Kabul Salonunda At Ağırlayan Lider! - Son Dakika

Kabul Salonunda At Ağırlayan Lider!

17.05.2010 15:12

1
Tarihe yön veren, milyonlarca insanın kaderinde söz sahibi olan, kimi iyilikle kimi de kötülükle yad edilen yerli ve yabancı liderlerin ilk duyulduğunda hayli şaşırtan tuhaf yönleri ve özellikleri bulunuyor. İşte garip özellikleri, zevkleri, takıntıları ve farklı bedensel yapılarıyla şaşırtan liderler.

Listenin ilk sırasında tek testise sahip olan ve bu nedenle çocuk sahibi olamayan Napolyon ve Hitler bulunuyor. Biri Alman diğeri Fransız bu iki lideri böylesi bir ortak nokta buluşturuyor.

2
SOFRADA TIRNAKLARINI YİYORDU 1945 Mayıs tarihli belgelere göre, günlük yaşamında Adolf Hitler`in sofrada tırnaklarını yeme ve sinirlendiğinde işaret parmağıyla bıyığını kaşıma alışkanlığı bulunuyor. Çok hızlı ve mekanik bir şekilde yemek yiyen Hitler`in deli olduğuna ikna olan Nazi subayı, notlarında küçük bir kızın annesine Hitler için `Anne, bu deli bizim halılarımızı da mı yiyecek?` sorusuna yer vermiş. Hitler`in çok fazla kek tükettiğine de notlarda değiniliyor.
3
KADINLARLA İLİŞKİSİ PLATONİK OLMAKTAN ÖTEYE GİTMİYORDU Sofrada yapılan sohbetin Hitler üzerinde bir müzik etkisi yarattığını ve diktatörü rahatlattığını yazan subay, Hitler`in, meydanlarda yaptığı sert konuşmalara rağmen daha normal zamanda ağır başlı bir tonda konuştuğuna dikkati çekiyor. Hitler`in çoğu zaman itibar ettiği bazı kadınlarla inzivaya çekildiği ve bu kadınlarla ilişkisinin platonikten öteye geçmediği ifade ediliyor.
4
NAPOLYON'UN BOYU 1.55 CM İMİŞ!

Savaşlar kazanan, Avrupa'ya diz çöktüren Napolyon'un boyunu otopsi yapıldıktan sonra bir metre elli beş santim olduğu ortaya çıktı

5
ÇULSUZLUKTAN İMPARATORLUK KOLTUĞUNA!

Kendini Fransa İmparatoru ilan etmeden 10 yıl önce Napolyon Bonapart Fransız Ordusu'nda beş parasız bir kaptandı!

6
ÇOCUKSU VE ROMANTİKTİ!

Bir savaşçı ve devlet adamı olarak olağanüstü özellikler gösteren Napolyon'un analitik yeteneği ve nefes kesici atılganlığı onu benzersiz kıldı. Askerlerini ve savaş toplarını satranç tahtasındaki hamleleri andırırcasına kusursuz bir beceriyle yönlendiren Napolyon'un aynı zamanda kendisine ve kaderine inanmasını sağlayan çocuksu bir romantikliği de vardı.

7
Atatürk'ün uşağı Cemal Granda tam 12 yıl boyunca Çankaya Köşkü'nde Atatürk'e hizmet verdi ve daha sonra anılarını kaleme aldı. Granda, bir keresinde Atatürk'ün, tam 28 kadeh 'Napoleon Kokteyl'i içtiğini yazdı. Atatürk'ün uykuyu sevmediği ve günün büyük bir bölümünü uyanık geçirdiği ve bunun da askeri başarısında büyük rol oynadığı yakın çevresinin dikkat çektiği bir başka nokta.
8
ATATÜRK ”ATA” LAFINI SEVMEZDİ

“Atatürk” hitabını ilk kez dönemin Türk Dil Kurumu Başkanı bir konuşmasında kullanmış, Mustafa Kemal de çok beğenerek soyadı olarak almıştı. Ancak, kendisine” Ata” diye hitap edilmesinden hiç hoşlanmazdı.

9
FASULYESİNE POKER

Kumardan hoşlanmaz ama arkadaşlarıyla fasulyesine poker oynardı.Oyun sonunda kazandıklarını iade ederdi.

10
KABUL SALONUNDAKİ AT YAVRUSU

Atlardan sonra en sevdiği hayvan köpekti. “Fox” adını verdiği köpeği, Gazi`nin yatağının ayak ucunda uyurdu. Hayvanlara düşkünlüğü o dereceydi ki bir gün misafirlerinin de görebilmesi için yeni doğmuş bir tayla annesinin Çankaya Köşkü kabul salonuna getirilmesini bile emretmişti.

11
FATİH EN DONANIMLI OSMANLI PADİŞAHIYDI

Arapça ve Farsça olmak üzere 7 dil biliyordu. Latinceyi anadili gibi konuştuğu rivayet edilir.

- Şairdi. Mahiyetindeki 185 şairden 30'unu maaşa bağladı.

- Ünlü ressam Bellini'yi İstanbul'a getirtip kendi portresini yaptırdı.

12
HIZINA KİMSE YETİŞEMEDİ

- Otuz yıllık saltanatı süresince, yirmi beş askeri harekata bizzat komuta etti.

