İtalya'da 2 bin yıllık dört tekerlekli tören arabası bulundu - Son Dakika

İtalya'da 2 bin yıllık dört tekerlekli tören arabası bulundu

28.02.2021 16:45

İtalya'nın Pompei bölgesinde sönmüş lavların içinden 2 bin yıllık tören arabası bulundu. Neredeyse bozulmamış halde olan dört tekerlekli tören arabasını, arkeologlar ve İtalya Kültür Bakanlığı 'Benzeri olmayan olağanüstü bir keşif' olarak nitelendirdi.

1
Arkeologlar ve İtalya Kültür Bakanlığı, neredeyse bozulmamış Roma dönemine ait tören arabasını 'benzeri olmayan olağanüstü bir keşif' olarak nitelendirdi.

2
Roma dönemine ait 2 bin yıllık dört tekerlekli tören arabası, Civita Giuliana'daki eski bir villanın ahırlarının yakınında bulundu.

3
'EMSALİ OLMAYAN EŞSİZ BİR KEŞİF'
EMSALİ OLMAYAN EŞSİZ BİR KEŞİF
İtalya Kültür Bakanlığı tören arabasının, M.S. 79 yılında volkanik bir patlamaya gömülen antik Pompei kenti yakınlarındaki bölgede keşfedildiğini ve türünün ilk örneği olduğunu belirtti.

4
Bakanlık keşfi, 'İtalya'da emsali olmayan eşsiz bir keşif' olarak nitelendirdi.
5
BİR İLK
BİR İLK
Demir, bronz ve kalaydan yapılmış neredeyse mükemmel şekilde korunmuş dört tekerlekli araba, antik Pompei duvarlarının yaklaşık 700 metre kuzeyindeki Civita Giuliana'daki eski bir villanın ahırlarının yakınında bulundu.
6
Pompei arkeolojik sit alanının eski müdürü Massimo Osanna, bölgede daha önce taşıma araçları bulduklarını ancak törenlerde kullanılan bir aracı ilk kez keşfettiklerini ifade etti.
7
POMPEİ, UNESCO DÜNYA MİRASI LİSTESİ'NDE
POMPEİ, UNESCO DÜNYA MİRASI LİSTESİNDE
Kültür Bakanı Dario Franceschini, Pempei'deki kazıların devam edeceğini ifade ederek "Pompei keşifleriyle bizi şaşırtmaya devam ediyor ve bunu yıllarca sürdürecek" dedi. Pompei, UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alıyor.

YORUMLAR
500

Son Dakika İtalya'da 2 bin yıllık dört tekerlekli tören arabası bulundu - Son Dakika


Advertisement