İsteseniz de Asla Göremeyeceğiniz Yerler - Son Dakika

İsteseniz de Asla Göremeyeceğiniz Yerler

30.03.2015 15:09

1
Dünyada asla göremeyeceğimiz yerlerin olduğunu biliyor musunuz? Sizin için o yerleri derledik. İşte istesek de asla göremeyeceğimiz o yerler... Bold Lane Otoparkı: Buraya arabanızı park ettiğinizde hırsızlar konusunda kesinlikle endişe etmeyin. Çünkü burası İngiltere'nin en güvenlikli yeri. Eğer elinizde otopark bileti yoksa içeriye giremezsiniz. İçeride hareket sensörleri bulunuyor. Eğer birisi arabalardan birini zorlasa alarm çalıyor ve otoparkta heryer kilitleniyor.

2
Roughs Tower/ Havenco: 2. Dünya Savaşı sırasında Alman uçak saldırılarına karşı inşa edilmiş denizin ortasında bulunan bir kale. Ayrıca bir grup gencin ülke yasalarından sıkılıp, burada SEALAND adında bir devlet kurduğu yerdir. 2008 yılında kapatıldı.

3
Fort Knox: 22 ton çelik kapı ile korunan Kentucky de bulunan Fort Knox, Amerika'nın altın rezervlerinin ve tarihi eserlerinin korunduğu yer.

4
Metro-2: Rusya'daki oldukça gizli sözde metro sistemi. Moskova'da bulunan Metro-2, Moskova ana metrosuna paralel uzanan ancak oldukça gizli olan metro sisteminin resmi olmayan adı. Metronun yapımına Stalin döneminde başlandı D-6 kod adı verildi.

5
Savunma Bakanlığı tarafından işletiliyor. Metro-2'nin uzunluğu halk metrosununkiyle aynı ve 50 ile 200 metre arasında bir derinliğe sahip. Metro'nun, Kremlin ve Federal Güvenlik Servisi Müdürlüğü yer altı şehriyle bağlantı olduğu söyleniyor.

6
The Ise Grand Shrine (Büyük İsa Mabedi): Japonya'daki en kutsal türbedir. Güneş tanrıçası Amaterasu'ya adanmıştır ve M.Ö. 4. yüzyıldan bu yana varlığını sürdürmektedir.

7
Buraya giriş sıkıca kısıtlanmış durumda, sadece Japon imparatorluğu ailesinden gelen rahip veya rahibelerin girişine izin var. Ancak ziyaretçiler 4 metre uzunluğundaki odun çitlerin ardından görebiliyor.

8
Pine Geçidi: Avusturalya'nın tek yasaklı bölgesi Pine Gap Avustralya'nın Alice Springs şehrinin 18 kilometre güneybatısında, Avustralya'nın merkezinde Avustralya ve Amerika tarafından işletilen bir uydu izleme istasyonu.

9
Negev Nükleer Araştırma Merkezi: Tesis, ana anteni koruyan 14 radoma sahip oldukça geniş bir bilgisayar ağından oluşuyor ve 800'den fazla çalışanı var.

10
Tesisin lokasyonu oldukça önemli. Amerika'nın Çin, Rusya ve Orta Doğu'yu gözetleyen casus uydularını kontrol ediyor. Avustralya'nın merkezinde olmasının nedeni casus gemilerinin uluslararası suları geçmeden sinyal yakalaması için oldukça uzak olması.

11
Niihau: Yöreye özgü vahşi yaşamı koruma amaçlı çoğu ziyaretçiye kapalı egzotik Hawaii adası. Niihau, yerleşime müsait en büyük yedinci Hawaii adası. Bu adada hiçbir yol asfaltlı değil. Ayrıca burada su tesisatı, elektrik, mağaza veya restoran da yok.

12
Bugün ada hâlâ yerliler, ada sahipleri, davetliler ve Amerikan donanma personeli haricinde herkese kapalı. Üzerinden helikopterle dolaşmaya kısmen izin verilse de helikopterin yaklaşması veya fazla alçalması da kesinlikle yasak.

13
Jiangsu Ulusal Güvenlik Eğitim Müzesi: Çin casusluk tarihiyle ilgili en gizli belgelere sahip. 1927'de itibaren 1980'e kadar olan süreçteki tüm dökümanlara sahip.

14
İçerisinde mini tabancalar, ruj şeklinde görünen silahlar, minyatür kameralar, gizli dinleme dökümleri ve iskambil desteleri arasında saklanmış haritalar gibi birçok şey de bulunuyor. Çinli bile olsanız fotoğraf çekmeniz kesinlikle yasak.

