Kanıtlanamayan Canlı Görüntülendi - Son Dakika

Kanıtlanamayan Canlı Görüntülendi

24.05.2013 11:46

Adıyaman'da ortaya çıktı

1
Adıyaman'da, iki çizgili sırtlan fotokapan yöntemiyle görüntülendi.
2
Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü İsmail Kozan, yaptığı açıklamada, bölgede varlığı yıllardır bilinen ancak bilimsel olarak tespit edilemeyen çizgili sırtlanı görüntülemek için çalışma başlattıklarını söyledi.
3
Bu kapsamda TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezinde görevli proje araştırmacısı Ali Onur Sayar'ın Adıyaman'a geldiğini anımsatan Kozan, "Sayar, Nemrut Dağı Milli Park sınırlarında bir mağarada yaptığı çalışmada, iki çizgili sırtlanı fotokapan yöntemiyle tespit etti" dedi.
4
Projenin, Adıyaman ve bölgesinde yaban hayvan türlerinin tespitine yönelik ilk çalışma olduğunu vurgulayan Kozan, biyolojik çeşitlilik açısından zengin olan kentte canlı türlerin tespiti ve korunmasına yönelik faaliyetlerinin sürdüğünü kaydetti.
5
Aynı şekilde Şanlıurfa bozkırlarında da nesli tehlike altındaki çizgili sırtlan, yarı çöl ikliminin yaşandığı alanlarda 7 yıl süren çalışmalar sonucu gözlenmişti.
6
Çizgili sırtlanın, geçmişte Güney Ege, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu 'da yaygın olarak yaşadığı biliniyor. Bozkır, yarı çöl sahaları ve kayalık alanlarda yaşayan çizgili sırtlanın temel besinini hayvan ölüleri oluşturuyor.
7
Kirli açık sarı renkteki çizgili sırtlanın üzerinde siyaha yakın koyu renkli 6-10 santimetre genişliğinde şeritlerle ensesinden beline kadar sert ve dik kıllardan oluşan yele bulunuyor.
8
9

Son Dakika Kanıtlanamayan Canlı Görüntülendi - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement