İzlemek için 10 milyon yıllık tepeye koştular! Perseid meteor yağmuru nefes kesti - Son Dakika

İzlemek için 10 milyon yıllık tepeye koştular! Perseid meteor yağmuru nefes kesti

13.08.2020 09:29

Halk arasında 'yıldız kayması' olarak bilinen göktaşı yağmurunun en yoğun olanlarından Perseid, bu yıl da Ankara'da 10 milyon yıl önce oluşan Kız Tepesi Tabiat Anıtında fotoğraflandı. Göktaşı yağmuru ortaya seyrine doyum olmayan bir manzara oluşturdu.

1
Gökyüzünde görsel şölen oluşturan meteor yağmurlarının en görkemlisi Perseid meteor yağmuru, 12 Ağustos gecesi Türkiye'den ve Dünya'nın birçok ülkesinden gözlendi.
2
Perseid ve Samanyolu'nun görkemli ışıltıları, Türkiye'de de başta Ankara'nın Nallıhan ilçesi olmak üzere birçok yerde gözlendi. Muhteşem manzaranın tadını çıkarmak isteyenler fotoğraf makinelerini alıp 10 milyon yıl önce oluşan Kız Tepesi Tabiat Anıtında yerlerini aldı.
3
Perseid Göktaşı yağmuru her yıl yaklaşık olarak 23 Temmuz-20 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşmekte. Maksimum meteor yağmuru ise 12 ve 13 Ağustos geceleri olmakta.
4
Perseus Takımyıldızı bölgesinde gözlemlendiğinden Perseid gök taşı yağmuru adı verilmiştir.

5
Perseid meteor yağmuru, Dünya'nın yakınlarından geçen Swift-Tuttle kuyruklu yıldızından arda kalan kalıntılardan oluşur.
6
7
8
9
10
11

Son Dakika İzlemek için 10 milyon yıllık tepeye koştular! Perseid meteor yağmuru nefes kesti - Son Dakika


YORUMLAR (11)
  • Ss: Siz keyfini, pesinden kosarken su bulamayan ekmek bulamayan musluman aileleri hatirlayim yardim erseniz bundan hmdaha hayirli degilmidir Cevap Yaz 1 0 Yayından Kaldır
  • Abx: Termosa çayımızı koyduk dağa çıktık çakal çukal sesinden korkup kaçtık sadece 8 tane görebildik Cevap Yaz 4 0 Yayından Kaldır
  • Abc: O çakallar zararsizdir. Sen şehirdeki değişik çakallardan kork. 2 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız
500
Advertisement