Japonya'nın "Hayalet Şehir"e dönüşen Adasından 15 Kare - Son Dakika

Japonya'nın "Hayalet Şehir"e dönüşen Adasından 15 Kare

1

Japonya'nın Nagasaki açıklarında bulunan Hashima, diğer adıyla Battleship Island, 19. yüzyılda yaklaşık 5000 kişinin yaşadığı bir maden adasıyken kaynakların bitmesiyle insanlar yavaş yavaş adayı terk etmeye başlamış. Ada birkaç yıl önce turistik geziler için açıldı, ama içinde hala kimse yaşamıyor.

2

Bu film seti gibi görünen ama tamamen gerçek, terkedilmiş ada Hashima adası... Japonyaya ait olan ada dev bir savaş gemisine benzemesinden ötürü 'Battleship Island' olarak da anılıyor...

3

Ada Japonya'nın güneyinde, Kyushu adasının güneybatısında yer alıyor ve sahilden sadece 3 km uzaklıkta...

4

Artık hayalet bir şehir olan ada, büyüklüğü ile minik bir şehir kadar bile değil ancak 1887 yılında adada kömür madeninin bulunması ile göç almaya başlıyor ve hızla çoğalan nüfusu ile dünyanın en kalabalık şehri ünvanını kazanmıştı.

5

1800'lerin sonu Japonya'da endüstrileşmenin en yoğunluklu yaşandığı dönemler Hashima'dan çıkan kaliteli kömür, adanın kısa sürede Mitsubishi tarafından satın alınmasını sağlıyor.

6

1890'dan itibaren tamamen Mitsubishi tarafından işletilen maden ocakları deniz altında 1100 metreye kadar indi.

7

Bu verimli kömür madenlerinde çalışan işçiler, aileleri, pazar yeri, hastane, oyun parkları, sinema derken adanın nüfusu 5.300'e dayanmayı başarmıştı.

8

Hatta dünya üzerinde en yüksek yoğunluklu insan nüfusu rekorunu sahip bir ada konumuydu.

9

Adanın bir ilginç yanı ise tayfunlardan ve tsunamilerden etkilenmesin diye etrafı yüksek beton duvarlarla çevrili olması.

10

Hatta dünyanın ilk betonarme binası bu adada yapılıyor ve tam 9 katlı. Zamanla dünyada kömür enerjisi yerini petrole bırakıyor ve 1960'larda Japonya sanayinde kullanılan enerji tamamen petrol merkezli hale dönüşüyor...

11

Petrolün enerji pazarına hakimiyeti adanın sonunu hazırlıyor ve Mitsubishi 1974'de madeni kapatıyor. Adada yapacak iş bulamayan sakinler çamaşır makinelerini, koltuklarını, oyuncaklarını ve daha aklınıza ne gelirse geride bırakıp adayı terk ettiler.

12

1974'de nüfusu sıfıra inen Hashima adası o zamandan beri hayalet şehir olarak anılıyor. 38 sene boyunca Mitsubishi'nin mülkiyeti olmaya devam eden ada 2009'da Nagazaki şehri yönetimine bedelsiz olarak verildi.

13

Şu an adanın sanayi devriminin önemli bir göstergesi olması sebebi ile UNESCO Dünya Mirasları Listesine alınması söz konusu...

14

Ada uzunca bir süre herkese kapalıydı. 2005 yılında ilk olarak gazeteciler girdikten sonra Hashima'nin turist ziyaretlerine açılması planlandı. Ancak adadaki binaların oluşturduğu tehlike bölgenin turistik olmasını engelliyor.

15

Haber Yayın Tarihi: 24.11.2016 10:55

Son Dakika Japonya'nın 'Hayalet Şehir'e dönüşen Adasından 15 Kare - Son Dakika

YORUMLAR

Diğer Galeriler

Defne Samyeli bikinisinin üzerine giydiği file elbisesiyle büyülüyor Tüm dünyayı ilgilendiren keşif! Suudi Arabistan'da 120 bin yıllık ayak izi bulundu Fazla parmakları olduğu için sokağa atılan kedi internette fenomen oldu +18 uygulamaya üye olan rugby oyuncusunun katılma sebebi oldukça ilginç: Her şey spor yapmak için Kızının fotoğrafını çeken anne, iki saniye sonra çığlıklarına hakim olamadı