Kadınları Tehdit Eden Kanser Türleri - Son Dakika

Kadınları Tehdit Eden Kanser Türleri

Uzmanlar kadınları tehdit eden kanser türlerini ve sebeplerini anlatıyor.

1
Uzmanlar kadınları tehdit eden kanser türlerini ve sebeplerini anlatıyor.
2
Rahim Ağzı Kanseri: Rahim ağzı kanseri 20 yaştan önce çok seyrek görülür, bu yaştan sonra giderek oranı artar ve 50 yaşta en yüksek orana ulaşır. Yumurtalık ve rahim kanserinden daha erken yaşta görülür.

3
Az gelişmiş ülkelerde en sık görülen jinekolojik kanserdir. Gelişmiş ülkelerde rahim ağzı kanser taraması için kullanılan smear testin yaygın ve uzun süreden beri kullanılması bu hastalığın oranını düşürmüştür.

4
Risk faktörleri: Genç yaşta evlenme, erken cinsel yaşama başlama, çok sayıda çocuk sahibi olma, düşük sosyoekonomik düzey, kötü hijyenik şartlara sahip olma, çok sayıda partner ya da eşinin çok sayıda partneri olması

5
Rahim Kanseri: Genellikle menopozdan sonra ortaya çıkan bir kanserdir. Ortalama görülme yaşı 55 - 58 olmasına karşın bazı genç kadınlarda da görülebilir. Diyabetli, şişman ve hipertansiyonu olan kadınlarda sık görülür. ABD'de meme kanserinden sonra en sık görülen jinekolojik kanserdir.

6
Risk faktörleri: Doğum yapmamış olma, yüksek sosyoekonomik düzey, şişmanlık ve tansiyon yüksekliği, 50 yaşından sonra adetten kesilme (Türkiye'de ortalama adetten kesilme yaşı 47'dir), doktor kontrolü dışında hormon kullanma, meme, yumurtalık ve kalınbağırsak kanseri geçirmiş olmak, hormon salgılayan yumurtalık tümörleri bulunmasıdır.

7
Yumurtalık Kanseri: Yumurtalık kanserleri de dünyada giderek artmaktadır. Tüm yaşamı boyunca bir kadının yumurtalık kanserine yakalanma riski% 1 - 2'dir. Bazı tiplerinde genetik geçiş söz konusudur. Bu kadınlar gen araştırması yapılarak sıkı takibe alınmalıdır.

8
Risk faktörleri: Doğum yapmamış olma, erken adet görme, geç adetten kesilme, meme ve rahim kanseri geçirmiş olma, ailesinde genetik geçişli meme kanseri olmasıdır.

9
Meme kanseri: Kadınlarda en sık görülen kanserdir. Yaşam boyu 7 kadından 1'i bu kansere yakalanmaktadır.

10
Risk faktörleri: Çocuk doğurmamış olma, şişman olma, düzenli alkol tüketme, kısır olmak ya da kısırlık tedavisi görme, konsantre doğal olmayan lifsiz besinler tüketme, ailesinde meme kanseri olmasıdır.

Haber Yayın Tarihi: 18.12.2013 15:32

Son Dakika Kadınları Tehdit Eden Kanser Türleri - Son Dakika

YORUMLAR

Diğer Galeriler

Yeni bulgularla en güncel karşılaştırma! İşte koronavirüs, grip ve soğuk algınlığının belirtileri arasındaki farklar Ne umdu ne buldu! Çıplak fotoğraf paylaşan hakimin başı fena dertte İkinci kez yaşadığı annelik heyecanı yarım kaldı! Petek Dinçöz bebeğini kaybetti Necati Şaşmaz'ın günde 80 bardak çay içtiğini biliyor muydunuz? İşte ünlülerin bilinmeyen alışkanlıkları Kumaş maske ile ilgili korkutan gerçek: Virüsü parçalara ayırıp daha uzağa yayıyor