Son Dakika Haberleri: İstifa Eden Çift, Günde 14 TL'ye Bisikletle Dünyayı Geziyor!

İstifa Eden Çift, Günde 14 TL'ye Bisikletle Dünyayı Geziyor!

3 yıl önce

Melike Dede (26) avukat, Candaş Poroy (34) motosiklet mağazasında müdür. İkisi de en fazla hafta sonları kamp için yakın yerlere gidebiliyordu. İş stresi üzerlerinde fazla baskı kurunca istifa ettiler ve seyahati yaşam biçimi haline getirdiler. Ceplerinde 15 bin TL var ve harcamaları günde 14 TL'yi geçmiyor. Hatta fırsat buldukça çalışıyorlar. Ne bir sonraki durakları belli ne de geri dönüp dönmeyecekleri…

1
Yola çıkmadan önce nasıl bir hayatınız vardı, neler yapıyordunuz?
Yola çıkmadan önce nasıl bir hayatınız vardı, neler yapıyordunuz?
Candaş: Sabah işe gidiyor akşam dönüyorduk. İkimiz de ‘Akut Arama ve Kurtarma Derneği'nde gönüllüyüz. Hafta sonlarımız çoğu zaman enkaz araması ve tırmanma gibi dernek eğitimleriyle geçiyordu. Bununla birlikte tatillerimizde bazen yalnız bazen arkadaşlarımızla motorumuza atlayıp bir yerlere kamp yapmaya gidiyorduk.

2
İşte işi gücü bırakıp bisikletle dünya turuna çıkan gezgin çiftimizle yapılan soru cevap röportajı...

3
Yani bir dünya turuna değil, bitişi düşünülmeyen bir geziye başladınız…
Yani bir dünya turuna değil, bitişi düşünülmeyen bir geziye başladınız…
Candaş: Evet… İnsanoğlu yaradılışı sebebiyle kimi zaman yuva diyeceği bir yer arıyor. Buna da tamamız. Ancak bu sadece ülkeye dönmekle değil, ‘o an bulunduğumuz yere yerleşik düzen kurmakla da yapılabilir' diye düşünüyoruz. Dünyanın her yeri aslında bize yuva olabilir. Yeter ki biz isteyelim.

4
Rotanızdan bahsedebilir misiniz, neler deneyimlediniz?
Rotanızdan bahsedebilir misiniz, neler deneyimlediniz?


Melike: İstanbul'dan yola çıkıp Ankara'ya kadar sürdük. Sonra Kars'a Doğu Ekspresi'yle geçtik. Bu sefer de Kars'tan Gürcistan'a sürdük. Gürcistan'a vardığımız ilk gün bilek hizasından fazla kar olunca Kars'a geri dönüp Doğubeyazıt'a yönümüzü çevirdik ve İran'a geçtik. İran'da üç ay kaldık. Pakistan vizemiz olmadığı için İran'dan sonra Hindistan'a uçtuk. Mumbai'den Goa'ya gittik. Şu an Hindistan, Goa'dayız. Şimdiye kadar toplamda 2 bin kilometre pedalladık.

5
Beraber ilk nereye gittiniz?
Beraber ilk nereye gittiniz?


Candaş: Romanya'ya gittik. Otostop çekerek 10 gün gezdik. Çoğu zaman ‘Couchsurfing' ve ‘Warmshowers' gibi sitelerde bulduğumuz insanlarla kaldık. Bir gece kalacak yer bulamadık ve sokakta tanıştığımız farklı ülkelerden gelen evsizlerin bizimle çadırlarını paylaşmaları üzerine onlarla birlikte ormanda kamp yaptık.

6
Bütçeniz ne kadar?
Bütçeniz ne kadar?


Candaş: Toplam bütçemiz 15 bin TL. İnsanlar genelde böyle bir geziyi yapabilmek için zengin olmanız gerektiğine inanıyorlar. Ama para inanın bu tarz seyahatler için ikinci planda bile değil. İki kişi günlük 14 TL harcıyoruz.

7
8
“Bu macerayla canlılara daha fazla değer vermeye başladık ve sabır seviyemiz inanılmaz yükseldi. Eskiden kırıldığında veya bozulduğunda çok üzüldüğüm şeylerin, hayatta ne kadar önemsiz maddeler olduğunu anladık.”

9
Sanırım bisiklete tutkulu bir çiftsiniz?
Sanırım bisiklete tutkulu bir çiftsiniz?


Melike: Tutkudan ziyade bisiklet bizim için şuydu: Her akşam Caddebostan sahilde bisiklet sürüyorduk, bu kadar… Yemeğimizi evde hazırlayıp paketliyorduk. Akşamları işten çıkınca hemen sahile gidip hamağımızı kurup yemeğimizi yiyor, dinleniyorduk.

