İzleyenler donup kalmıştı! Çılgın Bediş'in bir nesilde travma yaratan az bilinen final bölümü - Son Dakika

İzleyenler donup kalmıştı! Çılgın Bediş'in bir nesilde travma yaratan az bilinen final bölümü

23.05.2021 08:24

90'lı yıllara damga vurmuş gelmiş geçmiş en iyi gençlik dizisi olarak görülen Çılgın Bediş'i bilmeyeniniz yoktur. Öyle ki dizinin tutkunları Çılgın Bediş başladığında televizyonun yanından bir saniye bile ayrılmadan pürdikkat izlerlerdi. Ancak Çılgın Bediş finaliyle pek de güldürmedi, hatta bir neslin travma yaşamasına neden oldu. Peki dizinin finalinde ne oldu?

1
Dizi, karikatürist Özden Öğrük'ün 1976'dan itibaren Gırgır dergisinde çizmiş olduğu Çılgın Bediş karakterinin maceralarını ve başından geçen olayları konu alarak çekildi.
2
Gençlere hitap eden yapım, liseli çok iyi bir arkadaş grubunun okul, aile, arkadaşlık, aşk ilişkilerini ve maceralarını konu alıyor. Yayınlandığı döneme damga vuran ve o zamanlarda "özgür kız" modelini yansıtan dizi genç kızların favorisiydi.

3
Senaryosunu Zeki Keskin'in yazdığı diziyi Ozan Aydın ve Turgut Yasalar ikilisi yönetti. Dizide Bediş karakterini Yonca Evcimik, Oktay'ı Cenk Torun, Banu'yu Sonay Aydın, Mükü'yü Çiçek Dilligil, Necmi Dede'yi Selahattin Taşdöğen, Müdire Nazime Hanım'ı Ayten Uncuoğlu, Mefaret'i Ayten Erman, Orhan'ı Sinan Bengier, Canan karakterini Selma Sonat canlandırdı. Ayrıca dizide Başak Sayan, Gökhan Mete, Ahmet Özuğurlu, Dolunay Soysert, Ercüment Balakoğlu ve Tuncer Sevi rol aldı.
4
Sevilen dizi, 8 Temmuz 1996 tarihinde yayınlanmaya başladı. 3 Mart 2001'de ise final yaptı. 1996'dan 99'a kadar Kanal D'de, 2000-2001 yılları arasında ise Show TV'de yayınlandı. 4 sezon olan dizi, 70 bölümden oluşuyor. Ayrıca bölümler yaklaşık olarak 45 dakika uzunluğunda.

5
Çılgın Bediş'le ilgili akıllarda kalan tek şey trajikomik ve ilginç sahneler değildi.
6
Çünkü dizinin finalinde yaşananları kimse beklemiyordu ve izleyicilerin travma yaşanmasına neden oldu. Dizinin finalinde Bediş'in bulunduğu evde bomba patladı ve Bediş yanarak öldü.

7
Bu sahne bir neslin aklına hiçbir zaman silinmeyecek bir şekilde kazındı. Çünkü hiç kimse lise temalı bir dizide böyle psikopatça bir final beklemiyordu. Belki de bu final, Türk dizi tarihinin en çarpıcı dizi finaliydi.
8
Aslında senaryoya göre, Bediş patlayan evin içinde değildi. Ancak Bediş'in öldüğü doğrulanamadan bölüm sonu olunca, dizinin finali de "Bediş öldü" olarak akıllarda kaldı.
9
10
11
12
13

YORUMLAR (11)
  • Ne yaşıyonuz anlamadım: Millet milyar dolarlık maliyetli ne filmler yapıyor. Siz nostalji. K.sunal hariç Bizim filmleri izledikten bir kaç yıl sonra böyle gündeme gelse gülüyorum. Ben bunumu izlemişim diye. Ama git gavurun yaptığı dilmlere bak tekrar tekrar izle. Yapıyor adamlar filmi. Cevap Yaz 14 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız
500

Son Dakika İzleyenler donup kalmıştı! Çılgın Bediş'in bir nesilde travma yaratan az bilinen final bölümü - Son Dakika


Advertisement