İşte İlk Yorumlar! - Son Dakika

İşte İlk Yorumlar!

29.07.2011 18:53

1
İşte, emekliliğini isteyen Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner'in bu kararı hakkındaki ilk yorumlar..
2
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanlarının emekliliklerini istemeleriyle ilgili, "Başbakan değerlendirmeyi yapar" dedi.
3
TSK'nın zirvesindeki istifa kararlarını yorumlayan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, "İktidarın keyfi uygulamalarına karşı yapıldı" ifadesini kullandı.
4
Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanlarının emekliliğini istemeleri üzerine MHP'li Oktay Vural, 'devlet yönetiminde zaafiyetin bir sonucudur' açıklamasını yaptı.
5
Gazeteci Metehan Demir: Burada önemli olan Sayın Başbakan, Sayın Genel Kurmay Başkanı'na "artık anlaşamıyoruz bırakın" mı dedi yoksa Sayın Genel Kurmay Başkanı, "Sayın Başbakan'a buraya kadar artık devam etmiyoruz" mu dedi bilmiyoruz.
6
Gazeteci Ertuğrul Özkök: Hayırlısı olsun…
7
Gazeteci Abdurrahman Dilipak:

4 General değil, diğerleri de istifa etsin.. %50 ye kadar yolu var..Bu eğer orduda yaşanan çarpıklıklar karşısında sorumluluk duygusu ile verilmiş bir kararsa, bravo.. Bu şahsiyetli bir tutum

8
Gazeteci Aslı Aydıntaşbaş: Çok ciddi bir kriz. Cumhuriyet tarihinde böyle bir şey yaşanmadı. Kim ne dersin desin sivil asker ilişkileri rayına oturmadı. Krizde bunun göstergesi. Bugün Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yüzde 10'u hapiste. Bu insanların bir bölümünün daha sonra masum olduğu kanıtlanabilir.
9
AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, Yüksek Askeri Şura ile ilgili sürecin yasalarla belirlendiğini belirterek, ''Birtakım kişiler, hukukun gerekleri neyse o çerçevede işleyen süreçleri 'olağandışı' göstermek gibi bir gayret içerisinde'' dedi.
10
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner'in emekliliğini istemesine ilişkin, "Gelişmeleri daha takip edemedik. Bir görelim ne olduğunu. Bilgileri alalım ona göre değerlendirme yaparız" dedi.
11
Gazeteci Yazar Mehmet Altan: Bir krizdi, büyük bir krizdi. Çok iyi yönetildi, kriz çözüldü.
12
Gazeteci Nazlı Ilıcak :

Terörle mücadeledeki değişim ve tutuklu bulunan 17 generalin emekliliğe sevkedileceği iddiası da bardağı taşırmış olabilir. Geçen yıl Necdet Özel'in genelkurmay başkanlığına giden yolu açılmış oldu. Necdet Özel'in önce kara kuvvetleri komutanı yapılıp sonra genelkurmay başkanı olacağını düşünüyorum.

13
TSK'nın komuta kademesinin şok istifasına Avrupa'dan ilk tepki geldi.

YAŞ'a iki gün kala Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanlarının emekliliğini istediği haberine Avrupa'nın ilk tepkisi olumlu oldu.

Avrupa Parlamentosu Raportörü "Türkiye'de demokrasi güçleniyor" değerlendirmesi yaptı.

14
Gazeteci Nihat Genç: Sonunda komutanlar Yaş Toplantısı arefesinde siyasi iktidarın 'ayarlarını' kabul etmemiş olmalılar ki sabır küpü gibi patlayıp en alttaki küpü çektiler, seyreyleyin şimdi gümbürtüyü...
15
Gazeteci Fikret Bila: Dışarıya yansıtılmayan krizin son damlasının bugün Andıç İddianamesi kapsamında Ege Ordu Komutanı orgeneral Nusret Taşdeler dahil 22 kişi için yakalama talebinin istenmesi olduğunu söyledi.
16
Gazeteci Muharrem Sarıkaya:

Temuller döneminin bittiğini söyleyebiliriz. Bundan sonra siyasi erkin talebi doğrultusunda hareket edilecek sanırım.

17
Gazeteci Murat Yetkin: Cumhuriyet tarihinde ilk defa Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanları istifa ettiler. Bu istifa generallerin hükümete karşı tertip içinde bulanmak suçlandığı, bu yüzden tutuklandığı ve aynı zamanda orduda yeni atama ve terfilerin bir Yüksek Askeri Şura toplantısıyla belirleneceği dönemde meydana geldi.
18
Gazeteci İsmet Berkan: Gerçek istifa gerekçesi nedir acaba. Ben bu soruların cevaplarını merak ediyorum. Cumhuriyet tarihinde ilk olduğu için önemsiyoruz bu olayı.
19
Gazeteci Avni Özgürel: Koşaner paşanın böyle bir düşüncede olduğuna ihtimal vermem ama alt kademeden gelen baskı veya telkinler onu istifa-emeklik noktasına sürüklemiş olabilir diye düşünüyorum.
20

İngiliz yayın kuruluşu BBC, "Türk ordu şefleri toplu şekilde istifa etti" başlığı attı.

21
New York Times , Türk Genelkurmay Başkanı'nın ani şekilde görevini bıraktığını duyurdu.
22
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, "Türk kurumlarının gücüne güvenlerinin tam olduğunu" kaydetti. Toner, ayrıntıları şu an bilmediğini, konuya göz atana kadar yorum yapmamayı tercih ettiğini ifade etti.
23
Bahçeli, ''Bu olağandışı gelişmenin ciddi bir devlet krizine kapı araladığı gün gibi ortadadır. Esasen siyasi iktidarın yargının AKP'lileştirilmesinden sonra gözünü TSK'ya diktiği ve bundan kaynaklanan gerilimlerin önlenemez ve yönetilemez bir aşamaya geldiği anlaşılmaktadır'' dedi.
24
SP lideri Mustafa Kamalak, Genelkurmay Başkanı ve üç Kuvvet Komutanı'nın emekliliklerini istemesiyle ilgili olarak, ''Bu Türkiye'nin demokratikleşmesinin doğum sancısıdır." dedi.
25
BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan, "Bu bir kriz değil, abartmak doğru değil" dedi.
26
Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayatı Yazıcı “Hukukun üstünlüğü önemlidir. Bütün vatandaşlar gibi kamu görevlilerinin de, davranışlarının, eylem ve işlemlerinin bir hukuku var. Dolayısıyla, hukuk ölçüleri içerisinde, mevcut sorunlar çözülür" dedi.
27
BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanlarının YAŞ görüşmeleri sırasında ya da sonrasında bekledikleri emekliye ayrılma taleplerini millet adına kaygıyla karşıladıklarını belirtti
28
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Genelkurmay Başkanı ve üç kuvvet komutanının emeklilik talebiyle ilgili, "Gündemi takip ediyoruz. Gereken yapılır. " dedi.

29
Gazeteci Ahmet Altan: Askerlerin ölümünden istifa edecek kadar rahatsız olmayıp da sanık generallerin terfi etmesinden rahatsız olanların orduyu terk etmeleri de büyük fayda var

Son Dakika İşte İlk Yorumlar! - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement