'Kalfatlıyım' demişti! Türk köyü iki günde dünya çapında ünlü oldu - Son Dakika

'Kalfatlıyım' demişti! Türk köyü iki günde dünya çapında ünlü oldu

27.07.2019 09:19

İngiltere'nin yeni Başbakanı Boris Johnson'ın büyük büyük dedesinin doğduğu Çankırı'nın Kalfat köyünün fotoğrafları Uluslararası haber ajansı AP Anadolu tarafından servis edildi. Şimdi dünya 'Sarıoğlangiller' sülalesini konuşuyor.

1
Associated Press (AP) haber ajansı, İngiltere'nin yeni başbakanı Boris Johnson'ın ata toprağı Çankırı Kalfat'tan bir haberi dünyaya geçti. AP'ye göre, Boris'in geldiği aile 'Sarıoğlangiller' olarak anılıyor. Başbakan'ın sarı saçlarının Türk kökeninden gelip gelmediği de merak konusu..
2
Gurur duyduk! Çok onur verici, çok önemli
Gurur duyduk! Çok onur verici, çok önemli
Onlardan biri Satılmış Karatekin, İngiltere başbakanının uzaktan kuzeni. "Gurur duyduk. Bir Türk asıllı kişinin İngiltere'ye başbakan olması çok onur verici. Çok önemli" diyen Karatekin, şöyle devam ediyor:
3
Hatıra fotoğrafı
Hatıra fotoğrafı
Köyden birçok kareyi servis eden uluslararası haber ajansının görselleri arasında, Kalfatlıların Johnson'la çekilmiş bir hatıra fotoğrafı da var.

4
"Köyümüze, dedesinin memleketine onu bekliyoruz. Babası gelmişti buraya. Köklerine sahip çıkıyorlar. Boris de buraya gelirse böreğimizle höşmerim tatlımızla en güzel şekilde ağırlayacağız kendisini."
5
Babamın dedesi Türk'tü!
Babamın dedesi Türktü!
Muhafazakar politikacı Johnson, 2005 yılında BBC'ye verdiği röportajda Türk kökeniyle ilgili soruyu yanıtlamıştı:
6
Ali Kemal'in torunu Stanley Johnson'ın oğlu
Ali Kemalin torunu Stanley Johnsonın oğlu
Kalfat, Osmanlı Devleti'nin son kabinesi Damat Ferit Paşa hükümetinde İçişleri Bakanlığı yapan ve Milli Mücadele'ye karşı çıktığı için askerler tarafından linç edilen Ali Kemal'in köyü. 55 yaşındaki İngiliz politikacı Johnson, Ali Kemal'in torunu Stanley Johnson'ın oğlu. Ali Kemal'ın babası Hacı Ahmet Ziya Efendi, 1813'te Çankırı'nın Kalfat köyünde doğmuştu.

7
Ahmet Rıza Efendi'nin doğduğu ev hala köydeki yerini koruyor. Şu anda Kalfat köyünde Hacı Ahmet Rıza Efendi'nin uzaktan akrabası olan en az altı aile var.
8
2009-2014 yılları arasında Kalfat Belediye Başkanlığı yapan Mustafa Bal, 2012'deki Londra ziyaretinde görüşmüş.
9
"Babamın dedesi Türk'tü, benim Türk yanım zayıf ama Türkiye'yi seviyorum. Bence Müslüman büyük büyükbabam, büyük torununun Dışişleri Bakanı olduğunu görse şaşkına dönerdi."

10
Türkler Osmanlı Torunu'nun İngiltere lideri olmasından memnun
Türkler Osmanlı Torununun İngiltere lideri olmasından memnun
Reuters haber ajansı ise Türkiye'deki yankıları derlediği haberine Türkler Osmanlı Torunu'nun İngiltere lideri olmasından memnun' başlığını attı.
11
Gazetecilik kökenli olan Johnson, iki dönem Londra belediye başkanlığı yaparak dünya çapında tanındı. Ardından Theresa May'in kabinesinde iki yıl Dışişleri bakanlığı yaptı, bitti denilen siyasi kariyerini yeniden canlandırdı.
12
13
14

Son Dakika 'Kalfatlıyım' demişti! Türk köyü iki günde dünya çapında ünlü oldu - Son Dakika


YORUMLAR (7)
  • Kendine Gel Kalfatlar, hain ile övünülmez: Bu zatın dedesi, Damat Ferit Hükümetinde İçlşleri ve Milli Eğitim nazırlıkları yapan, gerçek adı Ali Rıza olan, Milli Mücadeleye karşı çıkarak yurdu düşmana karşı savunmak boş bir iş dıyen, Sevr Anlaşmasının Osmanlı tarafından imzalanması için baskı yapan, İngiliz mandasının kurtuluş olduğunu savunan ve Ermeni sevici olduğundan kendisine Artin Kemal lakabı takılan bir vatan hainidir. İstiklal Mahkemesinde yargılanmak için Ankaraya götürülürken Adapazarında halk linç ederek öldürmüştür. Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız

Diğer Galeriler

7 yıl önce ölen babasının görüntülerini Google Earth'de bulan adam hüznünü sosyal medyada paylaştı Yeşilçam'ın vamp güzelinin olaylı gecesi! Gerdeğe girmeyince evin içinde kıyamet kopmuş Arjantin'de 98 milyon yıllık dinozor fosili bulundu! Yeryüzünün en büyüğü Kendilerini işkenceyle öldürüyorlar! Canlı canlı mumyalanan rahipler görenleri ürkütüyor Bu halini hatırlayan yok! Şimdi İtalyanları peşinden sürüklüyor