K Vitamini Hakkında Bilinmeyenler... - Son Dakika

K Vitamini Hakkında Bilinmeyenler...

11.04.2014 18:27

K vitamininin vücuttaki işlevi nedir , K vitamini eksikliğinde ve fazlalığında vücutta neler olur?

1
1920'lerin sonlarında Danimarkalı bilim adamı Henrik Dam'ın kolesterol hakkındaki çeşitli araştırmaları sonucu keşfedilmiş olan K vitamini, yağda çözünen bir vitamindir... İşte K vitamini hakkında bilinmeyenler...
2
K vitamininin vücudunuza ne gibi yararı vardır?
3
Kanın pıhtılaşmasında önemli görevler alır.
4
Kemiklerin çatlaması ve kırılmasını önlemeye çalışır.
5
Menopoz sonrası kemik kaybının engellenmesine yardım eder.
6
Kalsiyumun damarlardan atılmasını sağlar ki bu, kalp damar sağlığı için önemlidir.
7
Prostat ve karaciğer kanserini önlemede görev alır.
8
K vitamini için neler tüketmemiz gerekir?
9
Sebzelerin yeşil bölümünde bulunan K vitaminine marul, yeşil biber, lahana, karnabahar, bezelye, ıspanak, fasülye, yeşil domates ve kabakta rastlayabilirsiniz.
10
Ayrıca eksikliği; yumurta sarısı, yoğurt, yaban mersini, kivi ve yeşil çaydan da karşılanabilir. Vücudumuz için oldukça mühim bir vitamin olan K vitamininin ufak bir kısmı karaciğerde depolanıyor.

11
Peki ya K vitaminin eksikliğinde ne olur?
12
Kanın pıhtılaşma özelliğindeki azalmaya paralel olarak sindirim sistemi, idrar yolları, akciğer, deri ve diş etlerinde ani kanamalar görülebilir.
13
K vitamini eksikliği; aşırı kanamaya neden olacağından adet dönemini olumsuz etkileyebilir. Ayrıca basur ve burun kanaması da bu vitaminin eksikliğinde sıkça karşılaşılmakta.
14
Peki ya fazlalığında? Nadir de olsa K vitamininin vücutta fazla olduğu durumlarla da karşılaşılabiliniyor.Terleme ve göğüs sıkışması gibi şikayetlerin dışında; kanın normalden daha fazla pıhtılaşması sonucu damar tıkanıklığı ve karaciğer fonksiyon bozuklukları da gözlemlenebiliyor.

YORUMLAR
500

Son Dakika K Vitamini Hakkında Bilinmeyenler... - Son Dakika


Advertisement