Kadınların Egemen Olduğu Köyde Erkek Kadının Soyadını Alıyor - Son Dakika

Kadınların Egemen Olduğu Köyde Erkek Kadının Soyadını Alıyor

18.10.2016 15:02

1

Hindistan'ın gözde turizm mekanlarından biri olan Mawlynnong köyü, muhteşem doğasıyla ziyaretçileri büyülüyor. Ülkenin kuzeydoğusunda bulunan Meghalaya eyaletindeki köy, sadece muhteşem doğasıyla ilgili çekmiyor. Köy, aynı zamanda kadınların egemen olduğu Hasi toplumunun da anavatanı.

2
Berlinli fotoğrafçı Karolin Klüppel, yaklaşık dokuz ay birlikte yaşadığı Hasilerin fotoğraflarından oluşan “Mädchenland”, yani “Kızlar Krallığı” adlı bir belgesel hazırladı.

3
Klüppel, gerek Mawlynnong'un doğal güzelliklerine gerekse Hasi kültürüne ayna tutan fotoğraflarını daha şimdiden Kopenhag, Berlin, Paris ve Köln'de sergiledi.

4

New York Times gazetesinin fotoğraf bloğu “Lens”e röportaj veren Klüppel, Hasi toplumunda kız çocuklarının özel bir yeri olduğunu ve bu sıra dışı konumun onlara muazzam bir özgüven kazandırdığını anlatıyor.

5
“Kültürleri hakkında klasik bir belgesel yapmak istemedim” diyen fotoğraf sanatçısı, amacının Hasi kızlarının kendinden emin görünüş ve davranışlarını sergilemek olduğunu aktarıyor.

6

Dünyanın nadir anaerkil toplumlarından biri olan Hasi kültüründe ailenin serveti en küçük kız çocuğuna kalıyor ve çocuklar annelerinin soy ismini alıyor.

7

Hasi toplumu, bizden oldukça farklı. Sadece erkek çocuğuna sahip aileler uğursuz olarak görülüyor.

8
Evlilikler de Türkiye'den oldukça farklı; gençler evlendiğinde erkek, kadının evine yerleşiyor. Çocuk sahibi olduklarında kadının soyadı bebeğe veriliyor.

9

Klüppel'in Hasi kültürünün kız çocuklarının davranışları üzerindeki izlerini yansıtan fotoğraflarından bazıları...

10
11
12
13
14
15
16
17

YORUMLAR
500

Son Dakika Kadınların Egemen Olduğu Köyde Erkek Kadının Soyadını Alıyor - Son Dakika


Advertisement