Kaddafi'ye Kötü Haber - Son Dakika

Kaddafi'ye Kötü Haber

19.03.2011 16:35

1
Fransız Uçakları Libya Semalarında
2
Paris'te Libya'ya olası bir uluslararası müdahalenin detayları ele alınırken, Fransız savaş uçaklarının Bingazi semalarında keşif uçuşu yaptığı bildirildi.

3
Fransız BFM televizyonu, savaş uçaklarının Libya üzerinde uçuş yaptığını bildirdi. Fransa uçaklarının Libya ordunun hareketlerini durdurmak için Bingazi üzerinde uçtuğu ifade edildi. AFP ajansı uçakların keşif uçuşu yaptıklarını belirtti.

4
El Arabiya televizyonunun Paris muhabiri, yapılan uçuşta başta Sirt Askeri Havaalanı olmak üzere diğer askeri hedeflerin belirlendiğini duyurdu.
5
Ayrıca Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin Libya'ya yönelik bir hava saldırısı konusunda Savaş Konseyi'ni toplayacağı ve kamuoyuna bir açıklama yapacağı belirtildi.
6
El Arabiya, olası bir operasyon sırasında Fransız uçaklarının Korsika; İngiliz savaş jetlerinin de Kıbrıs'taki üsleri kullanmasının beklendiğini duyurdu.
7
Bu haber, Avrupa'da Libya konulu kritik toplantıların yapıldığı bir sırada geldi.
8
NATO'nun en üst düzey karar organı olan Kuzey Atlantik Konseyi bugün Libya gündemiyle olağanüstü toplandı. NATO yetkilileri, BM kararı çerçevesinde Libya üzerinde uçuşa yasak bölge ilan edilmesine ilişkin askeri planları gözden geçiriyor.
9
Paris'te de BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Sarkozy, Almanya Başbakanı Angela Merkel, İngiltere Başbakanı David Cameron'un yanı sıra AB, Afrika Birliği ve Arap Birliği temsilcilerinin katılacağı önemli bir zirve düzenleniyor.
10
NATO toplantısının Paris'teki zirveden çıkacak sonucun ışığında nihai kararları alması bekleniyor
11
Reuters'a konuşan bir diplomatik kaynak, Paris'teki zirve biter bitmez Libya'ya bir hava saldırısı düzenlenebileceğini söyledi.
12
Diplomatik kaynak, ilk müdahaleye Fransa, İngiltere ve Kanada'nın katılmasının öngörüldüğünü, operasyona daha sonra ise sırasıyla ABD ve Arap ülkelerinin müdahil olmasının beklendiğini belirtti.
13
El Arabiya kanalı, Türkiye'nin de Libya, yeni bir Irak'a dönüşmediği sürece Kaddafi'ye yönelik bir operasyona katılmaya hazırlandığını öne sürdü. Ancak bu iddia, başka kaynaklarca doğrulanmadı.

14
Şu ana kadar ABD, İngiltere, Fransa, Kanada, Belçika, İtalya, Norveç, İspanya, İsveç ve Katar muhtemel bir askeri müdahaleye katılma kararı aldı.
15
Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Ürdün'ün de bu koalisyona katılabileceği belirtiliyor.
16
Gün boyunca uluslararası haber ajanslarına düşen fotoğraflarda, bugün İtalya'nın Sicilya bölgesinde bulunan Sigonella NATO askeri üssüne çok sayıda savaş uçağı iniş yaptığı ve saldırı hazırlıklarına hız verildiği görülüyor.
17
NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen dün akşamki görüşmelerin ardından yaptığı açıklamada, Libya'ya yönelik askeri bir operasyonun ön koşullarının oluştuğunu söyledi. Rasmussen, "NATO, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 1973 sayılı kararına destek olacak şekilde uygun eylemin gerçekleştirilmesine hazırlık planlamalarını tamamlamak üzeredir" dedi
18
Associated Press ajansı, NATO askeri yetkililerinin, İtalya'nın yanı sıra Avrupa'daki diğer üslere de savaş uçağı, yakıt ikmali yapan uçaklar, helikopter ve izleme uçaklarının nasıl ve ne şekilde konuşlandırılacağı konusunu ele aldıklarını bildirdi.

NATO'nun Libya üzerindeki uçuş yasağının Kaddafi yanlısı güçler tarafından ihlal edilmesi halinde müdahale edebileceği çok sayıda üs bulunuyor.

19
Sigonella'nın yanı sıra Fransa'nın güneyindeki Istres ve Korsika'daki Ventiseri-Solenzara'nın kullanılması gündemde. Ayrıca ABD'ye ait USS Kearsarge savaş gemisi Akdeniz'de konuşlu bulunuyor. Bununla birlikte, Cebelitarık'tan Yunanistan'a kadar uzanan NATO üsleri ile ABD ve Fransa'nın Akdeniz'deki savaş gemilerinden yönlendirilebilecek 200-300 civarı savaş uçağının olduğu belirtiliyor.

Son Dakika Kaddafi'ye Kötü Haber - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Wanda Nara sınırları yıktı geçti! At üzerinde çırılçıplak poz verdi 190 milyon yıllık tarihiyle büyülüyor! Dünya üzerinde olduğuna inanamayacaksınız "Bilim kadını olup aç mı kalsaydım" sözüyle hafızalara kazınmıştı! İşte skandallar kraliçesinin son hali Dünyada tek! Bu kasabaya erkekler yalnızca hafta sonu girebiliyor Bal kabağı ile spor yapan fenomenin iç çamaşırı koptu