Son Dakika Haberleri: Kalp Krizini Tetikleyen Davranışlar

Kalp Krizini Tetikleyen Davranışlar

5 yıl önce

1
Kalbi zorlayan kalp krizine davetiye çıkaran davranışlar :

Dünyada kalp hastalığı belki de günlük yaşamı etkileyen en önemli hastalıkların başında geliyor. ABD'de 3 yetişkinden 1'i kalp hastalığından etkileniyor. Oysa bu 17 alışkanlıktan kaçınarak daha sağlıklı bir kalbe sahip olabiliriz.

2
TV seyretmek :

Düzenli egzersiz yapsanız bile saatlerce televizyon karşısında oturmak kalp krizi ve felç ihtimalini artırıyor.

3
Bunun sebebi ise basit. Hareketsizlik kandaki yağ ve şeker seviyesini olumsuz etkiliyor. Doktorlar periodik olarak yürümeyi tavsiye ediyor. Eğer ofisteyseniz telefonla ayakta konuşarak riski azaltın.

4
Depresyonu hafife almak :

Stresli, agresif ve depresifseniz bunun kalbinize ayratacağı sonuçlar ciddi olabilir. Stres, depresyon göz ardı edilmeye müsait durumlardır. Özellikle stresi içselleştirenler büyük kalp rahatsızlığı riski altındalar.

5
Ancak kalp sağlığınız için depresyonu hafife almayın. Doktorlar sorunlarınızı sürekli yakınlarınızla konuşmanızın kalbinize iyi geleceğini söylüyor.

6
Horlamayı küçümsemek :

Horlama küçük bir uyarı gibi gelebilir. Ancak uyku düzensizliğinin ciddi bir uyarısıdır. Uyurken nefesinizin kesilmesi kan basıncının da yükselmesi ve kalbin uykuda daha çok çalışması anlamına gelir.

7
Daha çok şişman ve obez kişiler uyku bozukluğundan muzdarip olsa da zayıf insanlarda da görülen bu hastalık asla hafife alınmamalı. Eğer horluyor ve yorgun uyanıyorsanız doktorunuza başvurun.

8
Diş temizliğini ihmal etmek :

Diş eti hastalıkları ile kalp rahatsızlıkları arasında sebebi ortaya çıkarılamasa da büyük ilişki var. Eğer dişlerinizin aralarını temizlemeyi ihmal ederseniz zaman içinde bakteri birikmesi yaşanır.

9
Bir teoriye göre bu bakteri vücuttaki iltihapları tetikler. Bu iltihaplar da damarların fonksiyonlarının aksamasına yol açabilir. Bu yüzden komple bir diş temizliği çok önemlidir.

10
Yalnız yaşamak :

Tabii ki herkesin yalnız kalması gereken bir dönem olabilir. Ancak başkalarıyla iletişimde olmak sağlıklı yaşamın önemli bir parçası.

11
Yapılan araştırmalar gösteriyor ki aileleri ve yakın arkadaşlarıyla güçlü bağları olan insanların kalpleri daha dayanıklı oluyor ve daha uzun bir yaşama kucak açıyor.

12
Vücüdünuza aşırı yüklenmek :

Evet, sadece fit kalmak için değil kalp sağlığı için de spor yapmak önemli. Ancak sporu abartmak da kötü sonuçlar doğurabiliyor.

13
Doktorlara göre spor yaparken vücuda aşırı yüklenmek ve sonrasında sporu tamamen bırakmak kalp için zararlı. Düzenli ve yüklenmeden yapılan egzersiz ise kalbe çok faydalı.

14
Aşırı alkol tüketmek :

Aşırı alkolün yüksek tansiyona yol açtığını artık bilmeyen kalmadı. Aşırı alkol aynı zamanda kandaki yağ oranını artırdığı gibi kalp durmasına kadar etkide bulunabiliyor.

15
Daha fazlası alkolde bulunan ekstra kalori kilo almaya yol açarken aşırı kilolar da kalp sağlığını tehdit ediyor.

16
Aşırı yemek :

ABD'deki kalp hastası erkeklerin yüzde 72'si kadınların yüzde 64'ü obez. Bu da kilonun kalp rahatsızlıklarında ne kadar rol oynadığını gösteriyor.

17
Bu yüzden daha az yemek yiyin. Şekerli içecekler yerine su için. Ekmek ve makarna gibi yüksek kalorili ve karbonhidrat oranı yüksek yiyecekleri sofranızda azaltın.

18
"Risk altına değilim" demek :

Kalp hastalıkları, dünyada en çok can alan hastalıklardan biri. Bu yüzden kişinin risk altında olmadığını zannetmesi aslında riski başlı başına artıran bir faktör.

19
Yüksek tansiyon, kolestrol, şeker, kilo sürekli takip edilmesi gereken faktörler. Sigaradan da mutlaka uzak durulmalı.

20
Kırmızı et yemek :

Kırmızı et yüksek oranda doymuş yağ oranı içerdiğinden kalbe zararlı yiyecekler arasında. Doktorların tavsiyesi rejiminizde yüzde 10'dan az kırmızı et yemeniz.

21
Eğer kırmızı eti terk edemeyenlerdenseniz, ufak parçalarla az yiyin. Ayda sadece birkaç kez biftek yemek kalp sağlığınızı olumlu etkiler.

