İşte Erdoğan'ın 'Sağır Odası' - Son Dakika

İşte Erdoğan'ın 'Sağır Odası'

28.10.2014 09:24

1
Ermeni Kasapyan Ailesi'nin bağ evinden Çankaya'ya oradan Ak Saray'a uzanan bir yolculuk bu. Bol prizli çalışma odalarından sağır ofislere . 'Türban'sız cumhuriyet resepsiyonlarından 5.OOO kişilik camili bir yerleşkeye uzanan bir yolculuk. Bu belki de biraz da Yeni Türkiye'nin cumhuriyetin sembolü Çankaya'dan ayrılıp ayrı bir eve çıkmasının hikâyesi. İşte Türkiye'nin iki evinin özellikleri…

2
Başbakanlık Yerleşkesi, Başkanlık Sarayı, nam-ı diğer Ak Saray… İlk duyuşta kulağa yanlışmış gibi geliyor, ama Ak Saray 50 futbol sahası büyüklüğüne ve 300 bin metrekarelik bir alana yayılıyor.Erdoğan döneminde cumhurbaşkanlığı binası olarak hizmet verecek. Ak Saray 29 Ekim resepsiyonuna yetiştirilecek.

3
Çankaya dönemin şartlarıyla değerlendirmekle birlikte özellikle ilk yapıldığı dönem mütevazılığa komşu tabi ki. Şimdinin Çankaya Kökşü'nün vakti zamanının 1071 rakımlı Bağevinin ilk misafirleri Ermeni Kasapyan Ailesi, Bulgurluzadeler ve nihayet Mustafa Kemal…

4
Yerleşkede idari binadan, Cumhurbaşkanı'nın kabullerini yapacağı binaya, misafirlerin ağırlanacağı ayrı komplekslere, kış bahçelerine, botanik parklarına, dev kongre merkezine kadar her şey düşünülmüş. Erdoğan'ın çalışma odasının duvarında dev Atatürk posteri yer alacak.

5
Ankara Müftüsü Rifat Efendi'nin gayretleriyle halk arasında toplanan 4 bin 500 lira bağış sayesinde Bulgurzade Tevfik Efendi'den alınıp Mustafa Kemal'e hediye ediliyor o bağ evi. Burası, Ziraat Mektebi ve Direksiyon binasından sonra, Ankara'daki üçüncü durağı Mustafa Kemal'in. Sene 1921…

6
Konuyla ilgili farklı rivayetler olsa da cumhurbaşkanlığı konutunun maliyeti için üzerinde anlaşılan rakam 700 milyon TL'yi (300 milyon doları) aşıyor.

7
Bugünün Çankaya Cumhurbaşkanlığı yerleşkesi, Ankara'nın güneyinde ve toplam 438 dönüm alan üzerinde kurulu. Yerleşke içinde Müze Köşk, Pembe Köşk, Camlı Köşk, Yeni Hizmet Binası, Yeni Genel Sekreterlik ve Devlet Denetleme Kurulu Binası, Başyaverlik Binası, İdari ve Mali İşler ve Koruma Müdürlüğü binaları, Basın Toplantı Salonu, Resepsiyon Salonları, İtfaiye Binası, Sosyal Tesisler, Garaj, Sera, Halı Saha ve Tenis Kortu ile lojmanlara uzanan tek nefeste sayılmayacak uzun bir liste var.

8
Kompleksin içine Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın istediğiyle beş bin kişilik bir de cami inşa ediliyor. Şefik Birkiye bölgede kesilen ağaçların üç mislini tekrar diktiklerini söylüyor. Binada Selçuklu mimarisi modernize edilerek inşa edilmiş. Kapı kollarından halılar kadar her şey kendine has. Birkiye: 'Türk motiflerinden esinlenip modernleştirip kendi stillerine uydurup bir senfoni gibi her tarafa yaydık' diyor.

9
7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren döneminde, Çankaya Köşkü'nün (Pembe Köşk) hem hizmet hem ikametgâh amaçlı kullanım için yetersiz kalması üzerine, yeni bir hizmet binası yapılmasına karar veriliyor. Türkiye'nin inşaat sektöründe bugünkü kadar hızlı olmadığı yıllarda 1986 yılında temeli atılan ve yapımı yedi yılda tamamlanan bina 29 Ekim 1993 günü kullanılmaya başlanıyor.

10
Projesi, mimarlar Mustafa Aytöre ve Orhan Genç tarafından hazırlanan ve Cumhurbaşkanlığı birimlerinin çalışma alanı olarak kullanılan yeni hizmet binasında toplantı, kabul, resepsiyon salonları ile kuvvetle muhtemel prizli cumhurbaşkanının makam ve çalışma odaları bulunuyor.

