İşte Dünyayı Dolandıran Adam - Son Dakika

İşte Dünyayı Dolandıran Adam

08.03.2012 10:06

1
Almanya'da geçtiğimiz ekim ayında yakalanarak, ünlü ressamların tablolarının kopyalarını ve “olmayan tablolarını” yapıp sattığı gerekçesiyle 6 yıl hapis cezasına çarptırılan 61 yaşındaki Wolfgang Beltracchi, Alman Der Spiegel dergisine ilk defa konuştu ve yaklaşık onlarca yıl devam eden film gibi dolandırıcılık hikayesini anlattı.
2
Bir rahibin oğlu olarak dünyaya gelen Beltracchi'nin dolandırıcılık hikayesi aslında sanat eğitimi aldığı yıllarda başladı.
3
Çok yetenekli olduğunu söylemelerine rağmen, hazırladığı dosyanın kendisine ait olduğu konusunda hocalarını ikna edemeyen Beltracchi, hocalarını kandıramasa da şansını sanatseverleri üzerinde denemeye karar verdi.
4
Aslında tek amacı para kazanmak, dünyayı dolaşmak, güzel kadınlarla birlikte olmak ve gününü gün etmekti.
5
Fakat daha sonra olaylar Beltracchi'nin de kontolünden çıktı.
6
Ünlü Alman Dışavurumculuk temsilcilerinden Max Ernst, Heinrich Campendonk gibi isimlerin “aslında hiç yapmadıkları” tabloları ile var olan tablolarının kopyalarını onların imzası ile yapmaya başlayan Beltracchi kısa bir süre içerisinde çizimlerinin büyük talep gördüğünü fark etti.
7
Sadece çok tanınmış 6 ressamın imzasıyla hazırladığı 14 tablosu ile 34 milyon euroluk (80 milyon TL) bir kazanç elde etti.
8
Fakat Beltracchi bununla da yetinmedi ve kopya tabloları Sotheby's, Christie's gibi dünyaca ünlü müzayede evlerinde satışa çıkarttı.
9
Tablolar burada aralarında ünlü Amerikan komedyen Steve Martin'in de bulunduğu bir çok ünlü isme satıldı fakat kimse tabloların sahte olduğundan şüphelenmedi.
10
Hatta Ernst'in eşi Beltracchi'nin kocasının imzasını taşıyan sahte tablolarından birini “Gördüğüm en güzel Max Ernst parçası” diye tanımladı.
11
Beltracchi zaman içerisinde o kadar iyi para kazandı ki 5 milyon euroluk bir villa aldı.
12
Fakat bu refah içerisindeki yaşam, iki yıl önce şüphe duyulan bir tabloda yapılan bilimsel araştırma sonrasında gerçeklerin ortaya çıkmasıyla sona erdi.
13
Beltracchi çıkartıldığı mahkemede 6 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
14
15
16
17
18

YORUMLAR
500

Son Dakika İşte Dünyayı Dolandıran Adam - Son Dakika


Advertisement