Amerikan Kongresinde milyonların katıldığı bir törenle, İncil'e el basarak yemin eden Obama, ABD'nin 44'üncü başkanı oldu.
2
Saat 19.50 Yemin töreni ve Obama'nın konuşmasının ardından Beyaz Saray'da da devir töreni yapıldı. Ve törenin ardından Bush ve eşi Beyaz Saray'dan ayrıldı.
3
Saat 19.20

Sözlerine "tanrım bana yardım et" diye başlayan Barack Obama, İncil'e el basarak yemin etti. Obama 'BEN BARACK HÜSEYİN OBAMA' diyerek yemin etti. Ardından tarihi konuşmasına başladı.


4
Obama'nın kısa konuşması 4 yıllık başkanlık süresi konusunda ipuçları verdi. Konuşma sade ama çarpıcıydı..Hayli sıcak mesajlar verdi.

"Güvenlik ve ideallerimiz arasında bir seçim yapmak zorunda değiliz" sözüyle ABD'de artık yeni bir sayfanın açılacağının altını çizdi.

5
Dünya değişti onunla birlikte biz de değişmeliyiz diyen Obama, "hükümet olarak asıl dayandığımız şey bu ulusun kararlılığıdır."

Obama bizden beklenen yeni bir sorumluluk çağıdır şeklinde konuştu.

6
Obama ABD ekonomisini zayıflamış durumda olduğunu belirtti. ABD'nin yeni başkanı ulusu yeni bir çağa hazırlamak gerektiğini söyledi.

7
Ulusumuzun büyüklüğünü yeniden pekiştirirken yolculuğumuz hiçbir zaman kestirmeden oluştumadı diyen Obama, ABD'yi yeniden oluşturma işine başlamamız gerekiyor dedi. Obama yeni istihdam yaratılması gerektiğini belirtti.

8
ABD'nin 44. başkanı Obama, konuşmasının bir bölümünde Müslümanlara da çağrıda bulundu.

Obama, "Müslüman Dünyasına..." sözleri ile başlayan paragrafta şunları söyledi:

9
"Müslüman dünyasına seslenmek istiyorum,

Yeni bir çağı başlatmak istiyoruz. Karşılıklı çıkarmalarımız ve beklentilerimiz doğrultusunda işbirliği yapacağımız bir barış çağı.. Artık savaş ve şiddetle bir şeyler elde edeceğini sananların bizi kandırmasına izin vermemeliyiz."

10
"Yumruğunuzu açın. Elinizi sıkmak istiyoruz. Yumruğumuzu açmazsak yol alamayız. Bizlerin sahip olduğu şansı her ülkeye götürmek istiyoruz. Fakir ülkelere yardım etmek istiyoruz. Dünya artık değişiyor biz de değiştirmek zorundayız. Alçakgönülülükle ve şefkatle..."

11
Obama'nın ince mesajlar içeren konuşmasından önceki tören hazırlıkları kelimenin tam anlamıyla olağanüstüydü. işte o hazırlaıklardan ve tarihi törenden notlar
12
Saat 17.45

ABD'nin yeni Başkanı Barack Obama, eşi ile birlikte Beyaz Saray'a geldi. Obama'nın gelişiyle birlikte güvenlik önlemleri daha da artırıldı.

13
Beyaz Saray'da, George Bush ve First Lady Laura Bush tarafından karşılanan Obama ve eşi daha sonra içeride halef selef olarak Bush'la yapılacak toplantıya girdi. Obama ve eşi, Beyaz Saray'a gitmeden önce, St. John's Kilisesi'ne gidip dua etti.


Senatör Dianne Feinstein hoş geldin konuşması yaptı.

14
Saat 17.35

Beyaz Saray'da başbaşa görüşme yapan Bush ve Obama daha sonra Kongre Salonu'na geçti. Beyaz Saray'dan başkan sıfatıyla ayrılan ABD Başkanı Bush, Obama'nın yemin töreni için Kongre Salonu'na geçti.

15

ABD'de Barack Obama'nın yemin ederek başkanlık görevine başlama törenlerini izlemek için, Kongre binası ile Washington Anıtı arasındaki Ulusal Park'ta (National Hall) 1 milyondan fazla kişinin toplandığı bildirildi.

16
Washington kentinin bütün bölgelerinde ise hem metro hem de kaldırımların her yönden gelen insanlarla dolduğu belirtildi.

Ulaştırma yetkilileri, yerel saatle 07.00 itibariyle (TSİ 14.00) metro istasyonlarından 207 bin kadar kişinin giriş yaptığını, metro istasyonları önünde uzun kuyruklar oluştuğunu, birçok otoparkın dolduğu ve kapandığı kaydedildi.

17
Saat 16.30 Bu arada tören alayının geçeceği Pennsylvania caddesinin kaldırımlarının da dolduğu ve birçok kişinin artık güvenli bölgeye girecekleri kontrol noktalarını bulamadığı bildirildi.
18
Televizyonlardan, tören alayının geçeceği bölgede yayalara ayrılan yerlerin yerel saatle 09.30'da (TSİ 16.30) tamamen dolduğu duyuruldu.
19
Saat 18.15 Joe Biden şu anda yemin ederek ABD Başkan yardımcısı oldu.
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55Haber Yayın Tarihi: 20.01.2009 08:35 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Mucize Doktor'un çılgın Açelya'sından yatak pozu! Beğeni yağdı Ünlü model Kendall Jenner'ın sere serpe kitap keyfi! Resmen içine düştü Dişi bufaloya sinsice saldırmak istemişti! Sonu felaket oldu Böyle meslek görülmedi! Sadece vücudunu paylaşarak yılda 300 bin dolar kazanıyor İnsanlığımızdan utandıran kare! Hamile karısına kimse yer vermeyince bakın ne yaptı