İşte Amanos Dağları - Son Dakika

İşte Amanos Dağları

29.07.2010 08:16

1
Buzul çağından miras kalan , PKK'nın yuvası haline gelen ormanlık alanlar, çok sayıda doğal mağaraların bulunduğu Amanos Dağları, Hatay'ın Dörtyol İlçesi'nde 4 polisin şehit edildiği terör saldırısıyla bir kez daha gündeme geldi.
2
1992'de bölücübaşı Abdullah Öcalan'ın PKK'lı teröristlere telsizle verdiği, "Hatay'ı Botan'a çevirin, kan gölü olsun" talimatının ardından geçen süreçte, dağlarda barınan terörist gruplar, çeşitli zamanlarda bölge illerinde yaptıkları saldırılarla adını duyurdu.

3
175 Kuzeyden güneye doğru 175 km uzanıp, Asi Nehri'nin denize döküldüğü Samandağ Deltası'nda sona eren, bir ucu Suriye sınırındaki Keldağ'da biten, Osmaniye'nin yaylalara sahip, Bahçe ve Düziçi ilçeleri, Gaziantep'in Nurdağı ve İslahiye ilçeleri, Hatay'ın Erzin, Dörtyol, İskenderun, Hassa, Belen, Samandağ, Kırıkhan ilçelerinin tamamına geçişe imkan veriyor Amanos Dağları.
4
Bu dağlara Gavur Dağları, Elma Dağı, Amanus Dağı, Kızıldağ, Nur Dağları gibi isimler verilmişse de, 1941 yılında toplanan Coğrafya Kongresi “Amanos Dağları” adı verilmesini uygun görmüştür
5
Amanos Dağları, 1500-2200 m yükseklikte dik yamaçlı sıradağlar halinde uzanırlar. En yüksek noktası Düldül dağıdır (2600 m). Yalnız etrafındaki bölgelerle arasında elverişli geçitler vardır. Bu geçitlerin çoğu akarsuların araziyi aşındırdığı bel ve boyun yerlerindedir. Bunlar tarihi çağlarda önemli geçitler olmuştur.
6
Bunların en önemlileri: Toprakkale-İskenderun demiryolunun geçtiği, Dara olarak da bilinen “Amanos Geçidi” ve İskenderun'un kuzeyindeki “Sakaltutan” geçididir. Bunlardan başka, Bahçe ile Kaypak arasındaki geçit ve İskenderun'u Irak'a bağlayan yolun geçtiği Beylan geçidi önemli geçitlerdendir.

7
200 kilometre uzunluğunda yer yer 35 kilometre eninde, bir adı da 'Gavur Dağı' olan Amanoslar yer yer Suriye ile sınır. Sınırın karşı tarafında Nusaybin'den Samandağ'a kadar yaklaşık 500 Kürt Köyü bulunuyor. Türkiye ile Suriye arasında gerginlik yaşanan yıllarda, bu köylerdeki gençler asılsız söylentilerle örgüt kamplarına alınarak eğitilmişti.
8
Havası serin, suyu çok güzel olan yüksek yerlerdeki yaylalara yazın halk akın eder. Son senelerde buralarda pekçok turistik tesis yapılmıştır.

9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25

Son Dakika İşte Amanos Dağları - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Yılan gibi kıvrılıyor! Doğu'nun zorlu geçidine giden yoldan geçmek yürek istiyor Pokemon kartlarını saklayanlar yaşadı! Her biri servet değerinde Dünyaca ünlü rapçi Snoop Dogg, Yıldız Tilbe hayranı çıktı! Birlikte paylaştığı fotoğraf Türk'leri heyecanlandırdı MasterChef Yasin'in Şeyma için kullandığı ifade, Acun'un genç sevgilisini kızdıracak Karadenizli zekasının örneği! Bu mescidin minaresi petrol varillerinden