11
Binada Beyaz Saray'daki Oval Ofis benzeri bir oda da düzenlendi. Bu oda dinlemelere karşı son teknoloji kullanılarak 'sağır oda' olarak tasarlandı. Odada hiçbir priz bulunmazken, burada konuşulanları dinlemek, böcek yerleştirmek imkânsız hale getirildi.

12
Mimar Şefik Birkiye'yi nereden hatırlıyoruz? Şefik Birkiye bir zamanların İstanbullu zenginlerin kumar ve golf oynamak için kullandığı, açılışını Turgut Özal'ın yaptığı Silivri'deki Klassis Golf Oteli'nin mimarıydı. Daha çok Belçika'da ve Batı Avrupa'da işler yapan Birkiye'nin yeni Haydarpaşa projesinin arkasında ismi var. Geçtiğimiz günlerde iskelesi çöken Şan Tiyatrosu'nun ve Surp Agop Hastanesi'nin yerine inşa edilen neo-klasik tarzında tasarlanmış ŞanCity AVM'nin mimarı ve ortağı da Şefik Birkiye.

13
İptidai şartlarda iki kez genişletme ve yenileme çalışmalarına karşın, Müze Köşk'ün giderek artan gereksinimleri karşılamakta yetersiz kalması üzerine 1930 yılında yeni bir bina yaptırılmasına karar verilmiştir. Atatürk'ün isteğiyle yeni köşkün yapımı Avusturyalı ünlü mimar Prof. Dr. Clemens Holzmeister'e verilmiş. Holzmeister, yapımına 1931 yılı başında başladığı Çankaya Köşkü'nü, 1,5 yıl gibi kısa bir sürede tamamlayarak 1932 Haziranı'nda teslim etmiş.

14
AK Parti'de siyaset yapanlar için 29 Ekim resepsiyonları 'eşsiz davetiyeler' ve türban krizleri demek aslında.

15
Çankaya Köşkü'nde türban polemiği eski Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer döneminde başlamıştı. Sezer, başta 29 Ekim resepsiyonu olmak üzere 2003 yılından itibaren Çankaya Köşkü'nü türbana kapatmıştı. Sezer, görev süresi boyunca resepsiyonlar için eşleri türbanlı olan milletvekillerine davetiye göndermedi.

16
Gül'ün koltuğu devralmasının ardından Çankaya'daki türban hassasiyeti devam etti. Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları ile türbanlı davetlileri karşı karşıya bırakmamak için aynı gün iki resepsiyon formülü geliştirildi. 29 Ekim'lerde önce TBMM'de kutlamaları kabul eden Abdullah Gül, ardından gündüz kutlamalarının devamı olarak öğle saatlerinde A tipi protokol için 'eşsiz' resepsiyon vermeye başladı. Akşam saatlerinde düzenlenen ikinci resepsiyonda ise Cumhurbaşkanı, eşi Hayrünnisa Gül ile birlikte medya, iş dünyası, sivil toplum örgütleri, devlet sanatçılarını ağırlıyordu.

17
Atış poligonu, spor salonu ve kafeteryadan oluşan sosyal tesisler, yaklaşık 2000 metrekarelik bir yapım alanına sahip. 19 Haziran 1995 günü yapımına başlanan ve 3 kattan oluşan tesis 20 Aralık 1996'da tamamlanmış. Atış poligonu, cumhurbaşkanlığı koruma personeline eğitim amacıyla, spor salonu ve kafeterya ise tüm personele hizmet vermek üzere düzenlenmiş.

18
Sağlık merkezi 1996 ve 1999 yıllarında yapılan onarım ve eklentilerle, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği'nde görevli personele; diş hekimi, aile hekimi, çocuk doktoru, pratisyen hekim, yeterli hemşire ve laboratuarıyla hizmet edebilecek çağdaş bir sağlık merkezi durumuna dönüştürülmüş.

19
Cumhurbaşkanlığı Çankaya Yerleşkesi'nin ana girişi olan 1 Numaralı Kapı, Protokol Kapısı olarak da adlandırılıyor. Değişen koşullarla birlikte 1 Numaralı kapı 1999 yılında yeniden inşa edilmiş. Bronz kapı, andezit taşından duvar kaplamalarıyla Çankaya Yerleşkesi'nin genel mimarî ve çevre dokusu ile uyumu gözetilerek yenilenmiş.

20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33

YORUMLAR
500

Son Dakika İşte Erdoğan'ın 'Sağır Odası' - Son Dakika


Advertisement