Nobel Ödülü Almış Kadınlar - Son Dakika

Nobel Ödülü Almış Kadınlar

Bu yılki Nobel Fizik Ödülü'nü kazananlardan biri olan bilim insanı Donna Strickland, Nobel Fizik Ödülü'nü kazanan üçüncü kadın olarak adını tarihe yazdırdı. Kişi veya kuruluşlara fizik, kimya, edebiyat, ekonomi, barış, fizyoloji ve tıp alanlarındaki olağanüstü başarıları nedeniyle verilen Nobel Ödülleri, İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi, İsveç Akademisi, Karolinska Enstitüsü ve Norveç Nobel Komitesi tarafından veriliyor. İşte, Nobel Ödülünü kazanan kadınlar..

1
Nobel Ödülü, İsveçli kimyager, mühendis ve dinamitin mucidi bilim adamı Alfred Bernhard Nobel'in vasiyesi üzerine verilmeye başlanmıştır. Dünyanın en prestijli ödülü sayılan Nobel Ödülü 1901 yılından beri veriliyor. Nobel'in Fizik alanındaki sahiplerinden biri Waterloo Üniversitesi'nde görev alan Donna Strickland oldu.
2
Donna Strickland
Donna Strickland
Donna Strickland, Waterloo Üniversitesi'nde görev alıyor.
3
Nobel Ödülü'nü Kazanan En Genç Kişi
Nobel Ödülünü Kazanan En Genç Kişi
Malala Yusufzay 2014'te henüz 17 yaşındayken Nobel Barış Ödülü'ne layık görüldü. Malala, Nobel Ödülü'nü kazanan en genç kişi olarka tarihe adını yazdırdı. Yusufzay, kazandığı 8 milyon kronluk (2,5 milyon lira) ödülü Pakistan'daki okullara bağışlayacağını açıklamıştı.
4
Ülkesi Pakistan’da kız çocuklarının eğitimi için pek çok kampanya başlatan Malala, 9 Ekim 2012'de okula gitmek için bindiği otobüste saldırıya uğramıştı. Otobüse binen bir Taliban militanı Malala'ya üç kez ateş etmişti. Başından yaralanan Malala, saldırıdan 6 gün sonra tedavi için İngiltere'ye götürülmüş, Birmingham'daki Kraliçe Elizabeth Hastanesi'nde yaklaşık 3 ay kalmış ve kafatasına metal bir plaka yerleştirilmişti. Mart 2013'te taburcu edilen Malala, ailesiyle Birmingham'a yerleşti ve eğitimine devam etti.
5
Arap Dünyasında Nobel Barış Ödülü Kazanan İlk Kadın: Tevekkül Karman
Arap Dünyasında Nobel Barış Ödülü Kazanan İlk Kadın: Tevekkül Karman
Kadının toplum içindeki rolünün güçlendirilmesine yönelik yaptığı katkılardan dolayı, 2011’ yılında Nobel Barış ödülüne layık görülen Tevekkül Karman ödülü Liberya Devlet Başkanı Ellen Johnson-Sirleaf ve Liberyalı Leymah Gbowee ile birlikte paylaşmıştı. Karman, Arap dünyasında Nobel Barış Ödülü’nü kazanan ilk kadın.

6
7
Marie Curie
Marie Curie
Marie Curie, Nobel Ödülü’nü alan ilk kadın olmanın yanı sıra Nobel’i iki kez alan tek kadın unvanını da elinde bulunduruyor.

8
1903 fizik, 1911'de ise kimya alanında ödüle layık görülen radyoloji biliminin kurucusu olan Curie bilim dünyasına adını altın harflerle yazdıran Curie, uranyumla yaptığı deneyler sonucu radyoaktiviteyi keşfetti.

