Kan Şekerini düşürüyor, Hızla Zayıflatıyor Ama Yan Etkilerine Dikkat! - Son Dakika

Kan Şekerini düşürüyor, Hızla Zayıflatıyor Ama Yan Etkilerine Dikkat!

04.08.2017 09:57

Oolong bitki çayını belki de yeni duydunuz. İster zayıflamak için, ister kan şekeri ve kolesterolü düşürmek için birçok faydası olan oolong çayının yan etkileri de yok değil.

1
Oolong çayının faydaları nelerdir?
Oolong çayının faydaları nelerdir?
Kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar. Kolesterolü düşürür. Antioksidan bakımından zengindir. Kan şekerini dengeler. Kilo vermeye yardımcı olur. Toksinlerin atılmasını sağlar. Cildin görünümünü geliştirir.

2
Önemli oranda antioksidan içeren oolong çayı, kardiyovasküler sağlık sorunlarına karşı kullanılabilir. Oolong çayı içildiğinde bu antioksidanlar kötü kolesterol seviyesini düşürürken iyi kolesterolü yükseltir. Çayın bu özelliği damar tıkanıklığına yol açan kolesterol birikimi engeller ve var olan plakların temizlenmesine yardımcı olur.

3
Oolong çayında bulunan polifenoller bir diğer faydası ise ağız ve diş sağlığını geliştirmesi ve diş çürüklerine karşı koruma sağlamasıdır. Osaka Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre günde 2-3 bardak oolong çayı içmek ağız hijyenini geliştiriyor ve diş çürümesi riskini azaltıyor.

4
Yeşil çay ve siyah çay gibi, camellia sinensis bitkisinin yapraklarından üretilen oolong çayı bu çaylardan, yaprakların işlenme biçimiyle ayrılıyor. Çin, Tayvan ve Japonya'da geleneksel olarak içilen ve Çin'in Fujian bölgesine özgü olan oolong çayı, sağlığa faydaları ile kısa sürede popülerlik kazandı.

5
Bir tür antioksidan olan kateşinlerin bazı durumlarda kanser hücrelerinin oluşumunu yavaşlattığı bilinmektedir. Kateşin bakımından zengin olan oolong çayı bu özelliği ile çeşitli kanser araştırmalarına konu olmuştur.

6
Oolong çayı güçlü antioksidan etkisiyle vücuda zararlı toksinlerin atılmasına yardımcı olarak cildin görünümünü geliştirebilir. Ayrıca kalsiyum, potasyum, magnezyum ve fosfor yönünden zengin olan oolong çayı çeşitli hastalıklara karşı vücudu güçlendirir. Son olarak; metabolizma hızını yükselten oolong çayı yakılan kalori miktarını arttırarak kilo vermenize yardımcı olabilir.

7
Oolong çayının yan etkileri
Oolong çayının yan etkileri

Oolong çayı, kafein içerir. Bu nedenle aşırı tüketimi mide bulantısına, baş dönmesine, çarpıntıya neden olabilir.

Gece saatlerinde uykusuzluk yapabilir ve tansiyonu yükseltebilir.

İdrar söktürücü özelliğiyle vücudun aşırı su kaybetmesine neden olabilir.

Emzirme ve gebelik dönemlerinde tüketilmesi önerilmemektedir.

Oolong çayının olası yan etkileri konusunda doktordan daha detaylı bilgi alınmalıdır.

8
Oolong çayı ne kadar?
Oolong çayı ne kadar?
Oolong çayının fiyatı ortalama 20 liradan başlamakta, paketine ve çeşitli markalara göre değişiklik göstermektedir.

9
Oolong çayı nasıl yapılır?
Oolong çayı nasıl yapılır?

Tek kişilik oolong çayı hazırlamak için 1 büyük bardağa 1,1.5 çay kaşığı oolong yaprağı koyabilirsiniz.

Son Dakika Kan Şekerini düşürüyor, Hızla Zayıflatıyor Ama Yan Etkilerine Dikkat! - Son Dakika

YORUMLAR

Diğer Galeriler

Bir gecede görme yetisini kaybetmişti! Yeşilçam'ın cesur güzeli, kendisini döven eski eşiyle 25 yıl sonra yüzleşti Ünlü oyuncu Irmak Ünal yaptığı hatanın bedelini koronavirüse yakalanarak ödedi: Perişan oldum Hepsi tek bir ağızdan aynı şeyi söyledi! Ünlülerden 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı paylaşımları Best Model of Turkey'in 15 yaşındaki kraliçesi Melisa İmrak tartışma yarattı Kapadokya'da 29 Ekim coşkusu! Ay yıldızlı bayrağımız gökyüzüne yükseldi