Kim destek kim köstek! İşte Barış Pınarı Harekatı'na destek veren ve vermeyen ülkeler - Son Dakika

Kim destek kim köstek! İşte Barış Pınarı Harekatı'na destek veren ve vermeyen ülkeler

13.10.2019 15:38

Fırat'ın doğusuna gerçekleştirdiğimiz Barış Pınarı Harekatı'nı, Macaristan, İspanya, Katar ve KKTC desteklerken; İngiltere ve İsveç dahil birçok ülke desteklemedi.

1
Harekata destek veren ülkeler
Harekata destek veren ülkeler
2
Azerbaycan: Barış ve istikrarın sağlanmasına yardımcı olacağından eminiz
Azerbaycan: Barış ve istikrarın sağlanmasına yardımcı olacağından eminiz
Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı'ndan, "Barış Pınarı Harekatı'nın barış ve istikrarın sağlanmasına yardımcı olacağından eminiz" açıklaması yapıldı. Açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin başlattığı Barış Pınarı Harekatı'nın terör tehdidinin ortadan kaldırılmasına, mültecilerin evlerine dönmelerine, insani sorunların çözümüne, barış ve istikrarın sağlanmasına yardımcı olacağı belirtildi.
3
Kuzey Makedonya: TBMM, barış ve huzur getirmek için haklı olarak Barış Pınarı Harekatı'nı başlatmıştır
Kuzey Makedonya: TBMM, barış ve huzur getirmek için haklı olarak Barış Pınarı Harekatını başlatmıştır
Türk Milli Birlik Hareketi (TMBH), "Gözümüzün nuru, anavatanımız Türkiye, bu tehlikelere son vermek üzere TBMM'deki bütün (HDP hariç) partilerin desteğini sağlayarak bölgeye barış ve huzur getirmek için haklı olarak Barış Pınarı Harekatı'nı başlatmıştır." açıklamasında bulundu.
4
Pakistan: Türkiye'nin güvenliği, bölgesel istikrar ve Suriye'de barışçıl çözüm için attığı adımları destekliyor, başarılı olmaları için dua ediyoruz
Pakistan: Türkiyenin güvenliği, bölgesel istikrar ve Suriyede barışçıl çözüm için attığı adımları destekliyor, başarılı olmaları için dua ediyoruz
Pakistan Başbakanı İmran Han, Barış Pınarı Harekatı'na destek için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı aradı. Pakistan Başbakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Terörün 70 binden fazla can aldığı, 3 milyondan fazla mültecinin bulunduğu bir ülke olarak Pakistan, 40 bin vatandaşını teröre kurban etmiş Türkiye'nin karşı karşıya olduğu tehdit ve zorlukların farkındadır. Pakistan her zaman olduğu gibi Türkiye'nin arkasındadır ve Türkiye'yi tamamen desteklemektedir. Türkiye'nin güvenliği, bölgesel istikrar ve Suriye'de barışçıl çözüm için attığı adımları destekliyor, başarılı olmaları için dua ediyoruz" denildi.
5
Sırbistan: Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Türkiye-Suriye sınırındaki güvenliği sağlamak amacıyla gösterdiği tüm çabaları desteklediğini belirtti
Sırbistan: Cumhurbaşkanı Erdoğanın Türkiye-Suriye sınırındaki güvenliği sağlamak amacıyla gösterdiği tüm çabaları desteklediğini belirtti
Sırbistan'daki Sancak Demokratik Eylem Partisi Genel Başkanı ve Boşnak nüfusun yoğun yaşadığı Sancak bölgesinin en önemli siyasi figürlerinden biri olan Sulejman Ugljanin, destek mesajında, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Türkiye-Suriye sınırındaki güvenliği sağlamak amacıyla gösterdiği tüm çabaları desteklediğini belirtti.

6
Macaristan: Ülkeler sınırlarını savunabilir
Macaristan: Ülkeler sınırlarını savunabilir
Salı günü hazırlanan ve çarşamba günü AB üyesi 28 ülkenin imzası ile yayınlanması beklenen bildiri, Macaristan'ın veto etmesi nedeniyle gecikti. Macaristan, vetosuna gerekçe olarak ''Ülkeler sınırlarını savunabilir" dedi.
7
İspanya: Krizde gerilimi düşürür
İspanya: Krizde gerilimi düşürür
İspanya NATO Delagasyonu, 7 Ekim'de operasyon hakkında yaptığı paylaşımda "Türkiye'ye destek, ittifakın sınırındaki krizde, gerilimin düşürülmesine katkı sağlamayı amaçlıyor" ifadelerini kullandı.
8
Katar: Erdoğan'ı arayıp destek verdi
Katar: Erdoğanı arayıp destek verdi
Katar lideri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani, operasyonun başlamasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesinde desteklerini iletti.
9
KKTC: Barışın getirileceğinden eminiz
KKTC: Barışın getirileceğinden eminiz
KKTC Başbakanı Ersin Tatar, Barış Pınarı Harekatı'na ilişkin yaptığı açıklamada, "Anavatan Türkiye'nin kendisine ve dünya barışına yönelik terör tehdidini ortadan kaldırmak, Suriye'de güvenli bölge oluşturmak için düzenlediği 'Barış Pınarı' askeri harekatı başlamıştır. Kıbrıs Türk halkı daima olduğu gibi Türkiye'mizin yanındadır. Dualarımız Mehmetçiğimiz, ordumuz içindir. Biz başarılı olunacağından Suriye'nin toprak bütünlüğü sağlanarak bölgeye barışın getirileceğinden eminiz. Allah, Türkiye'mizin yardımcısı olsun" ifadelerini kullandı.
10
Harekata destek vermeyen ülkeler
Harekata destek vermeyen ülkeler
Terör örgütü YPG'ye yönelik başlatılan Barış Pınarı Harekatı, birçok ülkeyi rahatsız etti. İşte o ülkeler...
11
Suudi Arabistan
Suudi Arabistan
12
İsveç
İsveç
13
Almanya
Almanya
14
Danimarka
Danimarka
15
Fransa
Fransa
16
Hollanda
Hollanda
17
Mısır
Mısır
18
Kanada
Kanada
19
İran
İran
20
Finlandiya
Finlandiya
21
İngiltere
İngiltere
22
Lübnan
Lübnan
23
BAE
BAE

YORUMLAR (9)
  • AHMET : TÜRK OLMAK ZORDUR ÇÜNKÜ DÜNYAYLA SAVAŞIRSIN VE TÜRK OLMAMAK DAHA ZORDUR ÇÜNKÜ TÜRKLERLE SAVAŞIRSIN , YAŞASIN TÜRK CUMHURİYETİ YAŞASIN TÜRK ASKERİ YAŞASIN TÜRK MİLLETİ , ALLAH BİZİMLE OLSUN Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • 1313: türkiye nin hiç bir dostu yok ALLAH yardımcımız olsun türkiye birsey olsa ilk önce sahip cıktığımız suriyeliler bize saldıracak ALLAH VATANIMIZI VE ORDUMUZU KORUSUN BİZ DE İMAMN KUVVETİ OLDUK ÇA YENİLMEYİZ Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız
500

Son Dakika Kim destek kim köstek! İşte Barış Pınarı Harekatı'na destek veren ve vermeyen ülkeler - Son Dakika


Advertisement