22
Kontrollerinizi ertelemek :

Kolesterol, tansiyon ve kan şekerini mutlaka düzenli bir şekilde ölçün. Eğer bu değerler yükselirse kalp rahatsızlığı gibi hastalıklara yenik düşme ihtimaliniz de artar.

23
Bu risk yaşlanınca daha artar. 50'li yaşlarında olan kişilerin yüzde 90'u yüksek tansiyon riski taşıyor. Bu yüzden genç yaşlarda bu değerleri kontrol etmek her zaman riski azaltır.

24
Ayrıca çevrenizdekileri de uyarmanız gerekir. Yılda 46 000 kişi pasif içiciliğin yol açtığı kalp hastalığından yaşamını yitiriyor.

25
İlaçları ihmal etmek :

İlaçların her zaman yan etkisi vardır. Bu etkilerden dolayı ilaç almak için isteksizlik olabilir. Ancak yüksek tansiyon ilaçlarının düzenli alınması gerekir.

26
Kendinizi iyi hissetmeniz tansiyon düzenleyici ilaçları bırakmanıza gerekçe olmamalı. Bu tip ilaçları mutlaka doktor kontrolünde, uygun periyotlarda alın.

27
Meyve ve sebze yememek :

Doktorlar en kalp dostu diyetlerin sebze ve meyve içerdiğini belirtiyor. Abur cuburu minimuma indirip sebze, düşük yağlı süt ve meyvelere yönelin.

28
ABD'de resmi makamlarca yayımlanan diet programlarının yüzde 50'si sebze ve meyvelerden oluşuyor. Günde beş kez sebze ve meyve yiyenlerde yüzde 20 daha az kalp riski gözüküyor.

29
Fiziksel belirtileri görmezden gelmek : Merdivenleri çıkarken nefes nefese kalıyorsanız, göğsünüzde baskı hissediyorsanız bir doktora görünme zamanı geldi. Zaman kalp hastalıklarının en değerli çözümlerinden biridir. Erken teşhis için vücudunuzda gerçekleşen ağrıları önemsemeniz gerekir. Birçok kalp krizi vakası erken doktora giderek iyileşme ile sonuçlanmışt

30
Tuzlu yiyeceklerden kaçınmamak :

Ne kadar tuz tüketirseniz tansiyonunuz o kadar artar. Aşırı tuz tüketimi ve beraberinde yüksek tansiyon böbrek problemleri ve kalp krizi riskini artırır.

31
Doktorlara göre normalde günlük tuz limitinin 2300 miligram olması gerekli. Eğer 50 yaşından büyükseniz veya yüksek tansiyonunuz varsa günlük tuz miktarınızı 1500 miligrama düşürün.

32
Abur cubur yemek :

Yüksek oranda şeker, yağ ve kalori içeren yiyeceklerin besin değeri genelde düşük olur. Araştırmalara göre yüksek kalorili yiyecekler obezite ve şeker hastalığı riskini artırır.

33
Bu yüzden besin değeri yüksek yiyecekleri tercih edin. Sebze, meyve, yumurta, fasülye, bezelye gibi yiyecekleri tercih edin. Balık ve tavuk etini tercih etmek de iyi olabilir.

34
Kalp hastalığını nasıl önlersiniz?/ Kalp hastalıklarını önlemenin sizin elinizde olabileceğini hiç düşündünüz mü? Yediğiniz ve içtiğiniz yiyecekler, yaşam tarzınız kalp hastalığı riskini etkiliyor. Tüm bunlara ömür boyunca dikkat ederseniz kalp hastalığına yakalanma ihtimalinizi azaltabilirsiniz. İşte kalp hastalığı riskini azaltmak için yapmanız gerekenler:

35
En güçlü ilaç yiyecek: Onlarca yıldır bitki temelli beslenmenin kalp krizi oranlarını azaltmaya yardımcı olduğu tıp literatüründe de belirtilmişti. Eti ölçülü tüketip sebze ağırlıklı beslenmelisiniz.

36
Sebze tüketin: En büyük araştırmalardan ikisi yeme alışkanlığının kronik hastalıkları nasıl etkilediğini gösterdi. Günde 8 ya da daha fazla porsiyon sebze yiyenlerin kalp krizi ya da felç geçirme riskinin günde 1,5 ya da daha az porsiyon sebze tüketenlere göre daha düşük olduğu belirlendi. Bu nedenle günde en az 5 porsiyon sebze ve meyve tüketmelisiniz.

37
Günde 3 fincan çay için: Siyah veya yeşil, çay çeşitlerinin hepsi toplam kolesterolü ve trigliserid seviyesini düşürmeye, kan şekerini düzenlemeye ve iltihabı iyileştirmeye yardım eder.


38
Eti sade tüketin: Hayvan ürünlerini yemeyi tamamen bırakmak ciddi bir değişiklik olabilir. Bu nedenle en azından sosis, salam ve sucuk gibi işlenmiş etlerden uzak durun. Harvard Üniversitesi'nde görevli araştırmacılar haftada birden fazla yenen 50 gram işlenmiş etin kalp hastalığı riskini yüzde 42 oranında artırdığını tespit ettiler. Ayrıca hormonsuz, antibiyotiksiz ve katkı maddesi içermeyen et tüketmeye özen gösterin. Yediğiniz hayvanın çayırda beslenmiş olması hayvanın yediği omega-3 yağ asitleri nedeniyle kalp hastalığı riskine karşı sizi koruyabilir.

