İşte Terfi Beklerken Tutuklanma Kararı Alan Paşalar - Son Dakika

İşte Terfi Beklerken Tutuklanma Kararı Alan Paşalar

24.07.2010 01:27

1
''Balyoz Planı'' iddialarına ilişkin olarak açılan davada haklarında yakalama emri çıkarılan 102 sanık arasında, eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek ve eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan ve terfi bekleyen 12 general ve amiral de yer alıyor. İşte terfi beklerken tutuklama kararı alan paşalar
2
Nejat Bek,1 Ağustos'da toplanacak Yüksek Askeri Şura'da (YAŞ)'da Orgeneral Olmayı Bekliyordu. Bek, Daha Önce İfadeye Çağrılmış Ardından Serbest Bırakılmıştı.
3
Kuzey Deniz Saha Komutanı Mehmet Otuzbiroğlu Oramiral Olmayı Bekliyordu.
4
5
Tümgeneral Abdullah Dalay,Korgenerallik Bekliyordu.
6
Tümgeneral Ahmet Yavuz,Korgenerallik Bekliyordu.
7
8
Tümgeneral Halil Helvacıoğlu,Korgenerallik Bekliyordu.
9
Tümgenaral Gürbüz Kaya Korgenerallik Bekliyordu.
10
11
Tuğgeneral Ali Aydın ise Tümgenerallik Bekliyordu.
12
Tuğamiral Mustafa Karasabun,Tümamiralliğe terfi etmesi bekleniyordu.
13
Emekli Oramiral Özden Örnek 2003-2005 yılları arasında Deniz Kuvvetleri Komutanı olarak görev yaptı. 2005 yılında emekli oldu.Bir dergide kendisine ait oluduğu söylenen darbe günlükleri yayınlandı. Örnek günlüklerin kendisine ait olmadığını öne sürdü. Özden Örnek, Balyoz Soruşturması'nda Ege denizinde Yunanlılarla kriz çıkartılması iddialarının yer aldığı 'Suga' adlı planla suçlanıyor.

14
Emekli Orgeneral İbrahim Fırtına ise Örnek ile aynı tarihlerde Hava Kuvvetleri Komutanıydı. Balyoz soruşturmasında 'Oraj' planını hazırlamakla suçlanıyor. 'Oraj' planına göre Ege'de bir Türk savaş uçağının düşürülerek ülkede kargaşa yaratılmaya çalışılacağı öne sürülüyor.

15
Emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın 'Balyoz Darbe Planı'na zemin hazırladığı iddia ediliyor. Bu iddialar mart 2003'de İstanbul'da yapılan bir seminer çalışmasına dayanıyor.Dönemin Birinci Ordu Komutanı Orgeneral Çetin Doğan 'Balyoz Davası'nın 1 numaralı sanığı.

16
Ergin Saygun 2006-2008 Arasında Genelkurmay 2. Başkanıydı. 2008-2009 Arasında Da 1. Ordu Komutanı Olarak Görev Yaptı.Eski 1. Ordu komutanlarından Saygun, "Balyoz Harekat Planı"nın Hazırlandığı Dönemde Aynı Görevi Yapan Çetin Doğan'ın Astıydı.
17
Emekli Korgeneral Engin Alan Özel Kuvvetler Eski Komutanı. Abdullah Öcalan'ın Kenya'dan getirilmesi sürecinde operasyonu yöneten isim. Terörle mücadeledeki tarzı nedeniyle Silahlı Kuvvetler içinde "efsane" isimlerden biri olarak kabul ediliyor. Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanı'yken Ağustos 2005'de emekliye sevkedildi.

18
'Islak İmza Davası' sanığı Albay Dursun Çicek ile faili meçhul cinayetler davasından tutuklu bulunan Albay Cemal Temizöz de 102 kişi arasında bulunuyor.

Son Dakika İşte Terfi Beklerken Tutuklanma Kararı Alan Paşalar - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Depremin kucağındaki Yunan Adası Sisam'da da manzara vahim! Sokaklar taş yığınıyla doldu İzmir'de şiddetli deprem sonrası korkutan görüntü! Deniz çekildi, tekneler karaya oturdu Cinsel içerikli film yıldızından maçta testis travması geçiren Rodriguez'e destek mesajı: Umarım iyisindir Nedeni bilinmiyor! Aynı fırından ekmek alan 300 kasabalı aklını yitirdi Bir döneme damga vurdu! Yumruklu saldırıda burnu kırıldı, barajı geçemeyince istifayı bastı