Son Dakika Haberleri: İsyan,Göç ve Kolerayla Mücadele

İsyan,Göç ve Kolerayla Mücadele

12 yıl önce

1
Aralarında Human Rights Watch ve yardım kuruluşu Oxfam'ın da bulunduğu sivil toplum kuruluşlarının ortak bildirisinde, bu çatışmalarda en az 100 sivilin öldüğü, 200'den fazla kişinin yaralandığı belirtildi.


2
Kara kıtanın kara kaderli ülkelerinden Kongo'da hükümet güçleri ile isyancılar arasındaki çatışmalar şiddetlenirken, barış girişimleri ümitsiz şekilde sürüyor...
3
Demokratik Kongo Cumhuriyeti (DKC) ordusuyla isyancı Tutsi general Laurent Nkunda'ya bağlı güçler arasında ülkenin kuzeydoğusundaki çatışmalarda geçen ağustos ayının sonundan bu yana en az 100 sivilin öldüğü bildirildi.


4
Çatışma bölgesinden Eylül'den bu yana kaçan sivillerin sayısının 250 bini bulduğu belirtiliyor.


5
Bildiride, 'ölen sivillerin büyük çoğunluğunun çatışma bölgelerinde tuzağa düştükleri ve kaçamadıkları, diğerlerinin ise kasten öldürüldükleri' kaydedildi
6
Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde (DKC) isyancı Tutsilerle ordunun çatıştığı bildirildi.


7
DKC ve BM yetkilileri, doğudaki Kuzey Kivu eyaletinin başkenti Goma'nın 7 kilometre uzağındaki Kibati mülteci kampı yakınlarında havan mermilerinin de kullanıldığı çatışmalar olduğunu belirtti.
8
Ordunun Kuzey Kivu'daki güçlerinin komutanı General Vainqueur Mayala da askerleriyle isyancı general Laurent Nkunda'ya bağlı Tutsiler arasında çatışma olduğunu doğruladı.
9
Demokratik Kongo Cumhuriyeti, sivil ölümlerine ve onbinlerce kişinin evsiz kalmasına yol açan şiddet olaylarının sorumlusu olarak BM'yi gösterdi
10
Devlet Başkanı Joseph Kabila'nın sözcüsü, BM barış gücünün, ülkenin doğusunda birçok sivili öldüren direnişçileri durdurma konusunda sessiz kaldığını söyledi.
11
Sözcü, 'İnsanlar katlediliyor ve BM barış gücü hiçbir şey yapmıyor' diye konuştu.
12
BM'nin Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde 17 bin barış gücü askeri bulunuyor. Şiddet olaylarının arttığı bölgede ise sadece birkaç yüz barış gücü askeri görev yapıyor. BM, bazı insan hakları dernekleri tarafından da şiddet olaylarına sessiz kalmakla itham ediliyor.
13
BM, haklarının korunmadığını ileri süren ve hükümetin, Ruanda'dan kaçan Hutulara destek verdiğini ileri sürerek ayaklanan eski General Laurent Nkunda liderliğindeki Tutsi direnişçilerinin sivilleri evlerinde öldürdüğü iddiası üzerine soruşturma başlatmıştı. Barış gücüne, stratejik öneme sahip Goma kentine girmeye çalışan silahlı gruplara ateş açma talimatı da verilmişti.
14
Nkunda, uygun şartların temin edilmesi halinde hükümetle masaya oturabileceğini açıklamış, Kongo hükümeti ise bu ihtimali, Nkunda'nın bir terörist olduğunu açıklayarak ortadan kaldırmıştı.
15
Nkunda, Demokratik Kongo'daki Tutsileri, Ruanda'daki soykırımın sorumlusu olan ve daha sonra Kongo'ya kaçan Hutulardan korumak amacıyla hareket ettiğini ileri sürüyor.
16
BM, Demokratik Kongo Cumhuriyeti (DKC) ordusuyla isyancı Tutsiler arasındaki çatışmalarda Angola askerlerinin DKC ordusuna destek verdiğini bildirdi.
17
DKC'deki BM yetkilileri, Kuzey Kivu eyaletinin başkenti Goma yakınlarındaki çatışmalara, 4 gün önce ülkeye gelen Angola askerlerinin de katıldığını belirtti.


DKC yetkilileri, 29 Ekimde Angola'dan siyasi ve askeri destek istemişti.

