Son Dakika Haberleri: Japonya'daki Hayalet Ada ile Tanışın

Japonya'daki Hayalet Ada ile Tanışın

5 yıl önce

Son James Bond filmi SkyFall'u izleyenler bu adayı bir yerlerden hatırlayacak.

1

Son James Bond filmi SkyFall'u izleyenler bu adayı bir yerlerden hatırlayacak. Kötü kahramanımız Silva bu film seti gibi görünen ama tamamen gerçek olan terkedilmiş adayı kendisine karargah yapmıştı. Adanın hikayesi ise başka bir filme konu olacak kadar ilginç aslında.Kaynak :
2
Hashima adası dev bir savaş gemisine benzemesinden ötürü "Battleship Island" olarak da anılıyor. Ada Japonya'nın güneyinde, Kyushu adasının güneybatısında yer alıyor. Sahilden sadece 3 km uzaklıkta.
3
Ada aslında 480x160 metre büyüklüğü ile minik bir şehir kadar bile değil ancak 1887 yılında adada kömür madeninin bulunması ile göç almaya başlıyor ve hızla çoğalan nüfusu ile dünyanın en kalabalık şehri unvanını kazanıyor.
4
1800'lerin sonu Japonya'da endüstrileşmenin en yoğunluklu yaşandığı dönemler. Hashima'dan çıkan kaliteli kömür, adanın kısa sürede Mitsubishi tarafından satın alınmasını sağlıyor. 1890'dan itibaren tamamen Mitsubishi tarafından işletilen maden ocakları deniz altında 1100 metreye kadar iniyor.
5
Bu verimli kömür madenlerinde çalışan işçiler, aileleri, pazar yeri, hastane, oyun parkları, sinema derken adanın nüfusu 5.300'e dayanıyor. Bu da adaya dünya üzerinde en yüksek yoğunluklu insan nüfusu rekorunu kazandırıyor.
6
Ada tayfunlardan ve tsunamilerden etkilenmesin diye etrafı yüksek beton duvarlarla çevriliyor. Hatta dünyanın ilk betonarme binası bu adada yapılıyor ve tam 9 katlı.
7
Ada halkı nüfusunu çoğaltadursun dünyada kömür enerjisi yerini petrole bırakıyor. 1960'larda Japonya sanayinde kullanılan enerji tamamen petrol merkezli hale dönüşüyor.
8
Petrolün enerji pazarına hakimiyeti adanın sonunu hazırlıyor ve Mitsubishi 1974'de madeni kapatıyor. Adada yapacak iş bulamayan sakinler çamaşır makinelerini, koltuklarını, oyuncaklarını ve daha aklınıza ne gelirse geride bırakıp adayı terk ediyorlar.
9
1974'de nüfusu sıfıra (0) inen Hashima adası o zamandan beri hayalet şehir.
10
38 sene boyunca Mitsubishi'nin mülkiyeti olmaya devam eden ada 2009'da Nagazaki şehri yönetimine bedelsiz olarak veriliyor.
11
Şu an adanın sanayi devriminin önemli bir göstergesi olması sebebi ile UNESCO Dünya Mirasları Listesine alınması söz konu.
12
Ada uzunca bir süre herkese kapalıydı. 2005 yılında ilk olarak gazeteciler girdikten sonra Hashima'nin turist ziyaretlerine açılması planlandı. Ancak adadaki binaların oluşturduğu tehlike bölgenin turistik olmasını engelliyor.
13
Ülkemizde de gösterime giren son James Bon filmi SkyFall'un bazı sahneleri Hashima Adasında çekildi.
14
Son zamanlarda turist de kabul etmeye başlayan adanın sadece k???k bir kısmı ziyarete a?ılmış. Ancak gitmek isterseniz, Nagazaki'nin Ohato limanından kalkan tur teknelerine binebilirsiniz. Fiyatı 5000 yen civarı.
15
16
17
18
19
20
21
22
23


Haber Yayın Tarihi: 10.06.2015 07:16 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Meraklı Köfteci'nin Fatma'sı Gölgen Bengü'ye, bir de şimdi bakın! Mesleğini duyan kulaklarına inanamıyor Dünyanın en sağlıklı şehirleri açıklandı! Listede Türkiye'den 5 il var 'Çakma Atatürk'lerin ekmek kavgası! 'En çok ben benziyorum' diye birbirlerine girdiler 17 yaşındaki genç kızın mükemmeliyetçiliği sonu oldu! Kendini asarak öldürdü Sıcak suya ekleyip için! Cinsel güce güç katıyor, erkeklerin gizli sorununa derman oluyor!