Kaktüs Bitkisini Yiyenin Aklı Başından Gidiyor - Son Dakika

Kaktüs Bitkisini Yiyenin Aklı Başından Gidiyor

27.02.2015 11:30

1
Meksika'nın yerlileri yüzyıllardır bu kaktüs ile ayin düzenliyor. Peyote Cactus "Halüsinojenik Kaktüs" adı verilen bitki uyuşturucu maddeden oluşuyor. Bitkinin meyvesi, resmen yiyenin aklını başından alıyor.

2
Ülkeye gelen turistler bu meyveyi yediklerin akıllarını yitirip kendinden geçiyor. Hatta bazıları soyunup zıplamaya başlıyor..

3
Meksika'da her sene 5 bin kadar turistin Peyote adı verilen bu meyveyi yedikleri sanılıyor.

4
Halüsinasyon gören kişilerden bazıları kendilerini kurt olarak görüp kendi kollarını ve bacaklarını ısırıyor. Kimisi kendisine zarar vermemesi için zincire vuruluyor.

5
Meyvenin etkisi 24 saat sürüyor.

6
Yerlilerin ruhsal şifa getirdiğine inandıkları bu meyve yasaklansa da yoğun olarak kullanılıyor.

7
Peyote kaktüsü türü üzerine ilk sistemli araştırmayı, 1886 yılında Ludwig Lewin yayımlamıştır. Oysa aynı bitki; Meksika ve Güneybatı Amerikan yerlilerinin ve ilkel kabilelerin çok eskilerden beri tanıdıkları ve kullandıkları bir uyuşturucu maddedir.

8
Meskalinin, yapısı LSD ve psilocybin gibi uyuşturucu maddelerden farklı olsa da; benzer etkiler ortaya çıkarttığından halüsinojen bir uyuşturucu madde olarak kabul edilir. Etkisi LSD'ye benzer. Meskalin, Peyote kaktüsünün başlıca aktif uyuşturucu maddesidir. Küçük tazemsi görünüşlü bir kaktüsdür.

9
Genellikle ağız yoluyla çiğnenerek, ancak bazen enjeksiyon ile de kullanılır. Çay, kahve, süt, portakal suyu ve diğer içeceklerle alınabilir. Kristal toz, kapsüller veya sıvı olarak küçük ampuller halinde bulunur.

10
5 mg/kg meskalin, ışık ve renklerle ilgili şiddetli halüsinasyonlara neden olup farklı psişik etkiler yaratır. Alındıktan 30 dk.sonra etkileri ortaya çıkar ve 24 saat içinde de sonlanır.

11
Güvenli ve rahat bir ortamda alınmadığında olumsuz etkiler yaratabilir. Alındıktan sonra görsel izlenimler yoğunlaşmaya başlar, renklerde keskinleşme, görsel halisünasyonlar, öfori, her şeye karşı ilgisizlik, normal şartlarda olağan gözüken şeylerin olağanüstü belirtilere sahip olması, derinlik, zaman ve yer algılarının ortadan kalkması, yönelim bozukluğu, vücut ısısı ve kan basıncında artma, uykusuzluk ve zayıflık görülür.

12
Yan etkileri arasında panik atak, depresyon, paranoid hezeyanlar, göz bebeğinde büyüme, konfüzyon, intihar girişimleri vardır. Uzun vadede, kullanıcının hezeyan ve halüsinasyonlarına, depersonalizasyon ve derealizasyon eşlik ettiğinden psikozla karışan tablolar görülebilir.

13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
Dünya üzerindeki bitki popülasyonu çok fazladır. Bu bitkiler arasında inanılmaz zehirli olanlar da vardır. Yapılan araştırmalar, bu göz alıcı şekilleri olan bitkilerin tuzağına en çok çocukların düştüğünü ortaya koymuştur. Bu bitkiler ölümcül olabilmektedir. İşte dünyanın en zehirli bitkileri...