15
Zion'lu Lady Mary Kilisesi (Etiopya): İçerisinde Kitab-ı Mukaddes'e ait çok kutsal bir nesneyi muhafaza ettiğinden sadece deneyimli bir rahibin girmesine izin verilen kilise.

16
Sandığın kutsallığından ötürü sadece seçilmiş deneyimli bir rahibin girmesine izin veriliyor onun dışında buraya ne girmek ne de yaklaşmak mümkün.

17
Poveglia: Venedik'in yakınında perili olduğuna inanılan oldukça küçük bir ada (İtalya)

Poveglia, kuzey İtalya'da Venedik ile Lido arasında Venedik'e ait bir lagun üzerinde ufacık bir ada.

18
Efsaneler adada, ölen savaş ve salgın mağdurlarının ve çılgın doktorların işkence ederek deney yaptığı delilerin ruhlarının dolaştığını söyleniyor.

19
Lascaux Mağaraları: Yontma taş devrinden kalma resimleriyle ünlü mağaralar Güneybatı Fransa'da yer alan bu mağaralar paleolitik dönemden kalma mağara resimleriyle ünlü. Resimlerin 17.300 yaşında olduğu tahmin ediliyor.

20
Mağaralar 1963 yılından beri halka kapalı ve haftada bir kez özel güvenlik görevlisiyle beraber gezilebiliyor. 1979'da Lascaux UNESCO korumasına alındı. Bölgeye izinsiz giren herkes potansiyel yıkıcı tehdidi taşıyor.

21
Vatikan´da bulunan Kutsal Makam tarafından ilan edilen ve yayımlanan bütün eylemlerin bulundurulduğu merkezi depodur.

22
Vatikan Gizli Arşivleri raflarının 84 km belge içerdiği tahmin edilmiştir.

23
Kuzey Kore´de bulunan bölgeye yaklaşmak kesinlikle yasaktır.

24
Kuzey Kore dış dünyaya kapalı bir ülkedir ve normal bir ziyaret için bile bulunmak neredeyse imkansız.

25
Andaman Adaları´ndan Kuzey Sentiel Adası´nda yaşayan Sentinelese Kabilesi´nin yaşadığı bu ada 50-200 kişilik nüfusa sahip.

26
Kabile dış dünyadan kaçabilmek için zaman zaman şiddete başvuran bir pozisyondadır.

27
2004´te Tsunami felaketinden sonra Hindistan´ın bölgeye inceleme için gönderdiği bir helikopteri ateşli oklarla vurdular.

28
Dünyanın en büyük istihbarat istasyonu. Her biri 62 metre çapında olan 27 Radom İngiltere-Kuzey Yorkshire´de bulunmaktadır.

29
Sovyetler Birliği´nin liderlerinden Josef Stalin´in (1878-1953) Kremlin Sarayı´ndaki makam odasında 1992´de bulunan gizli tünel. SSCB'in dağılmasının ardından 1992 yılında Kremlin Sarayı'nın tarihi Senat binasında onarım çalışmaları başladı. 18. yüzyılda inşa edilen binanın ikinci katında Stalin'in makam odası bulunuyordu.

30
Çalışmalar sırasında ustalar, eski tuğla duvarın içinden 50 ve 70 santimetre arası iki dikey geçiş buldu. Tünellerin binanın altından 9 metre derinliğindeki bir kuyuya doğru uzandığını yazan Rus gazete, “Kremlin arşivlerindeki inşaat ve proje belgelerinde bu tünel yer almıyor. Kim duvarı delerek böyle bir gizli tünel yaptı? Ne amaçla?” sorusunu yöneltti.

Tünelin eski fotoğrafını yayınlayan gazete, tamir çalışmalarının ardından Stalin'in gizli tünelinin kapatıldığını yazdı.

31
Coca-Cola üretim merkezi. Aynı zamanda gizli formülün de merkezidir.

32
Şirket, formülü özenle saklanan ticari bir sır olarak sunar ve sadece özellikle yöneticilerin içinde bulunduğu birkaç çalışan tarafından bilinir.

33
18. yüzyılda Britnyalı üst sınıf erkeklerin üye olduğu özel bir kulüp.

34
Bölgenin etrafında adım başı bu uyarılar yer alıyor. "Dikkat bölgeye girilmez", "Dikkat fotoğraf ya da video çekilmez" tabelalarındaki uyarılara uymayanlar anında tesbit ediliyor.

Bu uyarılara uymayıp da belli bir mesafeyi aşarak fotoğraf çekmeye kalkışanlar önce sorgulanıyor sonra para cezasına çarptırılıyor.