39
Balık önemli: Sardalye, hamsi, istavrit ve somon gibi balıklar kalp dostu Omega-3 yağ asitleri açısından en zengin kaynaklardır. Omega-3 yağ asitlerinin iltihabı, kalp ritm bozukluğunu, trigliserid seviyesini ve kan basıncını azalttığı biliniyor. Ayrıca bu balıklarda diğerlerine göre daha az toksin var.

40
Akşam yemeğini erken yiyin: Vücudunuz metabolik fonksiyonları tamir etmek için dinlenmeye, ara vermeye ihtiyaç duyar. Bu nedenle gece yarısı yatmadan bir şeyler atıştırırsanız iltihap, kan şekeri, kan yağları ve hücre yaşlanmasında artışa yol açarsınız. Bu nedenle geceleri mutfağa girmeyin, en ideal akşam yemeği saati 7'dir.

41
Hareket edin: Daha fazla oturarak zaman geçiren insanlarda kalp hastalığı riskini artıran metabolik sendrom gelişme riski yüzde 73 daha fazla. Yakın mesafede bir yere gidecekseniz otobüse, minibüse binmek yerine yürüyerek gidebilirsiniz. Çok yüksek katlarda oturmuyorsanız evinize çıkarken asansör yerine merdivenleri kullanın.

42
Camlarınızı açın: Evinizin içindeki hava dünyanın en kirli şehirlerindeki havadan daha fazla kirlenmiş olabilir. Saç spreyi, kimyasallar ya da ocaktaki tencerelerden çıkan duman gibi birçok etken evinizi kirletebilir. Tek başlarına küçük gibi görünse de birbirleriyle karışıp yakıcı bir buhar oluşturduklarında iltihaba, kan basıncının artışına ve damarların sertleşmesine yol açabilir. Bu nedenle havaların ılık olduğu günlerde camlarınızı açın ve evinizi havalandırın.

43
Doğal temizlik ürünleriyle temizlik yapın: Çevreci oldukları ambalajlarında yazsa bile birçok temizlik ürünü felce, yüksek kan basıncına yol açan kimyasallar içeriyor. Mümkünse özellikle mutfağınızı sirke, limon, kabartma tozu ve mısır nişastası gibi doğal temizlik ürünleriyle temizleyin.

44
Plastik saklama kaplarınızı atın: Plastiğin içindeki BPA ve fitalat gibi kimyasallar yiyeceklere geçebiliyor. Vücudunuzda bu kimyasal tortuları birikince bunlar hormonal sistemi devreden çıkarıyor. Yapılan araştırmalara göre insanların idrarındaki BPA seviyesi ile kalp hastalığı riski arasında bir bağ olduğu belirlendi. Bu nedenle yiyeceklerinizi saklamak için cam, seramik ya da paslanmaz çelik kaplar kullanın.


45
Sağlıklı kalbe giden 10 yol/ ABD'nin Michigan Eyaleti'nde bulunan Wayne State Üniversitesi kalp ve damar sağlığını korumak için yapılması gerekenleri listeledi. Araştırmayı yöneten Profesör Nancy Trygar Artinian kalp ve damar sağlığı için beslenmeye dikkat edilmesi gerektiğini belirtti.


1- İşlenmiş değil tahıllı yiyin


Kepekli un, esmer pirinç, yulaf ezmesi gibi tam tahıllı besinler, kalp dostu olarak listede ilk sırada yer alıyor. Bu ürünler düşük kalorileri sayesinde daha fazla doygunluk hissi veriyor.

46
2- Omega-3 kalbi koruyor Somon ve ton balığı gibi yağlı balıklar içerdikleri omega-3 yağ asitleriyle, kalp hastalıklarına karşı koruyucu ve kan basıncını dengeleyici bir işlev görüyorlar. Prof. Artinian, “Haftada en az 3 buçuk porsiyon yağlı balık, kalbin tıpkı yağlanan bir makine gibi rahat çalışmasını sağlıyor” dedi.

47
3- Düzenli kolesterol testi yaptırın/ Vücudun her zaman bir belirti göstermeyeceğini unutmayarak 20 ve üstü yaş grubunun her 5 yılda bir kolesterol testi yaptırması tavsiye ediliyor.

48
4- Aşırı kırmızı et tüketmeyin/ Sağlıklı bir beslenme programında, günde 3 köfte büyüklüğünde yağsız pişirilmiş kırmızı etten daha fazlasının yer almaması gerektiğini belirten Profesör Artinian, et yağlıysa dana fileto yerine tavuk tercih edilmesini önerdi.

49
5- Hareket edin/ Günde en az 30 dakika kalp atışlarını hızlandıran tempolu bir yürüyüş veya koşu gibi egzersizler, kalp hastalıklarına karşı hayat boyu kalkan oluyor.

50
6- Ambalajları okumadan satın almayın/ Satın alınan ürünlerin üzerinde yazan değerleri okumak, bilinçsizce alınabilecek fazla kalori veya doymuş yağı engelliyor.

