İşte Bildiğinizi Sandıklarınız - Son Dakika

İşte Bildiğinizi Sandıklarınız

10.06.2011 18:44

1
Bildiğinizi düşündüğünüz her şey yanlış… Cahillikler Kitabı, yaygın kanılarla ilgili yanlış bilgilerimizin kapsamlı bir listesini sunuyor.
2
Dünya'nın yuvarlak olduğunu ilk arılar keşfetti.Bal arıları en iyi bal özünün nerede olduğunu birbirlerine anlatmak için Güneş'i referans noktası alan karmaşık bir dil geliştirmişlerdir. Şaşırtıcı bir şekilde, bunu bulutlu havalarda da, geceleri de, Dünya'nın öbür tarafında olan Güneş'in pozisyonunu hesaplayarak yapabiliyorlar. Bu da onların, bizden 1.5 milyon kat daha küçük beyne sahip olmalarına rağmen bilgiyi öğrenip saklayabildikleri anlamına geliyor.
3
Okyanustaki en gürültülü hayvanlar, karidesler

Karada ya da denizde yaşayan canlılar arasında, tek bir hayvanın çıkarabildiği en yüksek sesi mavi balina çıkarsa da, toplama bakıldığında doğal olan en yüksek sesi karidesler çıkarır. Bir “karides yığını”nın sesi, operatörleri kulaklıkları aracılığıyla sağır edebilecek ve bir denizaltı sonarının “yönünü şaşırtabilecek” tek doğal sestir.

4
Çalışmak, savaştan 3 kat daha fazla insan öldürüyor

Her yıl yaklaşık iki milyon insan, işle ilgili kazalar vehastalıklar yüzünden hayatını kaybediyor; buna karşın savaşlarda her yıl 650 bin kişi ölüyor. Tüm dünyada en tehlikeli işler tarım, madencilik ve inşaat sektörlerinde.

5
Beynimizin yüzde yüzünü kullanabiliyoruz

Genelde beynimizin yüzde 10'unu kullandığımız söylenir. Bu da, geri kalan yüzde 90'ı da kullanabilsek ne olacağı tartışmasına neden olur. Aslında insan beyninin tamamı zaman zaman da olsa kullanılabilir.

6
Kafası olmayan bir piliç 2 yıl yaşayabilir

10 Aralık 1945'te Colorado'nun Fruita şehrinde bir horoz yavrusunun kafası kesildi ve bu horoz yavrusu yaşamaya devam etti. Bu horozun kafasını kesen balta inanılmaz bir biçimde horozun şahdamarını ıskaladı ve beyin sapının yaşamasına, hatta büyümesine yetecek kadarlık kısmını boynunda bıraktı.

7
Yeryüzündeki oksijenin çoğunu üretenler su yosunlarıdır

Su yosunları fotosentezin atık maddesi olarak oksijen açığa çıkarırlar. Çıkardıkları net oksijen miktarı diğer tüm ağaçların ve kara bitkilerinin birlikte çıkardıklarından daha fazladır. Ölü yosunlarsa petrol ve doğalgazın temel bileşenleridir. Mavi-yeşil yosun ya da cyanobacteria (Yunanca kyanos – “koyu yeşilimsi mavi”) 3.6 milyar yıllık fosillerle dünyanın bilinen en eski canlı varlığıdır.

8

En yaygın madde, Perovskit

Dünyada en yaygın bulunan madde Perovskit, magnezyum, silikon ve oksijenden oluşan bir mineraldir.

9
Bir atomun büyük çoğunluğu boş uzaydan oluşur

Uluslararası bir stadyum boyutunda bir atom düşünülürse elektronlar tam yukarıda, tribünlerin tepesinde bulunur, her biri, bir toplu iğne başından daha küçüktür. Atom çekirdeği, sahanın orta noktasındadır ve bir bezelye boyutundadır.

10
En çok kaplan ABD'de yaşıyor

Bir yüzyıl önce Hindistan'da yaklaşık 40 bin kaplan vardı. Bu sayı şu anda 3 bin ila 4 bin 700 arasındadır. Diğer yandan, sadece Teksas'ta esaret altında yaşayan 4 bin kaplan olduğu sanılmaktadır. Amerikan Hayvanat Bahçesi ve Akvaryum Derneği ABD'de 12 bin kadar kaplanın evlerde beslendiğini tahmin etmektedir.

11

Yeryüzünde insan eliyle yapılmış en büyük yapı Fresh Kills çöplüğüdür

1948'de açılan Fresh Kills çöp depolama alanı (adını Hollandaca'da “küçük ırmak” anlamına gelen kil kelimesinden almıştır) çok geçmeden insanlık tarihindeki en büyük projelerden biri haline geldi ve sonunda (hacim olarak) Çin Seddi'ni geride bırakarak dünyada insan eliyle yapılmış en büyük yapı oldu.

12
En yoğun element , Osmiyum

İngiliz kimyager Smithson Tennant (1761-1815) tarafından 1803 yılında keşfedilmiş çok nadir bulunan, çok sert, gümüşi-mavi bir metaldir.