35
ABD'deki Nevada Çölü'nde bulunan 51'inci bölge, dünyadaki tüm komplo teorisyenlerinin ilgisini çekiyor. Bugüne kadar, kale gibi korunan ve dünya ile bağlantısı olmayan bölge için UFO'ların saklandığı, doğaüstü deneylerin yapıldığı iddia edildi.

36
İnsanoğlu bazen politik sebeplerle, bazen de yeni şeyler inşa etme sevdası yüzünden, dünya üzerinde birçok yapıyı terk edip gidiyor. Bu yüzden dünya üzerinde hastanelerden büyük yük gemilerine, eski bir değirmenden tren istasyonlarına, insanlığın sırt çevirdiği birçok yer mevcut. Yıllardır insanoğlunun yüzüne bakmadığı yerleri hatırlamanın vakti artık geldi. Atlayın, gönül almaya gidiyoruz…

37
Gördüğünüz ev bir zamanlar Amerika'da kurulmuş olan Chesapeake Körfezi'ndeki küçük bir koloniye aitti. Adada bir türlü önüne geçilemeyen erozyon yüzünden, günden güne adadaki yaşam sona erdi. Bir süre sonra bu ev de yalnızlığa ve doğanın gücüne daha fazla karşı koyamadı. 2010'da yaşanan ve bir nevi ‘altın vuruş' denilebilecek erozyon sonrasında, Holland Adası'ndaki bu ev de yıkıldı.

38
Bulgaristan Komünist Partisi'nin eski karargahı, tasarımıyla adeta fütüristik bir filmden fırlamış gibi… 1980-1991 yılları arasında kullanılan karargâh Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla bir anlamda kaderine terk edildi. Artık yapayalnız ve bakıma muhtaç durumda.

39
Michigan Merkez İstasyonu 1913 yılında Detroit'te inşa edildi. Yapımı sırasındaki planlama hataları ve bakımsız kalması dolayısıyla insanoğluna küstü. Bina 1988'de kapılarını kapattı.

40
Singapur'un Neo Tiew Köyü bir ara bayağı bir gelişmiş. Toplu konutlar yapılmış, insanlar huzur içinde yaşarmış. Fakat sonraları ahali köyü terk etmiş ve köy de kendini ‘hayalet yerler' kategorisinin içinde bulmuş.

41
New Bedford Orpheum, 1912 yılında Amerika'nın Massachusetts eyaletinde eğlence ve tiyatro binası olarak dünyaya geldi. 1959'da eğlence ve sanat dünyasına kapılarını kapattı ve o tarihten beri hem tütün saklanan bir yer, hem de süpermarket olarak hayatına devam ediyor.

42
Abhazya'daki bu tren istasyonu 1992'deki savaş sırasında terk edilmiş.

43
Gördüğünüz şehir tam tamına 1341 yaşında. Çin'in doğusunda yer alan Zhejiang eyaletinde sular altında kalmış. Animasyonlarda gördüğümüz su altı yaşamlarının elle tutulur, gözle görülür hali…

44
Ukrayna'nın Kiev kentinde terk edilmiş bir yer altı tüneli…

45
Sıradaki sahipsizimiz Beelitz'deki Alman Askeri Hastanesi. Hitler, 1916'daki Somme Savaş'ı sırasında bacağından yaralanmış ve bu hastanede tedavi görmüştür.

46
47
Antarktika'da bulunan Ardley Cove yakınlarında kaza yapmış Mar Sem Fim gemisine merhaba deyin. Kendisi işlevini yitirdikten sonra daha güzel hale gelen nadir ‘zede'lerden.

48
İnsanlar, korku filmlerini andıran, New York'taki Willard Akıl Hastanesi'ne 1995 yılında küsmüşler. Hastane hakkındaki en ilginç bilgi, buradan kimsenin taburcu olamadığı… Hastane kapandığı tarihe kadar 50 bin hastayı ağırlamış fakat hiçbirisini tedavi etmeyi başaramamış. İnsanlar küstüğünde bazen haklıdır…

49
Kanarya Adaları'nda kaza yapıp karaya oturan bir SS Amerikan gemisi…

50
New York'un Brooklyn bölgesinde terk edilmiş bir şeker fabrikası…

51
1954 yılında Guido Galleti'nin yarattığı İsa heykeli, İtalya'nın San Fruttuoso kentine bağlı suların yaklaşık 17 metre derinine yerleştirilmiş. Zaman zaman dalgıçların uğrak mekanı olsa da kıymeti bilinemeyen yapılardan bir tanesi.