51
7- Karbonhidratı dengede tutun / Tam tahıl grubundan olmayan sağlıksız karbonhidrat alımı, obezite, fiziksel yavaşlık gibi kalbe baskı yapacak hastalıklara davetiye.

52
8- Şekere dikkat/ Şekerli gıdalarla vücuda giren kalorinin, kadınlarda günlük 100 ve erkeklerde günlük 150'yi geçmemesi gerektiği belirtildi.

53
9- Tuzu azaltın/


Günlük tuz tüketiminin yarım çay kaşığından fazla olmaması gerekiyor.

54
KALP SAĞLIĞINI KORUYAN EN ÖNEMLİ BESİNLER/ Temel görevi kanı vücuda pompalamak olan kalbin, metabolizma faaliyetleri sonucunda oluşan artık ürünlerin de vücuttan uzaklaştırılması, vücut ısısının düzenlenmesi, asit-baz dengesinin korunması, hormonlar ve enzimlerin vücudun gerekli bölgelerine taşınması gibi görevleri vardır. Durmasının ölüm ya da hasarla sonuçlandığı bu organı koruyan pek çok besin vardır. İşte kalp dostu besinler...

55
Taze bitkiler tuzun, yağın ve kolesterolün yerini aldıklarında diğer pek çok yiyeceği de kalp dostu hale getirirler. Bu güçlü lezzetler; kuru yemişlerle, üzümsü meyvelerle hatta kahve ile birlikte kalp sağlığı yönünden evrensel bir yaklaşım oluşturur.

56
Yumuşak ve taze siyah fasulye; folat ve antioksidan gibi kalp dostu besinler, kan basıncı düşürücü magnezyum ve hem kolesterolü hem de kan şekeri seviyesini kontrol eden lifler içerir.

57
Kalp sağlığı için çok faydalı olan somon balığı omega-3'ler EPA ve DHA bakımından zengindir. Omega-3'ler, ani kardiyak ölüme yol açabilen ritim bozuklukları riskini azaltır.

58
Omega-3''ler İçin Tuna Balığı; Tuna kalp dostu omega-3ler bakımından iyi bir kaynaktır ve maliyeti genellikle somondan daha azdır. Orkinoz (beyaz tuna) diğer tuna çeşitlerine göre daha fazla omega-3 içerir.

59
Doğal Sızma Zeytinyağı; Bu yağ ezilen zeytinlerin ilk sızmasından elde edilir ve özellikle de polifenoller denilen kalp dostu antioksidanlar ve tekli doymamış yağlar bakımından zengindir. Katı yağ (örneğin margarin) yerine zeytinyağı kullanımı kolesterol seviyenizin düşmesine yardımcı olabilir.

60
Günde küçük bir avuç ceviz (40 gr) kolesterolünüzü düşürebilir ve kalp atardamarlarındaki iltihabı azaltabilir. Cevizler omega-3ler, tekli doymamış yağlar ve lifler içerir.

61
Ufalanmış badem sebzelerle, balıkla, tavukla ve hatta tatlılarla bile iyi gidebilir sadece bir avuç eklemek kalp dostu öğünleriniz için uygun bir ölçü olacaktır. E vitamini, bitki sterol ve kalp dostu yağlarla doludur.

62
Edamame (Yeşil Soya Fasulyesi): Bu yeşil soya fasulyesi daha çok Japon restoranlarında lezzetli aperatifler olarak sunulmaktadır. Kan trigliserit seviyesini azaltabilen soya proteini içerirler. Ayrıca yarım fincan edamame 9 gram kolesterol düşürücü lif içerir.

63
Soya proteinini akşam yemeği için kırmızı et yerine daha sık 'tofu' ile pişirerek cazip hale getirebilirsiniz. Böylece bütün kalp dostu mineralleri, lifleri ve soyadaki çoklu doymamış yağları alırken atardamarı tıkayan donmuş yağlardan kaçınmış olursunuz.

64
Tatlı patates, diyabet konusunda endişeli olan kişiler için beyaz patatesin yerine geçebilecek doyurucu ve sağlıklı bir yiyecektir. Düşük glisemik içeriği ile bu patates türü kan şekerinde hızlı yükselmeye neden olmaz. Kalp dostu olmalarının yanı sıra bol lif, A vitamini ve likopen içerir.

65
Bu tatlı ve sulu meyve kolesterolle savaşan bir lif olan pektin ve bunun yanı sıra kan basıncını kontrol etmeye yardımcı olan potasyum içerir. Bir araştırma, portakal suyunun kan damarlarının işlevlerini arttırdığını ve antioksidan hesperidin sayesinde kan basıncını düşürebileceğini göstermiştir.

66
Yaban Pancarı (Pazı Yaprağı): Koyu yeşil yapraklı sebzeler potasyum, magnezyum ve kan basıncını kontrol etmeye yardımcı mineraller bakımından zengindir. Kalp dostu olmasının yanı sıra, lif, A vitamini ve antioksidanlar, lutein ve zeaksantin içerir.