24
Hintyağı bitkisi; Bu bitki dekorasyonda sıklıkla kullanılır. Özellikle Hindistan, Akdeniz bölgesinde yetiştirilir. Bitkinin tohumlarında Risin isimli bir toksin vardır. Bu toksin yetişkin bir insanı 2 gün içinde rahatlıkla öldürür. Zehir, ağızda ve boğazda yanma, karın ağrısı ve ishal ile başlar.Zehirlenme başlayınca durdurulamaz.

25
Güzel avrat otu; İt üzümü olarak da bilinir. Avrupa, Afrika ve batı Asya'da yetişir. Meyvelerinin görüntüsü ve tadının güzel olması nedeni ile daha çok çocukların dikkatini çeker. Zehirlen sonucu, ses kaybı, titreme, baş ağrısı ve halüsinasyonlara neden olur. Bitkinin yaprakları daha zehirlidir.

26
Beyaz Yılankökü;

Uzun Zincirkemiği olarak da bilinen Beyaz Yılankökü , yüksek oranda zehir içerir ve anavatanı Güney Amerika'dır. Çiçekleri beyazdır ve açtıktan sonra içindeki küçük çekirdekler rüzgarla beraber etrafa yayılır. Yüksek oranda tremetol denen maddeyi içerir ve bu madde insanları direkt olarak değil de dolaylı yollardan öldüren bir maddedir.

27
Abrus bitkisi; Aslında ağaçların çevresinde yaşayan bir sarmaşık türüdür. Her yerde çok rahat yetişir. Bitkinin meyvelerinde bulunan zehir, tüm zehirlerden 50 kat daha güçlüdür. Tohumları boncuk olarak kullanmak isteyen ve dokunduğunda zehiri alıp ölen çok insan vardır.

28
Kurtboğan bitkisi; Kurtboğan bitkisi, dağlık bölgelerde yetişir. Avlanma amaçlı eski zamanlarda okların ucuna sürülen bir zehiri vardır. Tüketildiği anda yaklaşık 2-6 saat aralığında öldürür. 20 ml kadarı yetişkin bir insanı öldürmektedir.

29
Su baldıranı; Su baldıranı ülkemizde sıkla gördüğümüz bir bitkidir. Ilıman yerleri sever. Nöbetlere neden olur özellikle kök kısımlarında zehir fazladır. Ölüm, solunum durması ile oluşur. Yaklaşık zehire maruz kalındıktan 1-2 saat içinde etkisini gösterir.

30
Karabüken; Yeşil portakala benzeyen meyvelerinde bulunan küçük tohumları zehirli alkaloitler olan striknin ve brusin içerdiği için oldukça zehirlidir. Bu toksinlerden 30 mg almak bile omurgadaki sinirleri stimüle edip kasılmalara yol açarak bir insan için ölümcül olabilmektedir.

31
Kristof Bitkisi; Beyaz Kristof Bitkisi olarak da bilinen bu bitki çiçek açan türdendir. Doğu ve Kuzey Amerika'da yetişir. Kristof bitkisinin çarpıcı ve üzerinde yaraya benzeyen siyah gözü olan bir meyvesi vardır. Görünüş bakımından göze çok benzer. Meyvenin yarıçapı 1 santimetreye ulaşır. Bitkinin tümü insanı zehirleme etkisine sahiptir ancak özellikle meyve kısmı uzak durulması gereken kısımdır. Tadının şekeri andırdığı ve ne yazık ki bugüne kadar birçok çocuğun hayatına mal olduğu söyleniyor. İçindeki madde anında ölüme sebep olabilecek kadar etkilidir.

32
Porsuk; Ana vatanı Avrupa, Kuzey Afrika ve Güneybatı Asya olan porsuğun tohumları yumuşak, kırmızı ve üzümsü bir kabukla kaplıdır. Yaklaşık 50 gram dozda insan için ölümcül olup semptomları arasında nefes darlığı, titreme, kasılma ve son olarak kalp durması görülmektedir.