13

Deccal'in sayısı 616'dır

Vahiy Kitabı'nın bilinen ilk nüshasının 2005'te yapılan yeni bir çevirisi bu sayının 666 değil 616 olduğunu açıkça gösteriyor. Bin 700 yıllık papirüs, Mısır'ın Oxyrhynchus şehrinin çöplüğünde bulundu ve başında Profesör David Parker'ın yer aldığı Birmingham Üniversitesi'nden bir paleografik araştırma timi tarafından deşifre edildi.

14
Mozart'ın tam adı ''Johann Chrysostomus Wolfgangus Theophilus Mozart'' 'tı.

Genellikle Wolfgang Amadé (Amadeus değil) ya da Wolfgang Gottlieb'i kullanırdı. “Amadeus”, Gottlieb'in Latincesidir ve “Tanrının çok sevdiği” anlamına geliyor.

15
En iyi iletken, Gümüş

Herodot MÖ 5. yüzyılda Pers kralı Kiros'un özel bir akarsudan alınıp kaynatılarak gümüş kaplara kapatılan kendi su rezerviyle dolaştığını bildirdiğinden beri bu çarpıcı gerçeği biliyoruz.

16
Tükenmez kalemi László Biró keşfetti

Macar László Biró (1899-1985) asıl olarak doktorluk eğitimi aldı fakat hiçbir zaman mezun olamadı. Gazetecilikle iştigal etmeden önce kısa süreli hipnotize etme ve otomobil yarışı gibi uğraşları oldu. Gazete mürekkebiyle dolmakalem mürekkebinin kuruma sürelerindeki farklılığın yarattığı şaşkınlıkla Biró ve kimyager kardeşi György, tükenmez kaleme, döndükçe mürekkebi aşağıya akıtan küçük bir bilyeyi başarıyla yerleştirdiler.

17
Bir kediyi 7'inci yada 46'ıncı kattan atmanın farkı bulunmuyor

Yedinci kattan yüksek olduktan sonra ne kadar yüksekten düştüğü oksijeni yettiği sürece kedi için fark etmez. Birçok küçük hayvan gibi kedilerin de ölüme yol açmayan, ulaşılabilecek son hızları vardır; bu, kedilerde saatte 100 km civarıdır. Gevşediklerinde, yönlerini bulup serilir ve paraşütle süzülen bir sincap gibi toprağa inerler.

18
Günde sekiz saat uyuyanlar 6-7 saat uyuyanlardan daha genç ölüyor

Günde sekiz saat ya da daha fazla uyuyan yetişkinler, günde 6-7 saat uyuyanlara göre daha genç yaşta ölmektedirler. Kaliforniya Üniversitesi'nden Profesör Daniel Kripke'nin 2004'te 1.1 milyon insan üzerinde yaptığı altı yıllık bir araştırma, günde sekiz saat ya da daha fazla (ya da dört saatten az) uyuyan insanların büyük bir kısmının, bu altı yıllık çalışma sırasında öldüğünü gösterdi.

19
Telefonu Antonio Meucci icat etti

Sağı solu belli olmayan ama bazen de parlak başarılara imza atan Floransalı mucit Meucci ABD'ye 1850'de geldi. 1860'ta, teletrofono adını verdiği bir elektrikli aygıtın çalışma modelini gözler önüne serdi. Meucci, Alexander Graham Bell'in telefon patentinden beş yıl önce, 1871'de bir tür geçici patent başvurusunda bulundu. Meucci aynı yıl, Staten Island feribotunun kazanının patlaması sonucu ciddi biçimde yanarak hastalandı.

20
Dünyadaki en kurak yer, Antartika

Kıtanın bazı kesimleri 2 milyon yıldır yağmur yüzü görmemiştir. Bir çöl teknik olarak yılda 254 mm'den az yağış alan yer olarak tanımlanır. Sahra Çölü yılda sadece 25 mm yağış alır. Antarktika'ya düşen yıllık ortalama yağış da hemen hemen aynıdır, ama kıtanın Dry Valleys [Kurak Vadiler] olarak bilinen yüzde 2'lik kısmında buz ve kar yoktur ve buraya hiç yağmur yağmaz.

21
İzafiyet Teorisi'ni ilk Galileo Galilei dile getirdi

İzafiyet Teorisi ilk kez 1632'de Galileo Galilei tarafından Dünyanın Başlıca İki Sistemine Dair Diyalog makalesinde dile getirildi.

22
Atlas omuzlarında dünyayı değil gökubbeyi taşır

Titanlar Olimposlulara karşı isyan edince Zeus, Atlas'ı gökyüzünü taşıma cezasına çarptırdı. Bununla birlikte, Atlas çoğunlukla küre şeklinde bir şey taşırken tasvir edilir, en mükemmeli de Flaman Mercator'un toplu halde yayınlanan haritalarının kapağında kullanılanıdır. Daha yakından bakılırsa bu kürenin aslında Dünya değil, gökkubbe olduğu görülecektir.

