İşte O İtirafçı! - Son Dakika

İşte O İtirafçı!

19.01.2009 17:14

1
İntihar eden Jandarma Albay Abdülkerim Kırca için yönelttiği ‘birçok yargısız infazın sorumlusu' suçlamasıyla gündeme gelen PKK itirafçısı Abdülkadir Aygan'ın JİTEM'in 7 kişilik ilk kadrosunda yer aldığı iddia edildi PKK itirafçısı Abdulkadir Aygan'ın ismi, intihar eden Jandarma Albay Abdülkerim Kırca'ya yönelik suçlamalarıyla bir kez daha gündeme geldi.

2
PKK itirafçısı olan, daha sonra varlığı resmi olarak kabul edilmeyen Jandarma istihbarat birimi JİTEM'e katılan, aralarında Musa Anter'in de bulunduğu birçok faili meçhul cinayete karıştığını açıklayan Aygan, halen İsveç'te yaşıyor. Aygan'ın annesinin babası Seyid Ahmet Keser, Abdullah Öcalan'ın babası Ömer Öcalan'ın kuzeni.

3
1958'de Urfa'nın Suruç ilçesinin Uzunhıdır köyünde doğan Aygan'ın ailesi, ekonomik sıkıntılardan dolayı Osmaniye'ye göç etti. 1975'te Adana Meslek Lisesi'ne giren Aygan, 1977'de PKK ile tanıştı ve örgütün ilk yapılanma yıllarında görev aldı, ardından okulu bırakarak terör örgütüne katıldı.

1980'de düzenlenen bir baskında tutuklanan Aygan, Gaziantep, Nizip ve Kilis cezaevlerinde yaklaşık 1.5 yıl hapis yattı.

4
1982'de KKTC'de'de askerlik yaparken, yakalanan bazı PKK'lıların kendisi aleyhine ifade verdiği bilgisini alınca üniforması ve silahıyla birlikte Güney Kıbrıs Rum Kesimi'ne iltica etti.

Oradan da önce Yunanistan'a, ardından Avrupa ülkelerine geçti. Bir süre Avrupa'da kaldıktan sonra Lübnan'a giden Aygan, burada tekrar PKK'ya katıldı ve kamplarda eğitim gördü.

5
1985'te Siirt'teki Hürmüz mezrası baskınından önce güvenlik güçlerine teslim olan Aygan, Diyarbakır Cezaevi'nde itirafçılar koğuşunda kaldı. Müebbet hapse mahkûm olan Aygan, pişmanlık yasasından yararlanarak 1990'da tahliye edildi.

6
Şanlıurfa doğumlu olan Aygan'a bu dönemde Malatya nüfusuna kayıtlı “Aziz Turan” adına resmi nüfus cüzdanı çıkarıldı ve daha sonra itirafçılara tanınan ‘sivil memur' statüsüne alındı.

7
İddiaya göre, askerlik görevinin ardından Cem Ersever'in girişimiyle yeni kurulan ve aralarında başka itirafçılarında bulunduğu JİTEM'in ilk 7 kişilik kadrosunda yer aldı.

8
2000 yılına kadar Ersever'in kurduğu yapılanmada, aralarında Musa Anter'in de bulunduğu birçok faili meçhul cinayette görev aldığı öne sürülen Aygan, daha sonra sivil memurluk görevinden istifa ederek ailesiyle birlikte Gaziantep'e yerleşti.

9
Burada bir süre boyacılık, inşaatlarda sıvacılık yapan Aygan, daha sonra İsveç'e yerleşti. Evli ve 5 çocuk babası olan Aygan, 2003 yılından bu yana İsveç'te yaşıyor. Aygan 2006'da İsveç'te, cinayetinde rol aldığı Musa Anter'in kızı Rahşan Anter Yorozlu ile buluşmuş ve pişmanlığını dile getirmişti.

10
Aygan burada yaşadığı dönemde çeşitli basın yayın organlarına verdiği demeçlerde, JİTEM'de görev yaptığı yıllarda işlenen faili meçhul cinayetlere ilişkin bilgiler verdi. Aygan açıklamalarında, 12 Eylül'den önce girdiği silahlı çatışmalarda 6 ülkücüyü de öldürdüğünü söyledi.

işte çeşitli basın organlarında yayınlanan itiraflardan bazıları.

11
Aygan verdiği bir demecinde, 10 Haziran 1994'te Diyarbakır'da kaçırılan Murat Aslan'ın bir dere kenarında öldürüldüğünü, üzerine benzin dökülüp yakıldığını anlatmış ve bunun üzerine çocuğun babası İzzettin Aslan savcılığa başvurmuştu.
12
Baba İzzettin Aslan daha sonra olayı şöyle anlatıyor: İtirafçının tarif ettiği yere gittim, köylülerle konuştum. Olayı doğrulayanlar cesedin mezarlığın hemen dibine gömüldüğünü söylediler.
13
Silopi Cumhuriyet Savcılığı'na başvurdum. Mezar açılırken başında durdum yanmış kemikler bulundu. Yapılan DNA testinde sonuç yüzde 99.99 oğlum olduğunu söyledi.
14
İdris Yıldırım: Silopi'den alınıp Elazığ timine götürüldü, orada boğularak öldürüldü ve çuvala konuldu. Elazığ-Baskil yolu kenarında bir ufak dere içerisinde yakıldı. Bu olayda Grup Komutanı, Kemal Emlük, ben ve Elazığ timi vardı.
15
Edip Aksoy - Sıdık Etyemez: Bunlar infaz edildiler. Öldürüldükten sonra Silopi ile Cizre arasında bir dere yatağında gömüldüler.
16
Ahmet Ceylan: Diyarbakır'da Yenişehir içerisinden alındı. İşkenceyle bilgi alındıktan sonra infaz edildi.

Şahabettin Latifeci: JİTEM'e getirildi. Orada Şehmus kod adlı uzman çavuş tarafından boğularak öldürüldü. Bu şahsın cenazesi de çuval içinde Silvan-Diyarbakır yolu üzerindeki bir süt fabrikası veya yoğurt fabrikasının arkasına atılmıştı.

17
Aygan son olarak da Ankara'da evinde intihar eden emekli Jandarma Albay Abdülkerim Kırca'nın, birçok faili meçhul cinayetin talimatını verdiğini ve bazılarında da bizzat rol aldığını iddia etmişti. Bu iddia da bazı basın yayın organlarında yer almış, ardından Kırca intihar etmişti
18

Son Dakika İşte O İtirafçı! - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

"1915 Çanakkale Köprüsü"nün yüksekliği 300 metrelik Eyfel Kulesi'ni geçti Bircan sonunu hesap edemedi! Sadakatsiz'in Derin'ine yaptığı "Tokatlayacağım" yorumu ortalığı karıştırdı Yıldız Savaşları'nın Darth Vader'ı David Prowse hayatını kaybetti Cinsel içerikli videolarını satan genç modelin para kazanma planı mide bulandırdı Bir anda köpürmeye başladı! Türkiye'nin en büyük tatlı su gölü Eğirdir can çekişiyor