İşte Osmanlı Padişahlarının Hobileri - Son Dakika

İşte Osmanlı Padişahlarının Hobileri

20.01.2014 14:34

Osmanlı padişahları devlet adamı olmaları ve siyasi başarılarının yanı sıra sosyal hayatlarında da çeşitli hobilere sahiplerdi.

1
Osmanlı padişahlarının büyük çoğunluğu usta birer devlet adamı olmaları ve siyasi başarılarının yanında sosyal hayatlarında da çeşitli hobileri vardı. İşte padişahların hobileri...
2
Fatih Sultan Mehmed'in bahçıvanlığa özel bir merakı vardı. Bu meslekte iddialıydı ve bu yüzden boş vakitlerinin çoğunu bahçıvanlığa ayırır, bundan da büyük bir haz duyardı.
3
II. Beyazıt'ın okçuluğa merakı zaaf düzeyindeydi. Öyle ki, ülkedeki ok ve yay imal eden ustaları İstanbul'da toplamış ve onlara özel bir çarşı yaptırmıştı.
4
I. Mahmud Hilalci, mühür kazıcısı ve kuyumcuydu. Eserlerini çarşıda sattırır, eline geçen paralarla sadakalarını dağıtır, ufak tefek ihtiyaçlarını karşılar, bundan da büyük bir mutluluk duyardı.
5
II. Selim, hacıların hac yolunda kullanacakları asalara hilaller yapar ve onlara hediye etmekten mutlu olurdu.
6
Kanuni Sultan Süleyman, iyi giyinmeyi severdi. Babası gibi kuyumculuğa meraklıydı; ama şiir alanında, komutanlığı ve yöneticiliği kadar iddialı bir padişahtı.
7
II. Abdülhamid'in at binme, yüzme, atıcılık gibi merakları vardı. Silah kullanmakta pek yetenekliydi.
8
III. Mehmet kaşık ustasıydı. Hattatlığa meraklıydı ve iddialı bir şairdi.
9
I. Ahmet, babası gibi kaşık ustasıydı. Okçular için yaptığı fil dişi yüzükler sebebiyle 'kemankeşler loncasına' aitti. 'Çerkes kamçılar' işlemekle maharetlidir.
10
II. Osman, çocukluğundan itibaren sarraçlığa ilgi duymuş, bindiği atların eğerlerini kendisi imal etmiştir.
11
Sultan İbrahim, II. Selim gibi hacıların asalarına hilal yapardı. Onun 'bağa' işçiliği yaptığı da biliniyor.

Son Dakika İşte Osmanlı Padişahlarının Hobileri - Son Dakika

YORUMLAR

Diğer Galeriler

Tarlada ilişkiye giren çiftin aracı çamura saplandı! İmdatlarına polis koştu Bir tuhaf olay! Vefat etmeden kendi mezarını yaptı, içine ölen eşini gömdü Görüntüler korkunç! 90 yaşındaki kadın, huzurevi çalışanı tarafından tecavüze uğradı Mesut'un 105 milyon liralık lüks malikanesindeki detay dikkat çekti! Kapıda markasına ait logo var Duyunca bir yaşınıza daha gireceksiniz! Erkeklik organı "küçük" olanlar için site kurdular