Kadınca Bir Bakış Barındıran Kareler - Son Dakika

Kadınca Bir Bakış Barındıran Kareler

07.06.2011 19:00

1
Fotoğrafa şiirsel bir anlatım katan Ressam Bilge Alkor'un fotoğrafları, Nuri Bilge Ceylan'ın kendisi gibi sanatçı olan kız kardeşi Emine Ceylan'ın düşsel bakış açılı portreleri, Ebru Özseçen'in naif anlatımı ve Ayşegül Selin Özener'in hayatın içinden yakaladığı resimsel karelerine yer verecek sergi, 8 Haziran - 15 Temmuz tarihleri arası misafirlerini ağırlayacak.

2
Maçka Modern Art Gallery kadınların gözünden hayatı ve çevreyi, La Dona E Mobile isimli sergide sanatseverlerle buluşturacak.

3
Bilge Alkor'un “Bengi Dönüşü” isimli işi Nietzsche'nin benzeyiş, zamansızlık ve tekrarla ilgili kavramları irdeleyen sonsuz değişimlerine değinmektedir.
4
Sanatçı bir ortaçağ tablosundan alıntı yaparak ona çok benzeyen bir çağdaş kadın fotoğrafıyla birleştirerek, sanatta fiziksel güzelliğin değişmez olduğunu bize hatırlatmaktadır.
5
Gül Ilgaz ise yakın çevresini incelerken içgüdüsel bir biçimde kendi iç dünyasını aksettiren fotoğraf karelerini yakalamaktadır. “Aşk” ve “Çift” isimli işlerinde birbirine geçen ağaçları konu ederek renkler ve ışık oyunlarıyla şiirsel bir imge yaratmaktadır.
6
“Mücadele” isimli eserinde ise Ilgaz şu an Berlin'de olan Bergama Sunağındaki Savaş Tanrıçası Athena imgesine içine kendi portresini koyarak dünyadaki yaşam savaşının içinde yüzü olumlu bir gelecek vaat eden kadın savaşçı görünümüne bürünmüştür.
7
Emine Ceylan ise portrelerinde kadın güzelliği kavramını romantik bir şekilde işleyerek kadın figürlerini çeşitli çiçek katmanları ve renk oyunları ile birleştirmiş, her yaş ve tipteki kadınların duruşları ve seyirciye çevrili bakışları ile farklı kompozisyonlar yaratmıştır.
8
EMİNE CEYLAN - TOMURCUK GÜLLER
9
Sergideki diğer sanatçılardan farklı olarak Ayşegül Selin Özener dijital teknolojiyi daha az kullanarak başkalarının göremediği küçük detayları yakalamaya çalışmaktadır. Küçük detayların mikroskopik analizleri üzerinde durması sonucu, odaklanılan işler ‘nesnelliklerini' kaybederek soyutlaşmaktadır.
10
Nitekim “İçsel Dönüşüm” isimli eserinde tanımlanamayan yanılsama yüzeyler yaratan sanatçının odaklandığı nesneler küçük müdür, uzak mıdır, kurgulanmış mıdır, tam anlaşılamamaktadır.
11
Sergiye katılan sanatçılar arasında Ebru Özseçen'in “1000 Gül” isimli video çalışması sergideki tek video iştir. Burada bir kasap dükkanı şaşırtıcı bir çekimle kadınsal bir sahneye dönüşmüştür. Diğer bir işi “Bisquit style” adlı çalışmasında 18.yy erken devir bir porselen vazonun narinliğini kamerayla sabitlemiştir.

12
BİLGE ALKOR - BENGİ DÖNÜŞ
13
EMİNE CEYLAN - LEYLAK
14
EMİNE CEYLAN - PEMBE GÜL
15
EMİNE CEYLAN - GONCA
16
GÜL ILGAZ - MERDİVEN İÇ
17
EMİNE CEYLAN - SEPY

YORUMLAR
500

Son Dakika Kadınca Bir Bakış Barındıran Kareler - Son Dakika


Advertisement