52
İşte ölmeden önce görmeniz gereken en ilginç yerler...

53
54
55
56
57
58
59
60
61
62
63
64
65
Dünya üzerinde geleneklere bağlı olarak ölüleri gömme ya da saklama yöntemleri de değişmektedir. Örneğin bazı toplumlar ölülerini açıkta bırakırken bazıları ise eşyalarıyla gömmeyi tercih etmektedir. Sadece ölüler üzerinden gitmemek gerek. Sırrı bugüne kadar çözülememiş ve lanetli kabul edilen yerleri de sizin için derledik. İşte kanınızı donduracak fotoğraflar...

66
Dünya ölülerini gömmeyi tercih ederken bir ülke var ki ölülerini uçurumda sallandırıyor.

67
Filipinler'in Luzon bölgesinde yaşayan Igorot Kabilesi yüzyıllardır ölülerini tabutlarıyla birlikte kayalıklara asıyor. Igorot Kabilesine göre bu davranış geleneksel olarak adlandırılıyor.

68
Peru Chauchilla Mezarlığı. Peru'da yer alan bu mezarlıkta ölüler gömülmez, ölüleri Peru'nun kuru çöl havası tarafından korunur.

69
Birçok insan kalıntısının yer aldığı mezarlıkta halen bu görüntülere rastlanabiliyor.

70
Hayvan iskeleti pazarı. Togo'da yer alan bu sıradışı pazarda yüzlerce kurutulmuş hayvan kafatası yer alıyor.

71
Turistler ve yerliler üzerlerine yapılan büyüyü bozdurmak için bu bölgeyi ziyaret ediyor.

72
Portekiz'de bulunan bu kilisenin duvarları insan kemiğinden meydana geliyor.

73

Bölgenin yerel tarihçilerine göre 5 bin farklı insanın kemiklerinin yer aldığı kilise de 'ölümün kaçınılmazlığı' bu şekilde anlatılmak istenmiş.

74
Bir zamanlar içinde yüzlerce askeri barındıran ve tedavilerin yapıldığı bu yapı artık bu halde.

75
1878'den 1996'ya kadar askerlere tedavi hizmeti sağlayan yapı yüksek maliyetleri ve duvarlarındaki asbest oranının fazlalığı nedeniyle kapısına kilit vuruldu.

76
Rusya'nın Kuzey Osetya bölgesinde yer alan bu şehrin en önemli özelliği ise bu sıradışı evler.

77
Rivayete göre Eski Osetyalılar sevdiklerini bu kriptolara gömer, bina ne kadar yüksekse, içinde o kadar çok ölü gömülü olduğu anlamına gelirdi.

78
İtalya'nın Palermo şehrinde bulunan Capuchin Yer Altı Mezarları görenleri şaşkına çevirecek cinsten. Binlerce cesedin sergilendiği bu bölmeye girmek herkesin harcı değil.

79
8 bin cesedin bulunduğu Ölüler Kilisesi'ne en son eklenen ceset ise 2 yaşındaki Rosalia Lombardo isimli bir kız çocuğuna ait.

80
Yılan Adası Brezilya'da bulunan bu adayı diğerlerinden ayıran en önemli özelliği neredeyse her metrekareye düşen yılanları.

81
Bu adada son olarak yaşayan ise adada bulunan deniz fenerinin bekçisi de ailesiyle birlikte yılanlar yüzünden hayatını kaybetmiştir.

82
Tunus'ta çocuk kurbanların yattığı mezar. Bir rivayete göre çocukların kurban edildiği yerler için kullanılan Tophet kavramı çerçevesinde çocukları kurban eden Kartacılar, çocuklarını Tanrı'ya adardı ve çocuklar Tunus Kartaca Tapınağı'na gömülürdü.

83

Ancak bir diğer görüş ise bu mezarların yalnızca yüksek çocuk ölüm oranına sahip bir medeniyetin belirtisi olduğunu savunuyor.

84
Actun Tunichil Muknal Mağarası Belize'de yer alan bu sıradışı mağarada bilinen 14 insan iskeleti kalıntısı bulunuyor.

85
İçlerinde en bilinen insan kalıntısı ise 18 yaşlarındaki bir genç kıza ait... Genç kızın Maya'lılar tarafından dini gerekçelerle kurban edildiği sanılıyor.

86
Haç Tepesi. Litvanya'da bulunan Haç Tepesi bu bölgede çıkan isyanlar neticesinde ölenler için birer haç dikilmesi şeklinde ortaya çıktı.

