Kahvaltının Vazgeçilmezi Çayın Bilinmeyen Zararları - Son Dakika

Kahvaltının Vazgeçilmezi Çayın Bilinmeyen Zararları

07.08.2017 09:31

Ülkemiz dünyanın sayılı çay üreticilerinden olduğu kadar dünyanın en çok çay tüketilen 2.ülkesi. Çay bizim için kahvaltının ve çoğu yemekten sonraki sohbetin ayrılmaz bir parçası. Peki sürekli tükettiğimiz çayın dozunu kaçırınca ortaya çıkabilecek potansiyel rahatsızlıklardan ve yanında tükettiğimiz gıdalara etkisinden haberdar mıyız?

1
Çay, uzun ve fazla tüketimi sonucunda demir emilimini etkiler.
Çay, uzun ve fazla tüketimi sonucunda demir emilimini etkiler.
Çay, vücudumuzun demir emilimini etkiler. Araştırmalara göre günde 4 – 5 bardak çay içmenin demir emilimine büyük bir etkisi olmasa da bu sayıyı aşmak vücudumuzun besinlerden aldığı demiri emmemesine ve ilerleyen zamanlarında demir eksikliğine, ilerleyen zamanlarda da kansızlığa yol açabiliyor. Halihazırda demir eksikliğine yol açan bir rahatsızlığınız varsa bu konuda dikkatli olmalısınız.

2
Çay içinde kafein bulundurur ve baş ağrısına yol açabilir.
Çay içinde kafein bulundurur ve baş ağrısına yol açabilir.
Kafein dendiğinde aklımıza ilk olarak kahve gelse de çay da içinde azımsanmayacak miktarda kafein bulundurur. Geç saatlerde içildiğinde uykunuzu kaçırmanın yanında mide ağrısına yol açabilir. Aşırı tüketiminde baş ağrısına yol açabilir ve migren atağını tetikleyebilir.

3
Çay dendiğinde aklınıza ilk olarak şeker geliyorsa dikkat etmelisiniz!
Çay dendiğinde aklınıza ilk olarak şeker geliyorsa dikkat etmelisiniz!
Ülkemizde çay ve şeker ayrılmaz ikilidir. Bazı insanlar çaylarına 4 veya 5 adet küp şeker atabilir. Ancak bu oldukça fazla şeker alımına yol açar. Kan şekeriniz yükselir, uzun süreli tüketimde ise insülin direnciniz artarak şeker hastalığına yol açabilir.

Çay tüketiminin vücudumuza verebileceği zararları sıraladık ancak hiç çay içmeyecek miyiz? Tabi ki hayır! Küçük birkaç değişiklikle sağlıklı bir şekilde çay tüketmemiz mümkün.

4
Peki nasıl çay keyfimizi sağlıklı hale getirebiliriz? İşte ipuçları!
Peki nasıl çay keyfimizi sağlıklı hale getirebiliriz? İşte ipuçları!
Çayı kahvaltıyla birlikte değil de kahvaltınızdan 30 dakika – 1 saat sonra içebilirsiniz. Bunu diğer öğünleriniz için de uygulayabilirsiniz.

5
Demliğinize bir dilim limon atabilirsiniz. Limonun antioksidan özelliği çayı daha sağlıklı bir hale getirecektir.

6
Sürekli siyah çay tüketimi yerine meyve çayları, bitki çayları tüketerek hem damak zevkinizi geliştirebilir hem de doğal yoldan antioksidan alabilirsiniz.

7
Demliğinizdeki çayı belirli aralıklarla değiştirip çayın içindeki zararlı maddeleri demine vermesine engel olabilirsiniz, çayınızı sürekli taze bir halde tüketebilirsiniz.

Son Dakika Kahvaltının Vazgeçilmezi Çayın Bilinmeyen Zararları - Son Dakika

YORUMLAR

Diğer Galeriler

Sauna keyfi yapan 42 yaşındaki şarkıcı kağıt kadar ince bikinisiyle poz verdi Çıplak poz veren ünlü sporcu Paige VanZant hırsızlık kurbanı oldu! Video ile verdiği tavsiye şaşırttı Gözlerini gökyüzünden alamadılar! Şehir halkı telefon ellerinde dakikalarca bu halde kaldı Yaptığı tek şey paylaşmak! 15 milyon takipçisine yine can alıcı pozuyla teşekkür etti Sular çekilince gün yüzüne çıktı! Köylüler gördükleri manzara karşısında isyan etti