İzinizi İnternetten Silmenin Yolu - Son Dakika

İzinizi İnternetten Silmenin Yolu

08.04.2013 07:34

İngiliz The Guardian gazetesinin yayınladığı 10 adımda dijital izleri silme rehberi ile internette kişisel güvenliğiniz için yapacaklarınız bu galerimizde. İnternette hızla yayılan bilgiler kişisel mahremiyetin güvenliği konusunda kullanıcıların tedirgin olmasına neden oluyorken, The Guardian gazetesi kullanıcılar için dijital izleri silme rehberi yayınladı.

1
Kişisel mahremiyetinin korunup korunmadığından endişe edenler için İngiliz The Guardian gazetesi 10 adımda dijital izleri silme rehberi yayınladı.
2
1. Facebook'ta, gizlilik ayarlarından her şeyi ‘özel' yapın.
3
2. Facebook'ta etiketlendiğiniz fotoğrafları tek tek açıp, ‘Seçenekler' bölümünden etiketleri kaldırın.
4
3. Google Blogger hesabınızda profilinizi silin. Böylece tüm blog yazılarınız ve yorumlarınız yok olur.
5
4. Tumblr veya Wordpress blogunuz varsa onları da silin.
6
5. Arama motorlarına tırnak içinde isim soyadınızı yazın. Forumlardaki yorumlarınızı silin.
7
6. Google Görseller'de de isminizi aratın. Resimlerinizin çıktığı sitelere bunları kaldırmasını rica edin. Flickr gibi sitelere gönderdiğiniz fotoğrafları da kaldırın.
8
7. İsminizi sürekli aratın. İsminizin çıktığı sitelerin sahipleriyle temasa geçip kaldırtmayı deneyin.
9
8. Facebook, Blogger ve Wordpress'e yolladıklarınızın hâlâ Internet Archive sitesinin dizinlerinde yer alabiliyor olabileceğini unutmayın. Bu site, içerik kaldırma taleplerini tek tek ele alıyor.
10
9. Tam isminizi internetten tamamen kaldırsanız bile, kararlı bir araştırmacının arda kalan gönderilerinizi ve arkadaşlarınızın sizden bahsettiği iletileri inceleyerek size ulaşabileceğini aklınızdan çıkarmayın.
11
10. Sizi izleyen Google'ın arama motoru yerine, sizi izlemeyenleri deneyin.

Son Dakika İzinizi İnternetten Silmenin Yolu - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Model Kanika Batra, erkek arkadaşlarını aldattığını ve pişman olmadığını itiraf etti Dekoltesi ayrı beline taktığı kemeri ayrı olay! Tiktoker kırmızı halıda pek cesurdu Hem güzel hem de yetenekli! 2021 Kainat Güzeli Meksikalı yazılım mühendisi Andrea Meza oldu David Beckham'dan Ümit Davala'ya! Çılgın saç stilleriyle futbol dünyasında fırtına gibi esen futbolcular Yardım fonundan 100 bin dolar çalan uyanık fenomeni lüks paylaşımları yakalattı
Advertisement