87
Haç Tepesi Bir rivayete göre ise bir kadının hasta kızı için, rüyasında gördüğü bir kadın tarafından buraya haç dikmesi için yönlendirildiği ve buraya haç diktikten sonra kızının iyileştiği; bu olayın yayılması ile birlikte insanların hasta yakınları için buraya gelmelerine sebep olmasıymış.

88
Ölüm Adası. İtalya'nın Venedik ve Lido arasında kalan Poveglia Adası Ortaçağ'da binlerce veba hastasının bu adada karantinaya alınması ve ölümü neticesinde Ölüm Adası olarak anılmaya başladı.

89
Tarihçilere göre veba hastalığı nedeniyle bu adada ölenlerin sayısı 160 bini bulmuş durumda.

90

Aokigahara Ormanı. Bu ormanı ürkütücü kılan sadece kasvetli ve yaşlı ağaçları değil! Fuji Dağı'nın eteğinde bulunan orman, 1950'li yıllardan bu yana çok sayıda Japon'un intihar etmek için gittiği bir yer olarak biliniyor.

91
Jatinga Kuş İntihar Sahası Hindistan'ın kuzeyinde bulunan Jatinga köyü, her ne kadar sıradan bir köye benzese de her yıl Eylül-Ekim ayları arasında esrarengiz olaylara tanıklık ediyor.

92
Capelodaso Ossos, Evora, Portekiz/ Dışarıdan pek normal görünen bu kilise "Kemikler şapeli" olarak anılıyor. Bir dönem ölülerin yakıldığı bu kilisede 5 bin cesedin kemikleri olduğu belirtiliyor. Dekorasyonda onların kemikleriyle yapılmış. Kilisenin içinde iki çürümüş ceset de göreceksiniz.

93
Amsterdam İşkence Müzesi/ Küçük olmasına rağmen yeterince korkutucu olan bu müzede tarihteki bütün işkence yöntemleri ve kullanılan aletler sergileniyor. Aralarında kafatası kırıcı da olduğunu hatırlatalım.

94
Tazmanya, Port Arthur tarihi alanı/ Avustralya'da yaşayan yerliler için hayat 19. yüzyılda pek de güzel değildi. Beyaz adam gelmiş ve onlara "dünyadaki cehennemi" yaşatmıştı. İşte yerlilerin tutulduğu bu hücreler gerçekten korkutucu. Nisan 1996'da burada silahlı bir adam toplam 35 işçi ve ziyaretçi öldürmüştü. Burada ağlayan kadın ve çocuk sesleri duyduklarını söyleyenleri de unutmayalım.

95
Ölüler müzesi, Hollywood Seri katillerin cinayetlerini gösteren sanat eserleri, kazalardan korkunç fotoğraflar ve dünyada ses getirmiş suç eylemlerinden sahnelerin yer aldığı müzede bir giyotin ve bu giyotinde ünlü Paris efsanesi MaviSakal'ın kopmuş kafası da var.

96
Museo delas Momias, Meksika/ Meksika'daki bu müzede 11 iyi korunmuş mumya yer alıyor. Santa Paulo Panteonu'nda 18665 ve 1989 arasında yapılan kazılarda bulunan bu mumyaları farklı kılan ise yüz ifadeleri. Görünen o ki bu insanlar öldürüldükleri gibi mumyalanmış. Müze adeta bir zombi filmini anımsatıyor.

97
Winchester Mysteri House, San Jose, Kaliforniya, ABD/ Sarah Winchester'ın 160 odalı Viktorya tarzındaki labirent evi. 2 bin kapısı, 10 bin penceresi, 47 farklı merdiveni ve en az 3 hayaleti var! Bu evde paranormal aktiviteler görüldüğü söyleniyor.

98
Capuchin Katakombu, Sicilya/ İtalya Palermo sadece mafyanın doğduğu kent değil. Şehirdeki yer altı mezarlarında 8 binden fazla ceset duvarlarda ve ayakta duruyor. Üstelik cenaze giysileri giydirilmiş haldeler.

99
Actun Tunichil Muknal mağarası, Belize/ San Ignacio yakınlarındaki bu arkeolojik bölgedeki bu mağaraya buz gibi soğuk ve karanlık bir suyu aşarak ulaşabiliyorsunuz. Mayalıların buradan insan kurban ettiği tahmin ediliyor ki, bu tahmini doğrulayabilecek çok sayıda insan kalıntısı mağarada bulunuyor. Yarasalar ve örümceklerden de bahsetmeyi unutmayalım.