67
Havuç üzerine yapılan son araştırmalar bu tatlı sebzenin kan şekeri seviyesini kontrol altına almaya ve diyabet gelişme riskini azaltmaya yardımcı olduğunu göstermiştir. Ayrıca içerdiği bol miktardaki çözünür lifler sayesinde yulaftaki gibi kolesterol ile savaşan yiyeceklerin başında gelir.

68
Arpa; Bu lezzetli, öğütülmemiş tahılı akşam yemeğinde pirincin yerine kullanmayı ya da çorba veya etli yemeklerle pişirmeyi deneyin. Arpadaki lif, kolesterolü ve kan glikoz seviyesini düşürmeye yardımcı olabilir.

69
Arpa; Bu lezzetli, öğütülmemiş tahılı akşam yemeğinde pirincin yerine kullanmayı ya da çorba veya etli yemeklerle pişirmeyi deneyin. Arpadaki lif, kolesterolü ve kan glikoz seviyesini düşürmeye yardımcı olabilir.

70
Keten Tohumu; Bu parlak, bal rengi tohumda kalp için faydalı 3 bileşen vardır: Lif, lignan denilen fitokimyasallar ve bitkilerde bukunan bir omega-3 yağ asidi olan ALA. Vücut ALA'yı daha güçlü omega-3'lere, EPA ve DHA''ya dönüştürür.

71
Her ne kadar az yağlı süt ürünleri kemik sağlığı için faydaları ile bilinse de kan basıncını da kontrol etmeye yardımcı olabilir. Süt, kalsiyum ve potasyum bakımından zengindir ve yoğurtta bu önemli mineraller iki katı oranında bulunur.

72
Mavi yemiş olarak da bilinen mavi yaban mersinindeki sağlıklı besinlerin listesi oldukça uzundur: Meyveye koyu mavi rengi veren antosiyaninler kalp sağlığı için faydalıdır.

73
Tostunuzun ya da sütünüzün içinde sebzelerin kalp dostu tesirinin olmasını ister misiniz? Kolesterol ile savaşan steroller ve stanoller ile zenginleştirildiklerinde, margarin, soya sütü ya da portakal suyu bunu sağlayabilir.

74
Kahve ve çay tip 2 diyabeti engelleyerek kalbinizi koruyabilir. Yapılan çalışmalar günde 3-4 fincan kahve tüketen kişilerin riskinin%25 oranında azaldığını göstermiştir hatta kafeinsiz kahve bile işe yaramaktadır. Ancak zaten diyabeti ya da yüksek tansiyonu olanların dikkat etmesi gereklidir çünkü kafein bu rahatsızlıkları daha da kötüleştirebilir.

75
Yemeklere toz kırmızıbiber eklemek yemeklerden sonra insülin seviyelerindeki ani yükselmeyi önlemeye yardımcı olabilir. Avustralya'da yapılan bir çalışmada, hamburgere eklenen kırmızıbiberin, kilolu gönüllü katılımcılardaki insülin seviyelerini düşürdüğünü göstermiştir.

76


Yüksek kan basıncını kontrol altına almaya çalışan kişiler bunu deneyebilirler. Büyük kristalleri sayesinde, sofra tuzundaki sodyum miktarının yarısını içerir. Yine de dikkatle ölçmeniz gerekmektedir.


77
Kiraz ve vişnede kan damarlarını koruduğuna inanılan bir antioksidan olan antosiyaninler mevcuttur. Bu kalp dostu besinler, büyük ve kalp şeklindeki tatlı kirazlar, pişirerek tüketilen vişne ya da ekşi kirazlar, kurutulmuş kiraz ve vişne ve vişne suyu gibi her türlü kiraz ve vişne çeşidinde ve ürününde bulunur.

78
Kalbinizin dostu olan gıdalarla beslenin kalp hastalıklarında son yıllarda yaşanan hızlı artışın en önemli nedenleri arasında yanlış beslenme alışkanlıkları, hareketsizlik ve çevresel faktörler yer alıyor.

79
Günlük kalori miktarının sınırlandırılması, doymuş yağ tüketimine dikkat edilmesi aslında çok kolay. Bazı besin gruplarının dengeli bir şekilde alınması kalp sağlığının koruyor.

80
Yüksek antioksidan özelliği olan omega-3 ve E vitamininin yanı sıra magnezyum ve posa da içerir. Haftada 2-3 kez 6-7 fındık ve 2-3 ceviz tüketilmelidir.

81
Günde 2 parça bitter çikolata yemek, kolesterolü yüzde 36, kalp krizi riskini ise yüzde 50 düşürür.

82
Damar içi tıkanıklarının azalmasında etkindir. İçeriğindeki omega-3 yağ asitleri yüksek antioksidan özelliğindedir. Haftada 2-3 kez balık tüketimi önerilmektedir. Somon, uskumru, ton, sardalya, omega-3 yağ asitleri bakımından zengin balıklardır.

83
İçindeki polifenoller antioksidan özelliği nedeniyle kalp hastalıklarının engellenmesinde etkilidir. Siyah çay ve kahve tüketimi yerine; yeşil çay, adaçayı, papatya, rezene ıhlamur gibi bitki çaylarının tüketimini tavsiye edilmektedir.

84
İçeriğindeki yüksek antioksidantlardan dolayı kalp hastalıklarında olumlu etkisi vardır. Özellikle çekirdekli kuru kırmızı üzümün tüketimi önerilir.

