Kahraman Gibi Karşılandılar - Son Dakika

Kahraman Gibi Karşılandılar

03.06.2010 10:56

1
TÜRKİYE'den Gazze'ye yardım götüren gemilerde İsral askerlerince gözaltına alınan, aralarında gazetecilerin de bulunuğu yardım gönüllülerini taşıyan 3 uçaktan ilki İstanbul Atatürk Havalimanı'na indi.
2
Yardım gönüllülerini, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, yakınları ve çok sayıda kişi karşıladı.

İsrail'deki cenazeler ve yardım gönüllülerini taşıyan ilk uçak saat 02.20'de, hemen ardından 02.30'da ikinci İstanbul Atatürk Havalimanı'na indi.

3
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, piste ilk inen THY'nin Boeing 777 uçağına girerek yolculara "Hoşgeldiniz" dedi. Gönüllüler, uçaktan inerken zafer işareti yaptı. Gönüllüler ilk olarak Adli Tıp Kurumuna götürülerek 'kanserojen madde' testleri yapılacak.
4
İsrail'de yedikleri yiyecekler konusunda bulunan şüphe testler sonucunda belirlenmiş olacak. Cenazeler, uçağın yanına yanaştırılan Adli Tıp Kurumu'na ait araçlarla ölüm nedenlerinin tespit edilmesi için götürüldüler.
5
İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Başkanı Bülent Yıldırım, "Şu ana kadar bize 9 şehit cenazesi verdiler ama bizdeki liste daha kabarık. Arkadaşlarımızdan biri teslim olduktan sonra vuruldu.
6
Bazı arkadaşlarımızı denize attılar. Askerlerini tedavi eden doktoru bile kurşunladılar." dedi
7
ATATÜRK Havalimanı'nda, İsrail'den gelen yardım gönüllerini karşılamak için beraberindeki 7 milletvekili ile bekleyen Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Bu olay diplomasi başarısı ile sonuçlanmıştır. İsrail'e yaptığı katliam hukuk içerisinde sorulacaktır" dedi.
8
Bülent Arınç, uçakların inişi öncesi Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nde basın açıklaması yaptı. "Özlemle beklediğimiz dostlarımız bir süre sonra havaalanına inecekler.
9
Kendilerini karşılayıp, kucaklayacağız" diyen Arınç, "iki gün önce, sadece insani yardım amacıyla Türkiye'den 350, 32 farklı ülkeden 150 civarından gönüllü insan, aylardır abluka altında olan Gazze'ye yardım için birleşti.
10
Malasef İsrail askerleri gemiye inerek, pek çok insanımızın ölümüne, pek çoğunun yaralanmasına neden olan, tamamen uluslar arası hukuka aykırı bir katliam yaptı. Bu bir korsanlıktır" dedi.
11
İHH'nın yıllardır musum insanlara yardım için örgütlenen bir yapılanma olduğunu söyleyen Arınç, "Daha öncede yardım götürdükleri Filistin'e pek çok ülkeden aktivistle yardım malzemeleri götürmek için yola çıktılar. Ancak İsrail bu olayların yaşanmasına neden oldu.
12
Devletimiz ve hükümetimiz diplomasi alanında herşeyi yaptı. Başbakanımız ve Dışişleri bakanımızın girişimiyle bu yapılanları bütün dünyaya duyurduk. Bu girişimler sonucunda yaralılarımızın ve vatandaşlarımızın bize teslim edilmesini istedik
13
Türkiye Cumhuriyeti bütün ağırlığını ortaya koydu. Uluslar arası kamuoyunu da arkasına alarak, isteklerimizi kabul ettirdik. Yaralılar, 3 askeri ambulans uçakla Ankara'ya indi" dedi
14
3 uçakta 476 yolcu, 9 cenaze ile birlikte olaydan sonra İsrail'e gönderilen 4 milletvekilinin olduğunu söyleyen Arınç, gecikme ile ilgili sorulan sorulara, "Olaydan sonra İsrail'e vatandaşlarımınız teslim edilmesi için 24 saat süre verildi.
15
Bu süre dolmadan istediğimiz yerine geldi. Bu Türkiye'nin uluslar arası alandaki gücünü gösteriyor. Gecikmenin sebebi, İsrail makamlarının bazı kişileri sorgulamak istemesinden ve daha sonra uçakta yapılan kimlik tespiti ve tekrar tekrar yapılan sayımdan kaynaklandı" diye konuştu.
16
Başbakan Tayyip Erdoğan'ın olaydan sonra yaptığı konuşmanın etkisinden de bahseden Arınç, gönüllülerin Türkiye'ye getirilmesinde emeği geçen herkese teşekkür ettiğini de söyledi.

17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42

Son Dakika Kahraman Gibi Karşılandılar - Son Dakika

YORUMLAR

Diğer Galeriler

Maskeyi ağzına değil göğüslerine taktı! 52'lik yıldız çılgın akıma gecikmeli katıldı Böyle işi kim sevmez! Yaptıkları paylaşımla saniyeler içinde milyonlarca lira kazanıyorlar Ermeni askerler cephede kaçacak delik ararken, yavru Paşinyan keyifte! Sosyal medyayı sallıyor 'Kel çoban' efsanesiyle adı duyuldu! Bu mağaraya gelenlerin tek bir ortak özelliği var Taraftarların aklını başından aldı! 48'lik oyuncu Anna Falchi, takımının zaferini soyunarak kutladı