İşte Türk Donanmasının Göz Bebeği - Son Dakika

İşte Türk Donanmasının Göz Bebeği

30.08.2014 11:13

Milli Gemi Projesi (MİLGEM) kapsamında üretilip Türk Deniz Kuvvetleri bünyesinde hizmete alınan "TCG Büyükada", yerli mühendislerin eseri olması yanında.

1
Milli Gemi Projesi (MİLGEM) kapsamında üretilip Türk Deniz Kuvvetleri bünyesinde hizmete alınan "TCG Büyükada", yerli mühendislerin eseri olması yanında teknolojik özellikleri ve dünyada birkaç ülkenin elinde bulunan dizaynıyla dikkati çekiyor.

Kaynak :

2
Gemi Komutanı Deniz Binbaşı Ali Tuna Baysal, AA muhabirine yaptığı konuşmada, milli gemilerin, donanmanın göz bebeği olduğunu söyledi.
3
MİLGEM'in, denizaltı savunma harbi ve karakol gemisi projesi olarak başlatıldığını belirten Baysal, bu çerçevede milli savunma sanayisini oluşturan tüm unsurların bu çalışmalara dahil edildiğini anlattı.

4
Teknolojik ve askeri bakımdan kritik sistemlerin milli imkanlarla yapıldığını vurgulayan Baysal, proje doğrultusunda üretilen iki korvetten TCG Heybeliada'nın 27 Eylül 2011'de, TCG Büyükada'nın ise 27 Eylül 2013'te donanmaya teslim edildiğini dile getirdi. Baysal, şöyle devam etti:
5
"Cumhuriyetimizin teknoloji yolculuğunda yepyeni bir dönemin kapılarını açan nitelikleri itibarıyla şanlı bahriye tarihimizin dönüm noktalarından birini yaşıyoruz. MİLGEM kapsamında yapılan gemilerimiz, harp gemisi inşa literatüründe en zorlu süreç olarak kabul edilen, dünyada sadece sayılı ülkelerin muktedir olduğu dizaynıyla tamamen Türk mühendislerin eseridir. Bu korvetler, su üstü harbi, denizaltı savunma harbi, hava savunma harbi, keşif gözetleme, asitmetrik tehditlere karşı savunma ve komuta kontrol görevlerini icra edebilmek amacıyla tasarlanmıştır. Korvetler, radara yakalanma ihtimalinin azaltılması için en düşük radar kesit alanını sağlamak üzere tekne inşası ve donatımında üst düzey tedbirler alınarak gizlilik teknolojisiyle dizayn edilmiştir.

6
TCG Büyükada, konfigürasyonunda yer alan sistemlerin performanslarının görülmesi maksadıyla limanda ve seyirde 230 kez test ve tecrübe icra edilmiştir. Bunlar için yaklaşık 650 saat, 7 bin 200 deniz mili seyir yapılmıştır. Gemimizin boyu 99,5 metre, azami genişliği 14,4 metredir. 2 bin 400 ton deplasmanıyla TCG Büyükada, iki dizel makine ve bir gaz türbiniyle saatte 29 deniz mili sürat yapabilme kabiliyetine sahiptir. Ayrıca gemimiz, 10 tonluk bir helikopter için gerekli platform, hangar ve kapsamlı destek ekipmanlarına sahip olacak şekilde dizayn edilmiştir ve gelişmiş imkanlara sahip reviriyle 108 personel için yaşam yeri ve desteği imkanı sağlamaktadır."
7
Baysal, gemide hedef tespit ve teşhisi amacıyla aktif sensörler bulunduğu bilgisini verdi.
8
TCG Büyükada'nın, üç boyutlu hava ve su üstü arama, seyir ve harp durumunda düşman unsurlarına belirti vermeyen düşük yakalanma olasılıklı radarlar, denizaltılara karşı sonar sistemi, atış kontrol radarı ve elektrooptik direktöre sahip olduğunu bildiren Baysal, "Gemimizde, elektronik destek sistemi, sorgulama ve cevaplama imkanına sahip sistem, lazer ikaz sistemi, torpidolara karşı kullanılan torpido karıştırma ve aldatma sistemi, kapalı ve açık ses, belgegeçer ve veri muharebesi ile TSK net, internet ve NATO geniş alan ağına giriş imkanı sağlayan uydu muhabere sistemi de mevcuttur" ifadesini kullandı.

9
Binbaşı Baysal, gemide, satıhtan satha ve kara hedeflerine atılabilen güdümlü mermi, hava, su üstü ve kara hedeflerine karşı kullanılabilen top gibi sistemlerin de yer aldığını aktardı.

10
Güdümlü mermilere, hava ve su üstü hedeflerine karşı nokta savunma güdümlü mermi sisteminin de bu gemide bulunduğunu belirten Baysal, şöyle konuştu:
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20

YORUMLAR
500

Son Dakika İşte Türk Donanmasının Göz Bebeği - Son Dakika


Advertisement