- 900 bin km. olan Osmanlı topraklarını, 2 milyon 214 bin km.'ye çıkardı.

- Venedik Kralı tarafından planlanan on dört suikast girişiminden sağ kurtulmayı başardı. Ölümü hakkında “suikast” şüpheleri halen vardır.

- Ölümün ardından Papa, kutlama amacıyla üç gün boyunca gece-gündüz durmaksızın çanlarını çaldırdı.

13
ROMA'YI YAKTI ÇÜNKÜ...

Bir liderin nasıl olup da yönettiği toprakları ateşe verdiği sorusu hep merak edilegelmiştir. Oysa bunun kasıtlı bir eylem olmadığı, o dönemlerde yemeklerin kurşun kaplarda saklandığı ve kurşunun da zehirlenmeye neden olduğu ve insanların delirdiği belirtiliyor. İşte Neron'un da böyle bir delilik anında Roma'yı ateşe verdiğii aktarılıyor.

14
KADIN GİYSİLERİ GİYERDİ!

Aslında Neron'un yaptığı şuydu: Neron kadın giysileri giyen, şarkı söyleyen, müzikle uğraşan ve sürekli alem yapan bir giysi sapığıydı; aynı zamanda annesini öldürttü. Müzik yeteneklerinden son derece gurur duyuyordu; ölürken şunları söyledi: "Dünya benim gibi bir sanatçı kaybediyor!"

15
DONDURMA VE SERİ KATİLLİK İNSANLIĞA BIRAKTIKLARI!

Neron'un hiz*metkarlarının dağlardan getirdiği karın içine meyve suları ka*tılırdı. İnsanları zehirletmek için kullandığı adamı Locusta ise, tarihin kayda geçmiş ilk seri katilidir.

16
ESPRİLİ ERDOĞAN

İsrail'e karşı yerinde çıkışları, açıksözlülüğü, Kasımpaşalılığı, Anayasa'yı değiştirme çabalarıyla şimdiden Cumhuriyet tarihinin en'leri arasında yerini alan Erdoğan'ın esprili olduğu, hatta esprilerinin dilden dile dolaştığı anlatılıyor.

17
SİMİTÇİ BAŞBAKAN

Simit yemeyi çok sever. Sabahları konvoyu durdurup simitçiden simit aldırmasının nedeni bu.

* Günün üzetini kalın bir deftere üzenle ve ciddiyetle not alır... Ne kadar meşgul olursa olsun bu işe zaman ayırır.

* Yazarken dolmakalem kullanır. Doğan Hızlan'ın dolmakalem koleksiyonuna yaklaşamasa da kalemleri fena değil.

18
KÖPEK KORKUSU VAR!

Almanya'nın Şansölyesi Angela Merkel ise köpeklerden korkuyor. Çocukluğunda bir köpek tarafından ısırılan Merkel bu nedenle köpeklere yaklaşamıyor.

19
HALTERCİ OBAMA!

ABD'nin ilk siyahi başkanı Barack Hüseyin Obama hayli ilginç kişiliği ile de dikkat çeken bir lider. Anlatılanlara göre Obama tek seferde 100 kiloyu kaldırabiliyor.

20
KOKAİN ÇEKMİŞ!

Yakışıklı başkan gençlik yıllarında kokain ve marihuana kullanmış.

21
LAKABI KAÇAK!

Gizli Servis tarafından konuşma ve yazışmalarda kullanılmak üzere kendisine verilen kod adı 'Renegade' (Kaçak).

22
ÇANAKKALE ONU BİTİRDİ

Churchill başarılı bir politikacı olmasına rağmen alkol sorunu ön plana çıkıyordu. Baskın karakteri ile ön planda kalmayı başaran Churchill, kendi planı olan ve sorumluluğu üzerine kalan Çanakkale felaketi ile kendi kendini bitirdi. İkinci Dünya Savaşı olmasaydı, belki de adı hatırlanmayacaktı.

23
MUSSOLİNİ HİTLER'E KAÇIK DİYORDU

Aynı yıllarda Avrupa'ya kök söktüren Mussolini ve Hitler iki iyi arkadaştı. Ancak Mussolini, Hitler'i kaçık olarak görürdü.

Mussolini, Afrika cephelerinde alınan ağır yenilgilerin ardından itibarını hızla kaybetmiş, geri çekilen Alman güçleri arasında kaçarken yakalanarak idam edilmişti. Milano'daki Lareto Meydanı'nda, bir zamanlar kendini alkışlayan binlerin önünde cesedi teşhir edilmiştir.

Son Dakika Kabul Salonunda At Ağırlayan Lider! - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Yüzlerce kişinin takip ettiği okulun hesabından cinsel içerikli video paylaşılınca ortalık karıştı Olmaz denilen oldu! Koronaya yakalanan kadın komada ikiz bebek dünyaya getirdi Yavru Vatan'ın milli arabası Günsel Türkiye'de! Fiyatıyla ilgili de açıklama var Yaşlandıkça güzelleşen efsane! 36 yıl önce de harikaydı şimdi de Kansere yenik düştü! MasterChef Junior yarışmacısı Ben Watkins hayatını kaybetti