İşte, Öküz Yılı Gerçekleri - Son Dakika

İşte, Öküz Yılı Gerçekleri

13.02.2021 14:09

Instagram hikayelerine eklenen Öküz Yılı özelliğini gören sosyal medya kullanıcıları, şaşkına döndü. Günlerdir hesaplarında Öküz Yılı temalı paylaşımlar gören kullanıcılar, sorularına yanıt arıyor. İşte, sürekli karşımıza çıkan Öküz Yılı ile ilgili merak edilen bilgiler.

1
Instagram hikaye özelliğine eklenen Öküz Yılı, son günlerde kullanıcılar tarafından en çok merak edilenler arasında yer alıyor. Kullanıcılar takip ettikleri kişilerin hikayesine tıklamadan ayrı bir sekmede Öküz Yılına yönelik paylaşımları görüyor.

2
Öküz Yılı, Çin takvim sisteminin 12 yıllık tekrarlanan hayvan döngüsünün ikincisidir. Öküz Yılının gelişiyle yeni yılını kutlayan Çin Halkı, etkinliklerde pek çok gelenek, selamlaşma ve batıl inançlarını yerine getiriyor.
3
Dünyanın en ünlü bayramlarından biri olan Çin Yeni Yıl bayramında, geleneksel olarak büyük miktarlarda havai fişekler kullanılıyor.
4
Öküz Yılı, 12 Hayvanlı Türk Takvimine kadar dayanan bir yıl geleneğidir. 12 Hayvanlı Türk takviminde yıllar sayılar ile değil, hayvan isimleri ile anılır.
5
Çin burçlarında yılın isimleri, 12 yıllık bir döngüde hayvan isimleriyle döner.

6
12 Şubat 2021 tarihinde başlayan Öküz Yılı, 31 Ocak 2022 tarihinde sona eriyor.
7
Her yılın ilk yeni ayı ile dolunayı arasında kutlanan Öküz Yılı kutlamaları, 12 Şubat'ta başladı.

YORUMLAR (1)
  • Bayram: Ya yeter artık bu batıl gelenekleri getirip getirip bizim kadim kültürümüzü ve medeniyetimizi bozmaktan caz geçin yettiniz artık Cevap Yaz 15 5 Yayından Kaldır
500

Son Dakika İşte, Öküz Yılı Gerçekleri - Son Dakika


Advertisement