Son Dakika Haberleri: 'Kalfatlıyım' demişti! Türk köyü iki günde dünya çapında ünlü oldu

'Kalfatlıyım' demişti! Türk köyü iki günde dünya çapında ünlü oldu

4 ay önce

İngiltere'nin yeni Başbakanı Boris Johnson'ın büyük büyük dedesinin doğduğu Çankırı'nın Kalfat köyünün fotoğrafları Uluslararası haber ajansı AP Anadolu tarafından servis edildi. Şimdi dünya 'Sarıoğlangiller' sülalesini konuşuyor.

1
Associated Press (AP) haber ajansı, İngiltere'nin yeni başbakanı Boris Johnson'ın ata toprağı Çankırı Kalfat'tan bir haberi dünyaya geçti. AP'ye göre, Boris'in geldiği aile 'Sarıoğlangiller' olarak anılıyor. Başbakan'ın sarı saçlarının Türk kökeninden gelip gelmediği de merak konusu..
2
Gurur duyduk! Çok onur verici, çok önemli
Gurur duyduk! Çok onur verici, çok önemli
Onlardan biri Satılmış Karatekin, İngiltere başbakanının uzaktan kuzeni. "Gurur duyduk. Bir Türk asıllı kişinin İngiltere'ye başbakan olması çok onur verici. Çok önemli" diyen Karatekin, şöyle devam ediyor:
3
Hatıra fotoğrafı
Hatıra fotoğrafı
Köyden birçok kareyi servis eden uluslararası haber ajansının görselleri arasında, Kalfatlıların Johnson'la çekilmiş bir hatıra fotoğrafı da var.

4
"Köyümüze, dedesinin memleketine onu bekliyoruz. Babası gelmişti buraya. Köklerine sahip çıkıyorlar. Boris de buraya gelirse böreğimizle höşmerim tatlımızla en güzel şekilde ağırlayacağız kendisini."
5
Babamın dedesi Türk'tü!
Babamın dedesi Türktü!
Muhafazakar politikacı Johnson, 2005 yılında BBC'ye verdiği röportajda Türk kökeniyle ilgili soruyu yanıtlamıştı:
6
Ali Kemal'in torunu Stanley Johnson'ın oğlu
Ali Kemalin torunu Stanley Johnsonın oğlu
Kalfat, Osmanlı Devleti'nin son kabinesi Damat Ferit Paşa hükümetinde İçişleri Bakanlığı yapan ve Milli Mücadele'ye karşı çıktığı için askerler tarafından linç edilen Ali Kemal'in köyü. 55 yaşındaki İngiliz politikacı Johnson, Ali Kemal'in torunu Stanley Johnson'ın oğlu. Ali Kemal'ın babası Hacı Ahmet Ziya Efendi, 1813'te Çankırı'nın Kalfat köyünde doğmuştu.


7
Ahmet Rıza Efendi'nin doğduğu ev hala köydeki yerini koruyor. Şu anda Kalfat köyünde Hacı Ahmet Rıza Efendi'nin uzaktan akrabası olan en az altı aile var.
8
2009-2014 yılları arasında Kalfat Belediye Başkanlığı yapan Mustafa Bal, 2012'deki Londra ziyaretinde görüşmüş.
9
"Babamın dedesi Türk'tü, benim Türk yanım zayıf ama Türkiye'yi seviyorum. Bence Müslüman büyük büyükbabam, büyük torununun Dışişleri Bakanı olduğunu görse şaşkına dönerdi."

10
Türkler Osmanlı Torunu'nun İngiltere lideri olmasından memnun
Türkler Osmanlı Torununun İngiltere lideri olmasından memnun
Reuters haber ajansı ise Türkiye'deki yankıları derlediği haberine Türkler Osmanlı Torunu'nun İngiltere lideri olmasından memnun' başlığını attı.
11
Gazetecilik kökenli olan Johnson, iki dönem Londra belediye başkanlığı yaparak dünya çapında tanındı. Ardından Theresa May'in kabinesinde iki yıl Dışişleri bakanlığı yaptı, bitti denilen siyasi kariyerini yeniden canlandırdı.
12
13
14Haber Yayın Tarihi: 27.07.2019 09:19 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Ünlü şarkıcıdan çıplak protesto! Bir anda ceketini açıp, göğüslerini gösterdi Cinsel ilişkiye girdiğiniz kişiye dikkat! Korkunç hastalık Türkiye'de sinsi sinsi yayılıyor 10 yaşındayken 'Küçük Ceylan' olarak ünlenmişti! Yeni imajı sosyal medyayı salladı Burnunun ucunda çıkan noktayı ben sanmıştı! Gerçeği öğrenince dünyası başına yıkıldı Latin güzeli Jennifer Lopez, uğradığı cinsel tacizi anlattı: Göğüslerini aç!