85
Antioksidan özelliği olan likopeni yüksek oranda içerir.

86
Antioksidan özelliği olan likopeni yüksek oranda içerdiği için yapılan araştırmalarda kalp hastalıkları oluşum riskini azalttığı görülmüştür.

87
Birçok antioksidan içeren yer elması, serbest radikalleri vücuttan atarak kalp sağlığını korur.

88
Yüksek protein içeriğinin yanı sıra içerdiği B1, demir, çinko, fosfor, magnezyum sayesinde kalp hastalıklarının engellenmesinde etkilidir. Yapılan çalışmalarda düzenli olarak günde 25g soya tüketiminin kalp hastalıklarının oluşum riskini azalttığı saptanmıştır.

89
Yulaf ezmesi, kepekli ekmek, kepekli makarna ve bulgur tüketimi çok önemlidir.

90
Antioksidan oranı en yüksek besinlerden biridir. Lif içeriği sayesinde kalp hastalıkları riskini azaltır. 16 adet kuru erik günlük lif ihtiyacının yüzde 25'ini karşılamakatdır.

91
Egzotik bir meyve olan papayanın içindeki sindirim sistemini düzene sokan enzimler kalp kaslarını korur, potasyum ise kalbi besler.

92
Protein, kalsiyum, demir, çinko, bakır, magnezyum açısından zengindir.

93
B ve E vitamini içeriklerinden dolayı kalp hastalıklarını önleyici özellikleri vardır

94
Doymamış yağ asitleri, potasyum, posa, E vitamini ve omega -3 içerir. Bu sayede kalp hastalıklarına karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır. Her gün 1 çorba kaşığı keten tohumu yoğurt, çorba gibi besinlerin içine katılarak tüketilebilir.

95
İçinde bulunan besin öğelerinden dolayı damar içinde pıhtılaşmayı engelleyerek koroner kalp hastalıklarının oluşma riskini azaltır. Her Gün 1 diş sarımsak yenilebilir.

96
Vücuttaki zararlı yağ hücrelerinin atılmasına ve kolesterolün düşmesine yardımcı olarak kalbe iyi gelmektedir.

97
KANSER HÜCRELERİNİ YOK EDEN 11 YİYECEK/ Spirulina yosunu/Spirulina yosunu B, E, K vitaminleri ve beta karoten bakımından zengindir. Bünyesinde bulundurduğu demir ve magnezyumla da birlikte özellikle meme kanseri hücrelerinin gelişimini engellediği görülmüştür.

98
Klorella/ Klorella, kanseri önleyen kimyasallar içeren bir bitkidir. Aynı zamanda dokuların oksijenini de artırdığından, kanser hücreleri oksijenli dokularda üreyemezler.

99
Haşhaş/Haşhaş yağı, Vücutta doğal olarak kanserle savaşan bir madde olan melatonin seviyesini yükseltir.

100
Domates/İçerdiği lökopen sayesinde kanserle savaşır.

101
Mantar/Anti-viral ve anti-kanser etkiye sahip 50'den fazla mantar türü olduğu tespit edilmiştir. 5000 yıldan uzun bir süredir medikal alanda kullanılan mantarın çeşitli kanser türleri üzerine etkisi kanıtlanmıştır.

102
Sarımsak/Sarımsağa aromasını ve tadını veren 'alisin' maddesi dünyanın en güçlü anti-oksidanıdır. Bunun yanı sıra içerdiği bir başka maddeyle de kanser hücrelerini yalnızca 24 saatte öldürdüğü gösterilmiştir.

103
Turpgiller/Roka, brokoli, lahana, turp, kıvırcık gibi sebzeler, vücutta çözüldüğünde kanser hücreleriyle savaşan içeriklere sahiptirler. Aynı zamanda vitamin ve mineral bakımından da zengindirler.

104
Zencefil/Zencefilin anti-inflamatuvar özelliği sayesinde tümör hücrelerini%56 oranında azalttığı gözlenmiştir. Bu nedenle özellikle kemoterapi gibi kanserin tedavisinde kullanılır.

105
Yeşil çay/Kateşin denilen bitki flavonoidlerini içeren yeşil çay, damar sistemi hücreleri üzerinde etkilidir. Kanser hücrelerinin üremesini engeller.

106
Zerdeçal/Zerdeçal, doğada bulunan en güçlü anti-oksidanlardan biri olan kürkümini barındırır. Anti-inflamatuvar etkisi sayesinde kanser hücrelerini engellemesinin yanında olan hücrelerle de savaşır.

107
Üzüm/Üzümler, anti-oksidan bakımından zengindir. Özellikle bağırsak yolundaki kanser hücrelerinin büyümesini engelleme özelliğine sahiptir.

108
KANSERİN 10 BELİRTİSİ/Erken teşhisin hayat kurtardığı kanserle ilgili yapılan araştırmalar, toplumun büyük bir çoğunluğunun bu öldürücü hastalığın erken uyarılarından habersiz olduğunu ortaya koyuyor. İşte kanserin 10 belirtisi:

109


1 - Açıklanamayan kilo kaybı. Birçok insan diyet yapmadan kilo verdiği için mutlu olur ancak açıklanamayan kilo kaybı (yaklaşık 5 kilo) veya ani iştah kaybı kanserin en yaygın belirtilerinin başında geliyor.


