Kadınların Egemen Olduğu Köy - Son Dakika

Kadınların Egemen Olduğu Köy

25.06.2015 10:13

1
Hindistan'ın gözde turizm mekanlarından biri olan Mawlynnong köyü, muhteşem doğasıyla ziyaretçileri büyülüyor. Ülkenin kuzeydoğusunda bulunan Meghalaya eyaletindeki köy, sadece muhteşem doğasıyla ilgili çekmiyor. Köy, aynı zamanda kadınların egemen olduğu Hasi toplumunun da anavatanı.

2
Berlinli fotoğrafçı Karolin Klüppel, yaklaşık dokuz ay birlikte yaşadığı Hasilerin fotoğraflarından oluşan "Mädchenland", yani "Kızlar Krallığı" adlı bir belgesel hazırladı.

3
Klüppel, gerek Mawlynnong'un doğal güzelliklerine gerekse Hasi kültürüne ayna tutan fotoğraflarını daha şimdiden Kopenhag, Berlin, Paris ve Köln'de sergiledi.

4
New York Times gazetesinin fotoğraf bloğu "Lens"e röportaj veren Klüppel, Hasi toplumunda kız çocuklarının özel bir yeri olduğunu ve bu sıra dışı konumun onlara muazzam bir özgüven kazandırdığını anlatıyor.

5
"Kültürleri hakkında klasik bir belgesel yapmak istemedim" diyen fotoğraf sanatçısı, amacının Hasi kızlarının kendinden emin görünüş ve davranışlarını sergilemek olduğunu aktarıyor.

6
Dünyanın nadir anaerkil toplumlarından biri olan Hasi kültüründe ailenin serveti en küçük kız çocuğuna kalıyor ve çocuklar annelerinin soy ismini alıyor.

7
Hasi toplumu, bizden oldukça farklı. Sadece erkek çocuğuna sahip aileler uğursuz olarak görülüyor.

8
Evlilikler de Türkiye'den oldukça farklı; gençler evlendiğinde erkek, kadının evine yerleşiyor. Çocuk sahibi olduklarında kadının soyadı bebeğe veriliyor.

9
İşte Klüppel'in Hasi kültürünün kız çocuklarının davranışları üzerindeki izlerini yansıtan fotoğraflarından bazıları...

10
11
12
13
14
15
16
17
18
BU KASABADA SADECE KADINLAR YAŞIYOR/ Brezilya'nın güneydoğusunda yer alan Noiva do Cordeiro kasabasında yalnızca kadınlar yaşıyor.

19
Kasabada yaşayan 600'den fazla kadının birçoğu 35 yaşın altında.

20
Bir kısmı evli olan kadınlar, eşlerinin kendileriyle yaşamasına izin vermiyor ve onların başka yerde yaşamalarını şart koşuyor.

21
Kadınlar, 18 yaşından büyük erkek çocuklarının da kasabada yaşamasına izin vermiyor.

22
Eşlerinin kasabaya girmesine ise yalnızca hafta sonlarında izin veriyor.

23
Bu durumun, kasabadaki kadınların evlenmesinin önündeki engel olduğunu belirten Noiva do Cordeiro sakinleri, evlenmek için uygun adayları beklediklerini açıkladı.

24
Ne var ki, kasabadaki kadınlarla gelecekte evlenecekler için de aynı kurallar geçerli olacak.

25
Kasabadaki tüm işleri kendilerinin yaptığını ifade eden kadınlar, Noiva do Cordeiro'yu çok sevdiklerini ve evlenmek için yaşadıkları yerden ayrılmak istemediklerini vurguluyor.

26
Kasaba sakinleri, “Hayat, erkekler olmadan çok daha güzel” diyor.

27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
BU ŞEHRİN YÜZDE 85‘İ KADINLARDAN OLUŞUYOR/ Ukrayna'nın batı bölümünde yer alan Lviv şehrinde son yapılan nüfus sayımında kentin yüzde 85'inin kadınlardan oluştuğu belirtildi.

37
Bilim adamları kentteki kadınların genellikle kız bebek dünyaya getirdiklerini söyledi.

38
Ukrayna'nın batı bölümünde yer alan Lviv, Doğu Galiçya'nın geçmişteki başkenti ve bugün de belli başlı kültürel merkezlerden biri.

39
UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor.

40
Liviv, aynı zamanda Ukrayna'nın çağdaş yüzünü tamamlayan bir Avrupa kenti.

41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57

Son Dakika Kadınların Egemen Olduğu Köy - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Serel Yereli, Londra sokaklarında iç çamaşırsız dolaştı Yeşim Ceren Bozoğlu'nun sere serpe verdiği tatil pozları olay oldu Yıllar sonra ortaya çıktı! Aşk-ı Memnu'nun 'Beşir'i Baran Akbulut tanınmaz halde Nefise Karatay'la çıplak pozlarından pişman olan Mali'den bir itiraf daha: Kandırıldık Beklenmedik kaza! Ivanka Trump sörf tahtasıyla oğlunun yüzüne çarptı
Advertisement