100
Sedlec ossuary, Çek Cumhuriyeti/ 15. yüzyıla tarihlenen bu gotik kilise Kutna Hora'da, Prag'da 90 dakika uzaklıkta. Kilise için Frantisek Rint tarafından 19. yüzyılda dekore edildi. Kilisenin bodrumundaki şapelde 40 bin iskelet ve kafatası bulunuyor. Bu kemiklerin Osmanlı askerlerine ait olduğu söyleniyor ancak kilisenin zaten bir mezarlığın içinde kurulduğunu da unutmamak gerekiyor.

101

Mütter Müzesi, Philadelphia/ Bu müze garip deneylerin yapıldığı bir yermiş. Siyam ikizlerinin, cücelerin, dev insanların iskeletleri var.

102
Manchac Swamp, Louisiana/ Vampirlerle karşılaşmayacaksınız belki Manchac Swamp'ta ama vudu prensesi Julie White'ın hayaleti, ya da Kajun mitolojisinin kurtadamı Rougarou sizi bekliyor. Ayrıca ortalıkta dolaşan timsahlara karşı gözünüzü açık tutmanız gerekiyor.

103
Tuol Sleng Genocide Museum/ Kamboçya Phnom Penh'te Security Prison 21 olarak bilinen bu yerde Kızıl Kimerlerin rejimi sırasında 17 bin kişi hapsedildi ve işkenceye uğradı.

104
Stanley Oteli, Colorado/ Stephen King burada 1973'te bir haftasonu geçirmişti. Neredeyse tamamen boş olan bu otel bir korku klasiği olan "The Shining"e esin kaynağı olmuştu. Film versiyonu otelin odalarında çekilmişti. Oldukça paranormal olan bu otelin balo odasında kendi kendine çalan piyano, ortalıkta koşuşturan hayalet çocuklar falan var!

105
Pripyat, Ukrayna Ukrayna/ şu sıralar gitmek zaten her haliyle korkunç ancak Çernobil Nükleer faciasının yaşandığı şehir Pripyat'a gitmek ayrı bir yürek istiyor. 1986'da bize radyasyonlu çay olarak dönen büyük facianın ardından hayalet kasabaya dönüşen Pripyat'ta önümüzdeki 20 bin yıl boyunca yaşamak mümkün değil. Ancak bu bazı turistleri radyasyona karşı dayanıklı özel elbiseleriyle buraya gitmekten alıkoymuyor.

106
Truk Lagünü, Mikronezya/ 60 Japon savaş gemişi ve 275 uçağın dibinde yattığı masmavi bir lagün Truk. Gezegenimizdeki bilinen en geniş gemi ve uçak mezarlığı olarak da biliniyor. Sualtında bu batıkları görmek için binlerce turist buraya akın ediyor. Bütün o gemiler ve uçaklar 1944'te Amerikan saldırısı sırasında batmış. Bu yüzden hayalet filo deniyor. 3 bin denizcinin bu batıklarla birlikte hayatını kaybettiği belirtiliyor.

107
Paris'in yeraltı/ Güzeller güzeli Paris'in yer altının pek de güzel olduğu söylenemez. Efsanevi şehrin yeraltı mezarlarından 6 milyondan fazla Fransız'ın kalıntıları duvarlarda yer alıyor. Nereye baksanız kafatası! 700 yıllık bu mezarlarda bir gezinti yapmak yasak. Ancak "illegal" olarak buraları gezenler mevcut.

108
Aokigahara Ormanı/ Japonya Japonya'da Fuji dağı eteklerindeki Aokigahara ormanı binlerce kişinin intihar ettiği yer olarak biliniyor. Ormanın içine girildiğinde gökyüzüyle olan bağlantınız kesiliyor, yolunuzu bulmanız neredeyse imkansızlaşıyor. Bu orman geçen yüzyıl Japonlar tarafından "ubasute" yani "yaşlı insanların ölmeye bırakıldığı yer" olarak kullanılıyordu. Şimdi o kızgın ruhların ormanın içinde dolaştığına inanılıyor.

109

Siriraj Forensic Müzesi/ Tayland Bir müze düşünün içinde seri katiller, solucanlar, fil adamın kalıntıları, işkence aletleri, anatomik vaka örnekleri, karından yapışık siyam ikizleri, iki kafalı insanlar olsun..

110
Pine Barrens, New Jersey/ Bu gizemli bölgede Jersey şeytanının oldauğu iddia ediliyor. Talihsiz ruhları terörize ettiği iddia edilen bu şeytan efsanesi yanı sıra, mafya ve katillerin cinayetlerden sonra kurbanlarını bıraktıkları yer olarak da biliniyor.