110
Bu belirti özellikle pankreas, mide, gırtlak veya akciğer kanserinde görülüyor.

111
2 - İnatçı düşük ateş. Bu özellikle lösemi, hodgkin lenfoma ve hodgkin olmayan lenfoma kanserlerinin ilk belirtileri arasında yer alıyor.

112
Düşük ateş 37.6 ile 38.2 dereceleri arasını ifade ediyor. İnatçı düşük ateş ayrıca çok çeşitli enfeksiyonlardan da kaynaklanabiliyor.

113
3 - Artan yorgunluk. Daha önce hiç ihtiyaç hissetmezken, günde 3-4 saat kestirmeden duramıyorsanız, bu önemli bir kanser belirtisi olabilir.

114
Özellikle kan basıncının düşmesine yol açan tüm kanser türleri ve löseminin belirtisidir. Yorgunluk ayrıca; kansızlık, uyku düzensizliği, kalp problemleri ve şeker, fibromyalji ve iltihaplı eklem hastalıklarından da kaynaklanıyor olabilir.

115
4 - Ciltte iyileşmeyen yaralar veya deride değişiklik. Deride oluşan asimetrik lekeler, lekelerin sıra dışı renklerde oluşması veya lekelerin ortalama bir silgiden daha büyük bir alanı kaplaması, deri kanserinin en öldürücü şekli olan melanomanın belirtisidir.

116
5 - Yutkunma problemi ve kronik ses kısıklığı. Bunlar dudaklarda iyileşmeyen yaralar, sıra dışı kanamalar, ağızda ağrı ve uyuşma, kronik gırtlak iltihabı, ağız kanserinin belirtileri olabilir.

117
6 - Ağız içinde oluşan pamukçuk benzeri yaralar. Bunlar tıp dilinde lökoplazi olarak adlandırılır.

118
Bu beyaz lekeler yanağın iç tarafında, dilin alt veya yan kısımlarında oluşur. Bu lekeler pamukçuğun giderilmesinde uygulanan yöntemlerle ağızdan kaybolmaz.

119
7 - İdrarda kan görülmesi. Bu belirtinin genelde hastalar tarafından ciddiye alınmadığını belirten doktorlar, daha önce hiç görülmemiş bile olsa bunun hasta tarafından idrar yolu enfeksiyonuyla ilgili bir problem sanıldığını belirtiyor. Bu ihtimalle birlikte kanama, mesane kanserinin de belirtisi olabilir ve bir ürolog tarafından kontrol edilmesi gerekir.

120
Mesane kanseri çoğu zaman artık tedavi edilemeyecek safhaya gelinceye kadar fark edilemez. Bunun nedeni de hastaların doktora gitmek için çok beklemelidir. Benzer şekilde dışkıda kan görülmesi de kolon kanserinin önemli belirtilerinden biridir. Ancak dışkıda kan görülmesinin farklı sebepleri de bulunmaktadır.

121
8 - Açıklanamayan ağrı. Bu, testis kanseri veya kemik kanserinin erken semptomlarından biri olabilir. Tedaviye rağmen iyileşmeyen baş ağrısı, beyin tümörünün habercisi olabilir.

122
Sırt ağrısı, kolon veya yumurtalık kanserini işaret edebilir. Doktorlar, sebebi bilinmeyen ağrıların en yaygın kanser belirtilerinden biri olduğunu belirterek, bu durumda hastaneye başvurulması gerektiğini belirtiyor.

123
9 - Vücutta şişkinliklerin oluşması veya derinin sertleşmesi. Göğüs ve testis dahil çok çeşitli kanser türlerinin belirtisidir. Bunlar kanserin erken belirtisi olduğu gibi, kanserin son safhasına da işaret ediyor olabilir.

124
10 - Sürekli olan, sebebi açıklanamayan veya sıkıntı veren belirtiler. Doktorlar, "Vücudunuzda yolunda gitmeyen bir şey varsa ve uzun süre devam ediyorsa, bunun normal bir durum olmadığını bilin. Vücudunuzun sesini dinleyin. Erken teşhis sayesinde hayatınız kurtulabilir" tavsiyesinde bulunuyor.

125
Bilim adamları, evlerimizde bulunan ve kanser saçan ürünleri açıkladı. İşte o ürünler...

126
Hijyen ve temizlik ürünleri/ Kanseri Önleme Koalisyonuna göre; belli markaların talk pudraları ve diş macunlarının kanserojen madde taşıdığı tespit edildi. Güzellik ürünlerinden ise; fondoten, şampuan ve saç boyalarında kanserojen madde olduğu tespit edildi. Bu ürünlerin daha çok lösemi ve mesane kanserine yol açtığı açıklandı.

127
Antibakteriyel sabun ve losyonların içinde bir kanserojen olan triklorokarban bulunur.

128
Bu ürünler adeta birer tehlikeli kimyasal kokteyldir. Cilt yanmalarına ve akciğer tahrişlerine yol açarlar.

129
Oto kokuları ve oda spreyleri

130
Evcil hayvan bakım ürünleri

131
Kedi ve köpek pire tasmaları insanlar için zararlı kimyasal ve kanserojen madde içerir.

132
Dünya Sağlık Örgütü, solaryuma giren 30 yaşından küçük bireyler için cilt kanseri riskinin%75 oranında daha fazla olduğunu açıkladı.