10
Sizi yollara düşüren şey neydi?
Sizi yollara düşüren şey neydi?

Melike: İş stresi ve altına girdiğimiz sorumluluklarımız üzerimizde fazla baskı kurmaya başlayınca, artık üç günlük tatillerle yetinmek istemedik. Bizi harekete geçiren tek bir şey değildi. Süreç içinde hep kafamızın bir köşesinde henüz adı konmamış bir dünyayı gezme isteği vardı.

11
Buradan sonrası için bir planınız var mı?
Buradan sonrası için bir planınız var mı?


Candaş: Nepal'e geçeceğiz. Sonrasında da sağlığımız oldukça vizesiz girebileceğimiz veya kolay vize alabileceğimiz bütün ülkeleri gezeceğiz. Belirlediğimiz bir son yok.

12
Yanınıza neler aldınız?
Yanınıza neler aldınız?


Melike: Birer mont, yağmurluk, çadır, uyku tulumu, kap-kacak, kamp ocağı gibi kamp malzemeleri, bisiklet için gerekli yedek parçalar ve alet edevat var. Her ikimizin de 2-3 tişörtü ve şort ve pantolonu var.

13
İran'da üç ay kaldınız. Gezgin gözüyle ülkeyi nasıl yorumlarsınız?
İranda üç ay kaldınız. Gezgin gözüyle ülkeyi nasıl yorumlarsınız?


Candaş: Memleketimizdeymişiz gibi hissettik. Politik yapısını işin içinden çıkardığınızda birebir bizim ülkemizle aynı. İnsanları çok cana yakın. Kültürlerimiz şaşırtıcı derecede benzer. İnsanlar en başta biraz garipsiyorlar ama bu garipseme asla davranışlarının değişmesine sebep olmuyor. Herkes yardımcı olmaya çalışıyor. İran'da 82 günde 7 şehir gezdik. Sokaklarda müzik yaptık ve yaptığımız takıları sattık.

14
Melike ve Çandaş seyahatlerinde çektikleri fotoğrafları @melcanontheroad Instagram hesabından paylaşıyor.

15
Bu maceraya aileler nasıl karşıladı?
Bu maceraya aileler nasıl karşıladı?


Melike: Bizim toplumumuzda aileler çocuklarına biraz fazla korumacı yaklaşıyor. Bir de bilirsiniz, bizde “Kız evladı olmak!” diye tanımlanan bir inanış var. Buna inanışa göre kız evladı belli şeyleri yapmamalı, belli yerlere gitmemeli. Kısacası daha önceden belirlenmiş kalıpları çok aşmadan yaşamalı. Ne yazık ki ben de bu durumdan nasibimi aldım. Ama şimdi “Gezebildiğiniz kadar gezin, istediğiniz yerleri gezmeden sakın geri gelmeyin” diyorlar.

16
17
O zaman bisikletle hiç uzun yol tecrübeniz yok…
O zaman bisikletle hiç uzun yol tecrübeniz yok…


Candaş: Şu an kullandığımız bisikletlerimizi tura çıkmadan yaklaşık dört ay önce aldık. Daha önce bırakın uzun yol tecrübesini tur bisikletleriyle ilgili bir fikrimiz dahi yoktu. ‘Amelie' diye bir gezgin misafirimizdi. Bisikletle Tayland'dan Türkiye'ye gelmişti ve Almanya'ya doğru devam edecekti. Onun sayesinde bisiklet seçenekler arasında yerini aldı.

18
Seyahatin size ifade ettiği şey nedir?

Seyahatin size ifade ettiği şey nedir? </p><p>

Candaş: Seyahat, bizim için yaşam biçimi… Bu serüvenin bir süresi veya bitiş yeri olmamasının da sebebi bu…

19
20
Bu macera öncesi sık seyahat eder miydiniz?
Bu macera öncesi sık seyahat eder miydiniz?


Melike: İkimizin de işleri oldukça yoğundu ve sık seyahat etmek çok zordu. Hafta sonları İstanbul çevresindeki yerlere kaçmaya çalışıyorduk. En fazla bayram tatillerinde Çanakkale ve Yedigöller gibi yerlere gidip birkaç gün kamp yapıyorduk.

21Haber Yayın Tarihi: 17.04.2017 04:06 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Herkes bilmez! Büyükanıt, totemiyle bakın Fener'i nasıl şampiyon yaptı 83'lük İngiliz'in, emeklilik oyunu! Türkiye'de gününü gün ederken ülkesini dolandırdı Canlı yayında skandal! 74'lük kocasını, 60 yaşındaki adamla duşta aldattı Kuruluş Osman'ın Ayşe Hatun'u Açelya Özcan, yatak pozuyla nefes kesti! Hükümet için çalışıyordu, çıplak fotoğrafları ortaya çıkınca hayatı tepetaklak oldu