33
Melek Boruları; Anavatanı, Güney Amerikanın Tropikal Bölgeleri olup genel olarak tüm dünyada bulunmaktadır. Bitkinin tüm kısımları toksinler içermektedir. Bazı yerlerde bu bitkinin çayı yapılmaktadır. Bu yüzden bir çok kullanıcı aşırı dozdan dolayı hayatını kaybetmiştir.

34
Katil Gözlü Bitki; Doğu ve Kuzey Amerika'da yetişen bu bitkinin adı, 1 cm çapındaki beyaz meyvesinin üzerindeki siyah lekenin adeta bir gözü andırmasından gelmektedir. Bu bitkinin tümü insan için zehirli olmakla birlikte en zehirli kısmı toksinlerin en yoğun olduğu meyvesidir.

35
Melek Trompeti;

Melek trompetleri çiçek veren bitkilerdir. Anavatanı Güney Amerika'nın tropikal kısımları olsa da, tüm dünyada bulma mümkündür. Melek trompeti ismini sarkan trompet şeklindeki ince tüylerle kaplı çiçeklerinden gelir. Çiçeklerin boyu 14-15 santimetre arasında değişiklik gösterecegi gibi, pembe,beyaz,sarı gibi renklerde olabilir.

36
Bitkinin tüm kısımları alkolait gibi toksik madde barındırır. Bitkiden zaman zaman çay ya da halisünasyona neden olan maddeler elde edilebilir. Zehir oranı bitkiden bitkiye değişiklik gösterir hatta bitkinin her kısmında farklı oranda zehir bulunur. Ne kadar zehir barındırabileceği ölçülemez,ve bunun sonucunda fazla dozdan birçok kişi yaşamını yitirmiştir.

37
Striknin Ağacı;

Zehirli ceviz ya da Siyah Albatros olarak da bilinen Striknin Ağacı, çok büyük olmayan bir ağaçtır ve anavatanı Hindistan ve Günay Doğu Asya civarlarıdır.

38
Ağacın aralarında,yeşille turuncu arasında değişen renklerde bulunan ağaç tohumları yüksek derece zehir içerir . Bu zehirler striknin ve Brusindir. Maddelerin 30 miligramı bir yetişkini öldürmek için yeterlidir. Omurgalarda şiddetli kasılmalara sebep olur ve canlı kıvranarak hayatını kaybeder.

39
İngiliz Porsukağacı;

Porsukağacı'nın yetiştiği bölgeler Afrika'nın kuzeyi,asyanın güneybatısı ve avrupadır. Küçük ya da orta büyüklükte bir ağaçtır ve kırmızı yumuşak bir kabuğa bürünmüş çekirdekleri vardır. Sadece çekirdeğin etrafını kaplayan kabuk zehirsizdir.Bu da kuşların meyvenin etini yiyip etkilenmeden çekirdeklerinin yaymasına sebep olur.

40
50 miligramı bir insanı öldürmek için yeterlidir. Semptomlar arasında nefes almada güçlük,kas kasılmaları,döküntü ve son nokta olarak da kalbin durmasıdır. İleri derecede zehirlenmelerde ölüm öyle hızlı olur ki diğer semptomlar görülmez bile.

41
Kurtboğan;

Kurtboğan, leoparboğan ya da kadınboğan ismiyle de bilinen bitki düğünçiçeği familyasına aittir.Uzun süreli bu bitki kuzey yarımkürenin dağlık bölgelerinde bulunur. Pseudo- aconitine denilen toksik alkoloitler bulundurur,bu madde eskiden Japonlar tarafından avlanılırken kullanılllırdı.

42
Oklarının uçlarına bu zehiri sürerek avlanan kabileler vardı. Kol ve karın kaslarında yanmalara sebep olur ve etkisi kısa sürede görülür. Dozaj arttığında 2-6 saat arasında ölüm gerçekleşir ve bir yetişkinin ölmesi için 20mg yeterlidir. Enteresan bir şekilde maddenin mitolojide de adı geçer. Kurtadamlardan uzak durmak iiçin ya da birini kurtadama çevirirken kullanılan madde olarak bilinir.