133
Ev izolasyon ürünleri

134
İzolasyon köpükleri yüksek oranda kimyasal taşırlar. Bu köpüklerle uzun süreli temas kansere yol açabilir.
135
Amerika'daki evlerin%90'ında bu maddeler bulunmaktadır. Bu maddelerin en çok akciğer kanserine yol açtığı söyleniyor.

136
Kanserin çevresel nedenleri arasında kuşkusuz en önemli olanı sigara içilmesidir.

137
Plastik ürünler

138
Gelişmiş ülkelerin tümünde plastiğin türünü gösteren uyarılar bulunmasına karşın, ülkemizde bazı firmalar buna uyarken, bazılarının konuyu görmezden gelmesi dikkat çekiyor.

139
Alkol

140
Alkol kadınlarda yaklaşık olarak%6, erkeklerde ise%10 oranında kansere yol açar.

141
Yüksek oranda maruz kalındığında organların iflası, bulantı, baş ağrısı ve kusma gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz.

142
Araştırmalara göre bu ürünlerde de yüksek oranda kimyasal ve kanserojen madde bulunduğu ortaya çıktı.

143
Solaryum

144
Göğüs, karaciğer ve kolon kanseri alkolün yol açtığı kanser türlerindendir.

145
Yapılan bir araştırma sonucu teflon tava yapımında perflorooktanoik asit (PFOA) kullanılmasından kaynaklandığını ifade ederek, laboratuvar deneylerinde, bunun çok yüksek miktarlarda alınmasının tümör meydana getirme riski oluşturduğu görüldü.

146
Trafikte maruz kalınan egzos dumanı. Amerika Kaliforniya Üniversitesi uzmanları tarafından gerçekleştirilen araştırmada anne karnında ve hayatlarının ilk yılında trafikten kaynaklanan hava kirliliğinden etkilenen çocuklarda bazı kanserlerin daha çok görüldüğü belirlendi.

147
Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan raporda, Türkiye'de ve tüm dünyada tüketimi hızla artan Fast-food'lar, 'yetersiz, dengesiz ve sağlıksız' olarak nitelendirildi.

148
Raporda, dengesiz Fast-food ürünlerinin çok sık tüketilmesinin sağlığı olumsuz etkilediği belirtilerek, hazır yiyeceklerin 'kanser' riskini artırdığı açıklandı.

149
Bu dönemlerde kişilerde baş ağrısı, baş dönmesi, uykusuzluk, huzursuzluk, endişeler, mide ağrıları, göz ağrısı, sinirsel gerilim, konsantrasyon bozukluğu, katarakt, apandisit, kanser, kalp ve damar hastalıkları görülmektedir.

150
Mikrodalgalara maruz kalan kişilerde düşük kan basıncı ve düşük nabız görülür. Ve bir süre sonra sinir sistemindeki kronikleşmiş bozulmalarla yüksek kan basıncı ortaya çıkmaktadır.

151
Teflon tava

152
Zira plastik ürünlerdeki kanserojen madde oranı, bu plastik türlerine göre artıyor.

153
Kablosuz ağlar

154
Yapılan araştırmalarda son 20 yılda elektromanyetik kirliliğin arttığına ve bu kirliliğin canlılardaki hücre içi ve hücre dışı sistemlerin düzenli çalışmasında olumsuz etkileri olduğu ortaya çıktı.

155
Hormonlu gıdalar

156
Mevsiminde üretilmeyen ve yüksek oranda kimyasal ile yetiştirilen meyve ve sebze tüketiminin, kanser riskini yüzde 80 arttırdığı ortaya çıktı.

157
Asitli ve boyalı içecekler

158
Çok fazla meşrubat içmenin riskleri var, bu risklerin arasında en önemlileri obezite ve diyabet. Ancak Hindistan'daki araştırmacıların açıkladığı ölümcül bir hastalık olan ve hayatta kalma oranı düşük olan yemek borusu kanseri riskini de içeren bir liste birkaç yıl önce bir tartışma başlattı.

159
Cipsler

160
Avrupa Birliği Gıda Maddelerini Denetleme Dairesi (Efsa) patates cipslerinde Akrilamid olarak adlandırılan kanser yapıcı zehirli maddelere rastlandığını açıkladı.

161
Boyalı şekerleme ve abur cubur

162
Özellikle çocukların severek tükettiği ancak çok sayıda kimyasal madde içeren abur cuburların kansere yol açtığı bilimsel araştırmalar sonucu ortaya çıktı.Haber Yayın Tarihi: 19.05.2015 09:04 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Doktorlar 'Bacağını keseceğiz' demişti, şifayı Türkiye'de buldu! +18 film yönetmeni olmuştu, cinsel içerikli film sitesinden ödülü kaptı! Playboy modeli yerel seçimlerde aday oldu! Seçtiği parti pes dedirtti İzmir'de 5 yıl sonra toprağın altından çıkarıldı! Tam 250 kilo Korkunç son! Tartıştığı sevgilisini yatağa bağlayıp acımasızca bıçaklamıştı, savunması pes dedirtti