18
Angola askerlerinin de çatışmalara katılması DKC'deki sorunun büyümesi ve ülke dışına yayılmasına neden olabileceği kaydediliyor. Komşu ülkelerden Ruanda'nın, Angola askerlerinin çatışmalara karışmasını provokasyon olarak değerlendireceği ifade ediliyor.
19
Ruanda'da Tutsilerin ağırlıkta olduğu hükümet, DKC'de General Laurent Nkunda önderliğindeki Tutsi isyancıları desteklemekle suçlanıyor.
20
BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde (DKC) hükümetle isyancılar arasındaki çatışmalara son verilmesini istedi.
21
Ban, 7 Afrika ülkesi liderinin katıldığı Kenya'daki DKC zirvesinde yaptığı konuşmada, bölgedeki BM Barış Gücü'nün, gücünün sınırlarına ulaştığını belirterek, 'Bu kriz daha geniş bölgelere yayılabilir. Şiddet sarmalını geride bırakmalıyız' dedi.
22
Zirveye DKC Devlet Başkanı Joseph Kabila'nın yanı sıra hükümete karşı savaşan isyancıların lideri General Laurent Nkunda üzerinde büyük etkisi olduğu belirtilen Ruanda Devlet Başkanı Paul Kagame katılıyor.
23
Ban, Afrikalı liderlerden, çatışmaları durdurmak için Tutsi isyancıların lideri General Nkunda üzerindeki siyasi etkilerini kullanmalarını ve isyancıların çatışmaya devam etmesini sağlayacak yardımları engellemelerini istedi.
24
Ban, 'Sadece siyasi düzeyde, bölge içinde kalıcı bir çözüm bulunabilir. Bu krize askeri bir çözüm bulunamaz' dedi.


Ban, ayrıca Kabila ve Kagame ile ayrı ayrı görüşerek, iki cumhurbaşkanının bir araya gelmesini ve barışı sağlayacak bir yol bulmalarını istedi.

25
AB Kalkınma ve İnsani Yardım Komiseri Michel Louis ise zirvede yaptığı konuşmada, hükümet ve isyancıların ateşkese uymalarını istedi.


Silahlı grupların bölgede yasa dışı yollardan maden çıkarmasının engellenmesinin bu grupların mali kaynaklarını azaltabileceğini belirten Michel, Kabila ve Kagame'nin görüşmesinin bugünkü zirve gündeminde olmadığını söyledi.

26
Uganda Devlet Başkanı Yoweri Museveni'nin üst düzey danışmanlarından Eddie Kwizera ise DKC'deki 17 bin kişilik BM Barış Gücü'nün başarısız olduğunu savundu.
27
Afrika Birliği dönem başkanı Tanzanya'nın Dışişleri Bakanı ise zirveye katılan liderlerin krizle ilgili olarak özel bir temsilci atamak ya da hemen iki taraf arasında arabuluculuğa başlamak arasında tercih yapmaya çalıştıklarını söyledi.
28
DKC hükümetini, Tutsileri, 1994'de Ruanda'daki soykırımdan kaçarak ülkeye gelen Ruandalı Hutu militanlara karşı korumamakla suçlayan isyancı general Nkunda, 28 Ağustos'ta saldırıya geçerek, Kuzey Kivu eyaletinin başkenti Goma'ya kadar gelmiş ancak kente girmemişti.
29
Hükümet askerleri ile isyancılar arasındaki çatışmaların bugün Kibati yakınlarında devam ettiği belirtildi.
30
Bu arada Nkunda, liderlerin DKC Devlet Başkanı Kabila'yı kendisi ile görüşmeye ikna etmemeleri durumunda zirvenin kendisini etkilemeyeceğini söyledi.


Nkunda, telefonla Reuters'a yaptığı açıklamada, 'Bu sadece bölgesel bir zirve. Bizim taleplerimizi etkilemez' dedi.

31
Çatışma bölgesinden Eylül'den bu yana kaçan sivillerin sayısının 250 bini bulduğu belirtiliyor. Ruanda sınırındaki Kuzey Kivu eyaletinde daha önceki çatışmalar nedeniyle de 850 bin kişi evlerini terk etmek zorunda kalmıştı.


Son çatışmalarda kaç kişinin öldüğü ya da yaralandığı bilinmiyor.

32
Kenya'nın başkenti Nairobi'de yapılan Afrika zirvesine katılan liderler Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde derhal ateşkes ilan edilmesini istedi.


7 Afrika liderinin kabul ettiği bildiride, Kuzey Kivu'daki tüm silahlı gruplar ve milisler tarafından derhal ateşkes ilan edilmesi gerektiği kaydedildi.

33
Bildiride, gerektiği takdirde Kivu bölgesine barış gücü askerleri gönderilebileceği belirtildi.


Liderler ayrıca, BM Güvenlik Konseyi'nden Kongo'daki BM barış gücünü güçlendirmesini istedi.

34
35
36
37
38
39
40
41
42Haber Yayın Tarihi: 10.11.2008 10:54 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Dünyayı ikiye bölen tartışma! Yıkayarak mı, silerek mi temizlenmeli? Kuzey Yıldızı İlk Aşk'ın mavi gözlü hırçın güzeli bakın kaç yaşında! Nefes alamıyor diye soluğu hastanede aldı! Burnundan çıkan şey doktorları bile şoke etti Sivas'ta şaşkına çeviren görüntü! Gören 'Çin Seddi gibi' diyor MasterChef'in yakışıklı İtalyan şefi Danilo Zanna'nın eşi Türk çıktı!