43
Kırmızı Bezelye;

Kırmızı bezelye ya da yengeç gözü olarak bilinen ve uzun süre dayanabilen inci bir bitkidir. Çalı, ağaç, çit gibi yerlere dolanarak uzar. Endonezya anavatanı olmasına rağmen dünyanın neredeyse her yerinde bulunur. Süs boncugu olarak kullanılan turuncu tohumları bitkinin en bilinen özelliğidir.

44
Tohumların üzerinde göz gibi noktalar bulunur. Başka bitkilerde de bulunabilen zehirli madde diğerlerine oranla 75 kat daha etkilidir. Yani bir kişiyi öldürebilmek için çok daha az miktarı yeterlidir,hatta bu müktar 3 mikrogram olsa bile ölüm için yeterlidir. Süs boncugu olarak kullanmak da oldukça tehlikelidir çüünkü küçücük bir çizikten bile kan yoluyla zehirleyebilir.

45
Güzel avrat otu;

Şeytan Çilegi olarak da bilinen güzelavratotu avpuda,afrikanın kuzeyinde ve asyanın batısında bulunur. Taşıdığı tropane alkoliti sayesinde dünyanın en zehirli bitkileri arasında yer alır. Halüsinasyon ve benzeri etkileri olabilir. Diğer semptomları ses kaybı,ağızda kuruma,başağrısı,çarpıntı ve nefes darlığıdır.

46
Bitkinin bütün kısımları öldürücü etkiye sahipken, en riskli kısmı meyveleridir. Meyveleri tatlıdır ve çocukların yeme ihtimali çok yüksektir. 10-20 çilek bir insanı öldürmek için yeterlidir,bunun yanında tek bir yaprak da insanı öldürebilir. Sözümona zeki Elizabeth dönemi insanları bu bitkiyi günlük yaşamlarında kozmetik amaçlı kullanmışlardır.

47
Hintyağı Otu; Bir zamanlar bu bitkinin yağının boğazların iyileşmesi için kullanıldığına inanamazsınız çünkü bu bitki dünyanın en zehirli bitkisi. Akdeniz sahasında, Afrika'nın doğusunda ve Hindistan'da yetişen bitki genellikle süs amaçlı kullanılır. Ricin isimli toksik madde bitkinin özellikle çekirdeklerinde çok yoğundur. Bitkinin yağı da çekirdeklerinden elde edilir. İşlem görmemiş bir tohum insanı 2 günde öldürmek için yeterlidir.

48
Hem de acı çektirerek ve tedavisi olmaksızın. İlk birkaç saat içierisinde semptomlarını göstermeye başlar, bunlar kusma, yanma hissi, karın ağrısı, kanlı ishal gibi belirtilerdir. Hastalığın vücuttaki en son etkisi susuzluktur.

49
En çok da insanlar dayanıksızdır bu bitkiye karşı. Bir insanı öldürmek için 1-4 çekirdek yeterken, 11 tanesi köpegi, yaklaşık 80 tanesi de bir ördegi öldürmeye yeter. Dünyanın en zehirli bitkisi seçilmiştir.

50
51
52
53
54

Son Dakika Kaktüs Bitkisini Yiyenin Aklı Başından Gidiyor - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

19 yaşındaki genç kız, hamile olduğunu tuvalette doğum suyu gelince anladı Bu kareleri görmediniz! İşte Yeşilçam efsanelerinin ölmeden önceki son görüntüleri Duygulanmamak elde değil! Atatürk'ün daha önce hiç görülmemiş fotoğrafı tam 91 yıl sonra ortaya çıktı Bu manzara hem acının hem şehadetin habercisi! 11 yiğidimizin evleri al bayraklarla donatıldı 400 yıldır insanların dilinde! Tarlada yürüyen gizemli varlık tartışmalara yol açtı