Mısır'da kadın sünneti olan 12 yaşındaki kız hayatını kaybetti - Son Dakika

Mısır'da kadın sünneti olan 12 yaşındaki kız hayatını kaybetti

02.02.2020 15:05

Mısır'da 12 yaşındaki kız çocuğunun kadın sünneti nedeniyle öldüğü ileri sürüldü. Polisin yakaladığı şüpheliler arasında doktor ve çocuğun ebeveynleri de var.

1
Mısırlı haber kaynaklarının yetkililerden aktardığı bilgilere göre, Nada Abdul-Maksud isimli kız çocuğu çarşamba günü özel bir klinikte yapılan ameliyatın ardından gerçekleşen komplikasyonlar sonucunda öldü.

2
Independent'ta yer alan habere göre, Kadında cinsel hazzı engellemek için gerçekleştirilen ameliyat biçimi Mısır'da yasa dışı olmasına rağmen özellikle kırsal bölgelerde ve Nil Nehri havzasının güneyinde kalan yerleşim yerlerinde uygulanmaya devam ediyor.
3
Gözaltına alınanlar arasında çocuğun ebeveynleri, dayısı ve ameliyatı gerçekleştiren hekim yer alıyor.
4
Mısır'da kadın ve çocuk hakları savunucusu topluluklar, davaya önem verilmesi ve adli kovuşturma başlatılması için çağrıda bulundu.

5
Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu'na (UNICEF) göre 15 ila 49 yaşlarındaki Mısırlı kadınların yaklaşık yüzde 87'si bu işleme maruz kalıyor. Dinen yasak olsa da Mısırlıların yarısı uygulamanın kadının namusunu korumanın bir yolu ve dinin gerekliliği olduğuna inanıyor.

6
Uygulamanın kadınlarda ciddi fiziksel ve zihinsel sağlık sorunlarına yol açtığı biliniyor.

Son Dakika Mısır'da kadın sünneti olan 12 yaşındaki kız hayatını kaybetti - Son Dakika


YORUMLAR (5)
Tüm yorumlar için tıklayınız

Diğer Galeriler

Kadın kahramanlar, Hakkari'nin sert coğrafyasında PKK'ya göz açtırmıyor Papaz, vaaz sırasında Melenia Trump'ı gösterip "Bu kadın gibi olun" deyince ortalık karıştı Yeri şimdilik gizli tutuluyor! Bu izlerin 5 bin yıllık olduğu tespit edildi Mucize Doktor'un Açelyası isyan etti! "Bedenimi istediğim gibi kullanırım" deyip yatak pozunu paylaştı İki kez tecavüze uğrayan kadın orduya katıldı! Verdiği silahlı pozlarla kadınlara çağrıda bulundu