111
Kabayan mumya mağaraları/ Filipin Kuzey Filipin'de yaşayan Ibaloi tribi, ölülerini mumyalayarak bu mağaralara koyuyordu. Lanetli olduğuna inanılan bu alanlar 20. yüzyılda ortaya çıkarıldı.

112

Kasanka Yarasa Ormanı/ Zambiya Zambiya'daki Kasanka Ormanı, her yıl Kongo'ya göçleri sırasında 8 milyon dev meyve yarasasının uğrak yeri oluyor. Ulusal Park içindeki bu alanı gece gezmemekte fayda var.

113
Tunguska, Rusya/ 1908 yılında Sibirya'ya uzaydan büyük bir cisim düştü. O günden bu yana buradaki ormanlık alanda tuhaf şeyler oluyor. İddiaya göre o cisim 185 atom bombası kuvvetindeydi. Hatta bu konu X-Files dizisine de konu olmuştu. Zengin mirallerin ve metallerin bulunduğu Tunguska özellikle uzaylı arayanlar için uygun.

114
Gamarra Şaman Marketi, Peru/ Başkent Lima'daki şaman marketinde fetüsten canlı yılana, maymun kafatasından garip Amazon bitkilerine kadar ne aramazsanız bulabilirsiniz!

115
Isla de Las Munecas, Meksika/ The Ring filminin gerçek yaşamdaki Meksika versiyon. Oyuncak bebekler adası! Meksiko şehri yakınlarındaki Xochimilco Gölü'ndeki bir ada burası. Binlerce oyuncak bebek parçalanmış, ya da korkunç halleriyle adanın dört bir yanında. Yapay adanın bulunduğu arazi bir zamanlar Don Julian Santana adlı bir çiftçiye aitmiş. Efsaneye göre 1950 yılında küçük bir kız civardaki bir kanalda boğulmuş ve kızın ruhu Santana'yı rahatsız etmeye başlamış. Bunun üzerine Santana da kendisini hayaletten korumak için çöplerden ve sokaklardan bu oyuncak bebekleri toplayıp ağaçlara asmaya başlamış.

116
Hollandalı fotoğraf sanatçısı Niki Feijen, dünyı karış karış gezip terk edilmiş binaları görüntülüyor.

117
Bu evler, artık içinde kimsenin yaşamadığı, bazı eşyalarının yerinin bile değiştirilmediği, toza gömülmüş evler.

118
Duvarlarında sadece mahkumların bıraktığı izler kalmış hapishaneler, bir zamanlar çocukların cıvıl cıvıl koştuğu lunaparklar, hastaneler, kiliseler, tiyatro ve opera binaları, istasyonlar.

119
Kısacası artık içinde kimsenin yaşamadığı, adım atmadığı ne varsa Feijen oralarda geçmişten kalanları belgeliyor.

120
Çalışmalarıyla geçen yıl kendinden söz ettiren Niki Feijen, Frozen (Donmuş) adını verdiği yeni fotoğraf albümünü çıkaracak.

121
İşte Fijen'in objektifinden terk edilmiş binaların fotoğrafları....

122
123
124
125
126
127
128
129
130
131
132
133
134
135
136
137
138
139
140
141
142
143
144
145
146
147
148
149
150
151
152
153
154
155
156
157
158
159
Alman fotoğrafçı Corinna Kern, sıradışı karakterleri görüntülemesiyle biliniyor. Daha önce evinde herşeyi biriktiren 72 yaşındaki bir adamın günlük yaşamını görüntüleyen Kern, bu kez terk edilmiş yerlerde hayatını süren gençleri fotoğrafladı.

160
Londra'da terk edilmiş eski binaları mesken tutan gençler burada hayatlarını sürüyor. İşte Alman fotoğrafçının gözünden o hayatlar...

161
162
163
164
165
166
167
168
169
170
171
172
173
174
175
176
177
178
179
180
181
182
183
184
185
186
187
Dünya tarihinde halen gizemi çözülemeyen olaylar ve yerler var. Bu örnekleri sizler için derledik. Okuyunca çok şaşıracaksınız. İşte onlardan bazıları:

188
1881 yılında ünlü silah üreticisi Oliver Winchester'in dul eşi, Sarah Winchester, Winchester tüfekleri ile vurulan kişilerin ruhlarından korunması gerektiğine karar verdi.

189
Bir medyum, Sarah'a bu korkusu üzerine, Kaliforniya'daki köşküne sürekli oda eklemesini, böylece onu kovalayan ruhlardan kaçabileceğini söylemiş.