23
Bir insan yılı 7 köpek yılına eşit değildir

Türler arası yaş karşılaştırmalarında bize yardımcı olabilecek herhangi bir güvenilir ölçüt bulunmamaktadır. On iki yaşındaki bazı kedi ve köpekler, seksen dört yaşındaki en hareketli insandan bile daha yüksek bir fiziksel kapasiteye sahip olabilirler.

24
Panter diye bir şey yoktur

Bu kelime Sanskritçe'deki beyazımsı sarı renk anlamına gelen ve aslında kaplan için kullanılmış olan pandarah kelimesinden geliyor olabilir. Yunanlar bu kelimeyi alıp “tüm hayvanlar” anlamında kullanılan panthera olarak değiştirmişlerdir. Bu kelimeyi hem mitolojik hem de gerçek hayvanları tanımlamak için kullanmışlardır.

25
Havuç karanlıkta görmemize yardımcı olmaz

Havuç, yokluğu gece körlüğü hastalığına (ışıktaki değişikliğe gözün çok zor adapte olması) neden olan A vitamini açısından zengindir.

26
Hindistancevizinin içinde süt bulunmaz

Hindistancevizi sütü, hindistancevizinin beyaz, “etli” kısmının bu çıkan suyla kaynatılıp süzülmesiyle elde edilir. Bu karışımı biraz daha kaynatırsanız hindistancevizi kreması elde edersiniz.

27
Hz.İsa ahırda değil mağarada doğdu

İsa'nın ahırda doğmuş olduğu varsayımının yapılmasının tek nedeni Aziz Luka İncili'nde, İsa'nın “doğduktan sonra bir yemliğe yatırılmasının” geçmesidir. İsa'nın doğumunda herhangi bir hayvanın bulunduğunu iddia eden herhangi bir kutsal otorite de yoktur. Tabi Hıristiyanlar okul ve kiliselerde gördükleri beşik sahnesine aşinadırlar, fakat beşik İsa'dan 1000 yıl sonra icat edilmiştir.

28
İlk ehlileştirilen havyan, ren geyikleridir

14,000 yıl kadar önce paleolitik avcı-toplayıcılar, şu anda Rusya/Moğolistan sınırının bulunduğu yerlerde, kendi göçebe gruplarından çok uzaktaki ren geyiklerini ayartmayı ve kendilerine küçük bir sürü yaratmak için bu geyikleri çiftleştirmeyi öğrendiler.

29
İlk havuçların dışı mor içi sarıydı

Havuçlar içlerindeki turuncuyu 5000 yıl kadar açığa çıkarmamışlardır.İlk turuncu havuçlar 16. yüzyılda, Hollanda Kraliyet Sarayı'nın rengi olan turuncuya uydurabilmek için vatansever duygularla Hollanda'da üretilmiştir.

30
En uzun hayvan, Bantlı solucan (Lineus longissimus)

Bantlı solucan (Lineus longissimus) altmış metre uzunluğa ulaşabilir, bu daha önceki rekorların sahibi mavi balinanın neredeyse iki katı, çivit denizanasının 2-3 katı kadardı.

31
Bir günün uzunluğu 50 tam saniye kadar daha hızlı ya da daha yavaş olabilir

Nedeni dünyanın dönüş hızının; gelgitlerin neden olduğu sürtünme, hava şartları ve coğrafi olayların etkisiyle sürekli değişiyor olmasıdır.

32
Toplama kamplarını İngiltere keşfetti

Britanya'da, 1899-1902 yılları arasındaki İkinci Boer Savaşı'nda aileler için gözaltı kampları kullanılmıştır.

33
İntihar oranının en yüksek olduğu ülke Litvanya

Litvanya, 2003 yılında 100 binde 42 gibi şaşırtıcı bir intihar oranına sahipti ve bu da toplamda 1500 kişi yapıyor: Trafik kazalarından ölenlerden daha fazla ve 20 yıl öncekinin iki katı kadardır.

34
Depresyonla mücadelenin yolu yürüyüş yapmak

24 ile 45 yaş arası denekler üzerinde yapılan son araştırmalar, haftada üç ile beş kez yarımşar saat yapılan egzersizin depresyonu yenmek konusunda ilaçlar kadar (hatta daha fazla) etkili olduğunu ve depresyon belirtilerini düzenli olarak yüzde 50'lere kadar azalttığını ortaya koymuştur.

35
2030 yılında insanlar en çok sigara nedeniyle ölecek

Dünya Sağlık Örgütü'ne göre tütün şu anda dünyadaki ölümlere neden olan ikinci büyük etmendir. Dünyadaki yetişkin ölümlerinin yüzde 10'unun sebebi tütündür ve bu da yılda 5 milyon ölüm anlamına gelmektedir. Kanserse yılda 7 milyon insanın ölümüne yol açmaktadır.

YORUMLAR
500

Son Dakika İşte Bildiğinizi Sandıklarınız - Son Dakika


Advertisement