9
Aung San Suu Çii
Aung San Suu Çii
Myanmar Dışişleri Bakanı ve Devlet Başkanlığından Sorumlu Devlet Bakanı Aung San Suu Çii, 1991'de "demokrasi ve insan hakları için şiddeti reddeden mücadelesi" nedeniyle Barış Ödülü'nü kazanmıştı.
10
Myanmar Dışişleri Bakanı ve Devlet Başkanlığından Sorumlu Devlet Bakanı Aung San Suu Çii, 1991'de "demokrasi ve insan hakları için şiddeti reddeden mücadelesi" nedeniyle Barış Ödülü'nü kazanmıştı.
11
Selma Lagerlöf
Selma Lagerlöf
Selma Lagerlöf, edebiyat alanında ödül alan ilk kadın ve ilk İsveçli yazar oldu. 1909'da Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanan Lagerlöf, efsane ve masallara dayanan yapıtlarıyla tanınıyor.
12
13
Gerty Theresa Cori
Gerty Theresa Cori
Biyokimyager Gerty Theresa Cori ise 1947 yılında Fizyoloji veya tıp alanındaki ödül alan ilk kadın oldu. Cori, karbonhidrat metabolizmasının ve biyokimyasal enerji süreçlerinin açıklanmasına ışık tutan çalışmaları nedeniyle bu ödüle layık bulundu.
14
Cori, ödülü eşi Carl Ferdinand Cori ve Arjantinli fizyolog Bernardo Houssay ile birlikte paylaştı.
15
Wangari Maathai
Wangari Maathai
Wangari Maathai, Afrikada Barış Ödülü’nü alan ilk kadın oldu. Maathai, 2004 yılında sürdürülebilir kalkınma, demokrasi ve barışa olan katkılarından dolayı ödüle layık görüldü.
16
17
Françoise Barre-Sinoussi
Françoise Barre-Sinoussi
Fransız virolog Françoise Barre-Sinoussi ,2008 yılında HIV keşifleri nedeniyle fizyoloji veya tıp ödülü kazandı.
18
Grazia Deledda
Grazia Deledda
İtalyan yazar, Grazia Deledda doğalcılık akımının önde gelenlerinden biri. 1926 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görülen Deledda, eserlerinde İtalya’yı konu ediniyor.
19
Signid Undset
Signid Undset
1928 yılında Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazanan Signid Undset'ın eserlerinin genel teması kadınların özgürleşmesi, gelenekler ve çağdaşlaşma çatışmasıdır.
20
Jane Addams
Jane Addams
1931'de Nobel Barış Ödülü'ne layık görülen Jane Addams, 1889'da, Şikago'da kentin yoksul semtlerindeki koşulları düzeltmek için çalışmalar yapmasıyla tanınıyor. Bu amaçla Hull House’ı kuran Addams, pek çok genç için de rol model olmuştur.
21
Pearl S. Buck
Pearl S. Buck
Ana kitabıyla 1938 yılında Nobel Edebiyat Ödülü'nü alan Pearl S. Buck, kitaplarında genelde ömrünün büyük bir kısmını geçirdiği Çin'deki yaşamı yansıtır.
22
Emily Greene Balch
Emily Greene Balch
I. Dünya Savaşı sırasında savaş karşıtı görüşleri nedeniyle Wellesley Koleji'ndeki profesörlük görevinden atılan Emily Balch, özellikle barış ve özgürlük için mücadele veren kadınlar partisindeki faaliyetleriyle dikkat çekti ve 1946 yılında Nobel Barış Ödülüne layık görüldü.
23
Maria Goeppert-Mayer
Maria Goeppert-Mayer
Alman-Amerikalı fizikçi Maria Goeppert-Mayer, nükleer kabukların yapısına yönelik bir matematiksel modeli konusundaki çalışması ile 1963 Nobel Fizik Ödülü'ne layık görüldü.
24
Nelly Sachs
Nelly Sachs
Eserlerinde savaşın insan üzerindeki etkisini konu alan yazar Nelly Sachs, 1966 Nobel Edebiyat Ödülünü kazandı.
25
Betty Williams
Betty Williams
Betty Williams, Mairead Corrigan ile birlikte kurucularından olduğu; Kuzey İrlanda'daki sorunların barışçıl bir şekilde çözümünü teşvik amacıyla kurulmuş bir örgüt olan Barış İnsanları Topluluğu Örgütünde yaptıkları çalışmalar için 1976 yılında Nobel Barış Ödülü kazanmışlardır.
26
Mairead Corrigan
Mairead Corrigan
1976 yılında Nobel Barış Ödülü'nü Betty Williams ile paylaşmıştır.
27
Alva Myrdal
Alva Myrdal
Silahsızlanma konusunda birçok yazı yazan ve konferanslar veren Myrdal, 1982 Nobel Barış Ödülü kazandı.
28

Haber Yayın Tarihi: 02.10.2018 14:29

Son Dakika Nobel Ödülü Almış Kadınlar - Son Dakika

YORUMLAR

Diğer Galeriler

Kızının fotoğrafını çeken anne, iki saniye sonra çığlıklarına hakim olamadı Suya girdikleri an insanların cinsel organına saldırıyor! İlginç yaratığı görenlerin kanı çekiliyor Yıldız şarkıcı Mariah Carey ablasının iğrenç planını yıllar sonra itiraf etti: 12 yaşımda parayla cinsel ilişkiye zorladı Cinsel organına kadar dövme yaptıran çılgın fenomenin son paylaşımı olay oldu Bir kez gelen bir daha kopamıyor! İğneada'daki longoz ormanı eşsiz güzelliğiyle büyülüyor