190
Kulağa oldukça garip gelse de, Sarah Winchester bu fikre inanmış olacak ki, köşküne ölene kadar tam 100 oda ve bir o kadar da merdiven inşa ettirmiş. Ölümünden sonra, Sarah'ın hayaletinin hala köşkte olduğuna inananlar yok değil. Şimdilerde bu köşk, paranoyanın insana neler yaptırabileceğini görmek isteyenler için ziyarete açık!

191
Yemyeşil yosun kaplı ağaçlarla, kurumuş yapraklarla örtülü bu kasvetli ormanı, diğer kasvetli ormanlardan ayıran ilginç bir hikaye var.

192
Japonya'daki Fuji dağının eteklerini süsleyen bu ormanın asıl adı "Aokigahara" ama bundan ziyade "intihar ormanı" olarak biliniyor. Sebebi de intihar etmek isteyenlerin son mekanı olarak burayı seçmesi.

193
Wataru Tsurumui'nun "İntihar el kitabı" isimli kitabında "ölmek için mükemmel bir yer" diye anlatılıyor burası. İntiharla hayatına son verenler arasında da popüler olduğu biliniyor. Bu kasvetli belki de talihsiz ormanın sicili bayağı kabarık.

194
2002 yılında işte bu ormanda tam 78 ceset bulundu; 1998 yılında ise bu sayı 73'tü. 2006 yılında ise 16 ceset bulundu. Cesetlerin bazıları, yanlarında Tsurumui'nin intihar üzerine olan o "meşhur" kitabını da taşıyordu.

195
Standart bir ormanda görülen "Lütfen ateş yakmayınız, yaktırmayınız" tabelaları yerine, burada "lütfen intihar etmeyiniz, intihar etmeden önce bir kez daha düşününüz" gibi tabelalar bulunuyor.

196
The Overtoun köprüsü İskoçya'nın Milton yakınlarında bulunan ve 1859 yılında inşaa edilen en büyük köprü. Bu köprüyü bu kadar ünlü yapan şey ise açıklanamayan olayların bu köprüde yaşanmış olması.

197
Bu köprü köpeklerin buradan atlayıp intihar etmesi ile ünlenmiş. İlk olaylar 1950 ile 1960lı yıllarda bildirilmiş. İlk olay Koli (Lessie) cins köpeklerin biranda köprünün tepesinden 15 metre boşluğa atlamalarıyla gerçekleşmiş. Bazı olaylarda kurtulan köpekler de olmuş. Ancak bu köpekler daha sonra yeniden bu köprüye çıkarak intihar etmeye devam etmişler. Bu olayı daha da ilginç kılan bir diğer nokta ise oradan atlayarak intihar eden bütün köpeklerin hep aynı taraftan ve aynı açıyla atlamış olmaları.

198
Bazıları bu köprünün perili olduğuna inanıyor. Bazı kişiler ise bu köprünün sırat köprüsü olduğunu düşünüyor. Bazıları geçiyor, bazıları düşüyor bazıları ise hiç uğramıyor bile…

199
İspanyolca 'La Isla de la Munecas', yani 'Bebekler Adası' olarak bilinen bu yer, belki de Meksika'nın en korkunç turistik yeri. Kanalların arasında bulunan ada, gizem ve batıl inançlarla dolu bir yer. Adadaki hemen tüm ağaçlar insanlara sürekli izlendikleri izlenimini veren eski, tahrip edilmiş bebeklerle dolu. Adanın ardındaki hikaye, Don Julian Santana ismindeki bir münzevi oraya taşındığında başladı.

200
Evli olduğu halde yaşantısının son elli yılını tek başına geçirmeyi tercih etmişti. Don Julian, adanın etrafındaki kanallardan birinde boğulan küçük bir kızın ruhu tarafından rahatsız edildiğini söylerdi.

201
Kimileri, bebeklerin gerçek çocuklar olduğunu zannettiği için onları sudan çıkardığını söylüyor. Fakat asıl gerçek ona işkence çektiren ruh adına evinde bu bebekleri topladığı ve orayı bir tapınağa çevirdiğiydi. Bir süre sonra bebekler karşılığında meyve ve sebze vermeye bile başladı.

202
İronik olarak 2001 senesinde Don Julian Santana, küçük kızın boğulduğunu söylediği yerde yeğeni tarafından ölü bulundu.

203
Bugün Bebekler Adası, dünyanın en ilginç turist merkezlerinden biri olarak görülüyor. Bölgeyi ziyaret eden bazı turistler bebeklerin fısıldaştığını ve onların ruhlarını doyurmak için adaya ayak basıldığında hediyeler verilmesi gerektiğini söylüyor.

204

Son Dakika İsteseniz de Asla Göremeyeceğiniz Yerler - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement