Japon bilim adamlarından korkutan yeni iddia: Virüsün bir bulaşma yolu daha var - Son Dakika

Japon bilim adamlarından korkutan yeni iddia: Virüsün bir bulaşma yolu daha var

31.03.2020 08:06

Dünya üzerinde binlerce insanın ölümüne yol açan koronavirüsün bir yolla daha bulaştığı iddiası ortaya atıldı. Japon bilim insanları, virüsün bu kadar hızlı yayılmasının sebebinin havada asılı kalan ‘mikropartiküller' olduğunu öne sürdü. Dünya Sağlık Örgütü ise koronavirüsün hava yoluyla taşınamayacağını belirterek, virüsün hasta kişilerin öksürme, hapşırma veya konuşmaları esnasında bulaşabileceğini kaydetti.

1
Dünya Çin'den yayılan koronavirüs yüzünden kan ağlarken salgın hızla yayılmaya ve can almaya devam ediyor. Ölümcül virüsün nasıl bulaştığı soruları hala gündemindeki yerini korurken Japon bilim adamlarından bir tedirgin eden açıklama daha geldi.
2
İnsanların birbirinden belli bir mesafede dursalar dahi sohbet esnasında solum yoluyla virüsün bulaşıp yayıldığını söyleyen Japonya Enfeksiyon Hastalıkları Kurumu Başkanı Kazuhiro Tateda, "Bu vakalar sıradan damlacıkların oluşturduğu enfeksiyonlar ile açıklanamaz.

3
Biz enfeksiyonları mikropartiküllerin oluşturduğunu düşünüyoruz. Bu yayılma mekanizmasını 'mikro damlacık enfeksiyonu' diye isimlendirebiliriz" dedi.
4
VİRÜS HAPŞIRIKLA NASIL YAYILIYOR?
VİRÜS HAPŞIRIKLA NASIL YAYILIYOR?
Kapalı ve havalandırması kötü olan mekanlarda bu virüsün mikro damlacıklarla yayılması daha da kolaylaşıyor. Yapılan araştırmalarda 10 kişilik bir odada hapşıran bir insanın etrafa yaklaşık 100 bin damlacık yaydığı tahmin ediliyor. Büyük parçacıkların yaklaşık bir dakika içinde yere düştüğü, ancak küçük damlacıkların havada 20 dakikadan daha uzun süre kalabildiği gözlemlendi. Çok sayıda virüs taşıyan bu mikro damlacıkları sesli konuştuğumuzda ve nefes aldığımızda da üretiyoruz.
5
BİR SAAT ARALIKLA BULUNULAN ORTAM HAVALANDIRILMALI
BİR SAAT ARALIKLA BULUNULAN ORTAM HAVALANDIRILMALI
Birer saat aralıklarla bulunduğumuz alanı iki taraflı olarak havalandırmamız gerektiğini söyleyen bilim insanları, pencereleri açtığımızda mikro damlacıkların hızlıca dağılıp ortadan kaybolduğunu, bunun enfeksiyona yakalanma riskimizi düşüreceğini belirtiyor.
6
DSÖ: KORONAVİRÜS HAVA YOLUYLA BULAŞMIYOR
DSÖ: KORONAVİRÜS HAVA YOLUYLA BULAŞMIYOR
Dünya Sağlık Örgütü'nün resmi sosyal medya hesabı üzerinden yapılan açıklamada, Corona Virüsün hava yoluyla taşınamayacağı belirtilerek, virüsün hasta kişilerin öksürme, hapşırma veya konuşmaları esnasında bulaşabileceği ifade edildi. Damlacıkların havada kalamayacak kadar ağır olduğu ve hemen düştüğü bildirildi.

7
8

Son Dakika Japon bilim adamlarından korkutan yeni iddia: Virüsün bir bulaşma yolu daha var - Son Dakika

YORUMLAR (14)
  • maskesiz cikmayin: maske takmayin diyen comarlara duyurulur. nefes alirken bile bulasiyor. aylardir soyluyorum. Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • ali: insanların yapılan uyarılara ragmen deli dana gibi gezmeleri beni çıldırtıyor.adamlar tınlamıyor.yayılsın bakalım zaman bize neler gösterecek.daha devlet ne duruyor sokaga çıkma yasagını neden yapmıyor. Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız

Diğer Galeriler

Maskeyi ağzına değil göğüslerine taktı! 52'lik yıldız çılgın akıma gecikmeli katıldı Böyle işi kim sevmez! Yaptıkları paylaşımla saniyeler içinde milyonlarca lira kazanıyorlar Ermeni askerler cephede kaçacak delik ararken, yavru Paşinyan keyifte! Sosyal medyayı sallıyor 'Kel çoban' efsanesiyle adı duyuldu! Bu mağaraya gelenlerin tek bir ortak özelliği var Taraftarların aklını başından aldı! 48'lik oyuncu Anna Falchi, takımının zaferini soyunarak kutladı