Kadınların Yönettiği Kabilede Peçeyi Erkekler Takıyor - Son Dakika

Kadınların Yönettiği Kabilede Peçeyi Erkekler Takıyor

07.05.2017 09:18

1

Afrika kıtasında yarı göçebe olarak yaşayan Tuareg kabilesi bildiğiniz kabilelere benzemiyor. 1000 yılı aşkın süredir Cezayir, Mali ve Nijerya arasındaki bölgede yaşayan Tuaregler'de Anaerkil bir yapı olmasıyla birlikte bir diğer ilginç özellikleri ise diğer İslam toplumlarında kadınların örtünmesi esasken, onlarda erkeklerin örtünmesi şart olması.

2
Tuaregler, Kuzey Afrika Berberilerinin bir kolu olarak yaşamını sürdürüyor.

Bizde, Osmanlı zamanından beri Tevarikler olarak biliniyorlar.

3
Bir milyonun üstünde nüfusları var. Burkina Faso, Cezayir, Libya, Mali ve Nijer arasındaki geniş alanda yaşıyorlar.

4
Binlerce yıldır göçer bir yaşam tarzları var. Deve sırtında Sahra Çölü'nü geçiyor, çadırlarda yaşıyorlar.

5
Müslümanlar, ancak çok özgün bir kültürleri var.

Müslüman Arap ordularının bulundukları bölgeye ulaşmasıyla İslam'ı kabul etmişler. Ancak bir taraftan da binlerce yıllık geleneklerini koruyarak bir kültürel sentez oluşturmuşlar.

6
Kültürlerinin en ayırtedici nitelikleri kadınlarının toplumdaki yeri. Bu konuda dünyadaki pek az topluluk onlarla karşılaştırılabilir.

7
Anasoylu bir yapısı olan Tuareg toplumunda kadınlar olabildiğince özgür.

8
Tuareglerde aile reisi kadın. Çadırlar ve hayvanlar kadınlara ait. Soy kadından geçiyor.

9
Kadınların evlenmeden önce diledikleri kadar sevgilileri olabiliyor.

Ancak çok sıkı bir mahremiyet kuralına riayet edilmesi şart: Genç erkek, genç kızın çadırına gece karanlıkta görünmeden girmek ve sabah güneş doğmadan ayrılmak zorunda.

10
Kadınlar evlendiklerinde haklarını kaybetmiyorlar, boşanmakta da serbestler.

Boşanınca çadırlar ve varlıklar kadında kalıyor. Genelde boşanan erkek eli boş olarak devesine binip annesinin çadırına dönüyor. Boşanan kızları için aileler şenlik düzenliyorlar, böylece kızlarının yeni bir evlilik için müsait olduğunu ilan ediyorlar.

11
Tuareglerin günlük hayatlarındaki en ilginç husus şu: Erkekler örtünüyor!

Diğer İslam toplumlarında kadınların örtünmesi esasken, onlarda erkeklerin örtünmesi şart! Yetişkin erkekler kadınların, yabancıların ve evlilik yoluyla akraba oldukları kişilerin yanında mavi bir peçe takıyorlar. Onlarla tanıştığı zaman fotoğrafçı Henrietta Butler bu şaşırtıcı geleneğin nedenini sorunca "kadınlar güzeldir, onların yüzünü görmek isteriz" yanıtını almış.

12
Ancak Tuaregler kültürü günümüzde az ya da çok erozyona uğruyor.

Göçerlikten kentleşmeye kayış, komşu İslami topluluklarla farklılıkların getirdiği rahatsızlıklar, gelişen teknolojiyle dünyanın geri kalanındaki hayatları öğrenmeleri bazı geleneklerin zayıflamasına neden olabilecek gibi görünüyor. Kimi Tuaregler kültürlerini dünyanın kalanına göre geri ve yanlış bulmaya başlamışlar bile. Kendi dilleri yerine Arapça konuşmayı tercih edenler de son yıllarda artış göstermiş.

13
14
15
16
17

Son Dakika Kadınların Yönettiği Kabilede Peçeyi Erkekler Takıyor - Son Dakika

YORUMLAR

Diğer Galeriler

18 yaşındaki modele sahte ajans şoku! Kamera karşısında soyunmasını istediler Katıldığı programı terk etmesiyle gündem olan Şevval Şahin'in estetiksiz hali yeniden dillere düştü Milyonların içinde yüzen Ronaldo'nun kız arkadaşı geçmişiyle yürek burktu: İnsanlara yemek almaları için yalvardım Babası Instagram'ını kapattırmıştı! Coşkun Sabah'ın kızı bomba gibi geri döndü Mide bulandıran olay! 37 yaşındaki sapık, tavuk ve civcivlere tecavüz etti