İşte Mehmetçiği Mayından Koruyacak Ejder - Son Dakika

İşte Mehmetçiği Mayından Koruyacak Ejder

03.02.2009 18:02

1
Yüzde yüz yerli üretim olan 'Ejder' adlı zırhlı araç, kamuoyuna tanıtıldı.
2
Terör örgütü PKK ile mücadelede güvenlik güçleri, en çok mayına basma sonucu şehit oluyor. Teröristlerin araziye döşediği mayınların can almasının önüne bir türlü geçilemiyor. Nurol Makina ve Sanayi AŞ, Türkiye'deki zırhlı tekerlekli araç sektöründe tamamen özgün tasarım ve yerli imalatı ile bir ilke imza attı ve 'Ejder' isimli 6x6 zırhlı tekerlekli aracı üretti.

3
'Ejder', mevcut mayın patlamalarına karşı kullanıcıya, yüksek bir koruma sunuyor. Aracın tasarımı, mayının patlama etkisinin araca nüfuz etmemesine değil aynı zamanda içerideki personele tesirini de en aza indirmeye ve dolayısıyla standartlar içerisinde kalarak personelin hayatı idamesini temine dayanıyor.

4
'Ejder'in bu özelliği, gerçek mayınlar ve araç çarpışma test mankenleri ile özel test teçhizatı kullanılarak gerçekleştirilen denemelerle kanıtlandı. 12 kişiyi taşıyabilen, 18 tonluk 'Ejder', kamuoyuna tanıtıldı. Fonksiyonel prototipin imalatı 6 ay süren Ejder, 2 yıllık süreçte 60'ı aşan deneyimli teknik kadronun çalışmalarıyla imal edildi.
5
Araç içerisinde personel ergonomik olarak oturabilmekte ve personelin silah ile cephaneleri taşınabiliniyor. İstenilen silah sistemi de araca monte edilebiliniyor. Araç dışına yerleştirilmiş kameralar sayesinde açar içerisindeki ekranlar ile şoför, komutan ve manga personeli, araç dışını seçimlerine bağlı olarak kesintisiz gündüz gece izleyebiliyor.
6
Ejder, yurt dışındaki bazı ülkelere ihraç edildi. Fiyatları ise özelliklerine göre 650 bin ile 2 milyon Euro arasında değişiyor. Nurol Makina ve Sanayi AŞ Genel Müdür Yardımcısı M. Tanju Torun, Ejder'in özelliklerini basın mensuplarına anlattı. Çeşitli sebeplerden dolayı Genelkurmay Başkanlığı'ndan herhangi bir yetkilinin Ejder'i incelemediğini dile getiren Torun, en kısa zamanda bu aracı askeri yetkililere göstermek istediklerini söyledi.

7
24 Nisan'da Genelkurmay Başkanlığı'nın 336 araçlık alım için ihale açacağını anlatan Torun, kendilerinin de bu ihaleye katılacağını ve Ejder'i teklif edeceklerini belirtti.

8
Ejder'in testlerden başarıyla geçtiğini ifade eden Torun, aracın yurt dışına da ihraç edildiğini söyledi.
9
Daha sonra 'Ejder' adlı araç, basın mensuplarına bir gösteri sundu. Yüksek tepeye çıkan Ejder, özellikle manevra kabiliyetiyle dikkat çekti. İki metrelik suya girip başarıyla çıkan Ejder'in teknik özellikleri büyük ilgi gördü.
10
11
12
13

Son Dakika İşte Mehmetçiği Mayından Koruyacak Ejder - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Depremin kucağındaki Yunan Adası Sisam'da da manzara vahim! Sokaklar taş yığınıyla doldu İzmir'de şiddetli deprem sonrası korkutan görüntü! Deniz çekildi, tekneler karaya oturdu Cinsel içerikli film yıldızından maçta testis travması geçiren Rodriguez'e destek mesajı: Umarım iyisindir Nedeni bilinmiyor! Aynı fırından ekmek alan 300 kasabalı aklını yitirdi Bir döneme damga vurdu! Yumruklu saldırıda burnu kırıldı, barajı geçemeyince istifayı bastı