Son Dakika Haberleri: Kanlı Ay Tutulması Nedir? Ne Zaman Gerçekleşecek? Türkiye'den İzlenebilecek mi?

Kanlı Ay Tutulması Nedir? Ne Zaman Gerçekleşecek? Türkiye'den İzlenebilecek mi?

2 yıl önce

Gezegenimizin tek uydusu olan Ay'ın kızıl görüntüye bürüneceği Kanlı Ay Tutulması için büyük bekleyiş sona ermek üzere. Peki kanlı ay tutulması nedir? Ne zaman gerçekleşecek? İşte kanlı ay tutulması hakkında bilmeniz gerekenler ve çok daha fazlası…

1
KANLI AY TUTULMASI NEDİR?
KANLI AY TUTULMASI NEDİR?


Kanlı Ay Tutulması Dünya'nın gölgesinin Ay'ı tamamen karanlığa bürüyerek Tam Ay Tutulması yaşandığı zaman gerçekleşir.

2
KANLI AY TUTULMASI NE ZAMAN?
KANLI AY TUTULMASI NE ZAMAN?

27 Temmuz'da gezegenimizin tek uydusu Ay Dünya'ya yakın bir konuma ulaşacak ve bu tarihte Kanlı Ay Tutulması gerçekleşecek.


Benzer bir tarihte ise Mars, 15 yıl sonra Dünya'ya en yakın konuma gelecek. Kızıl Gezegen, 31 Temmuz 2018'de, Dünya'ya 57,6 kilometre yaklaşmış olacak.


Başka bir deyişle Kanlı Ay Tutulması gözlemlenmeye başladığı anlarda Ay ile birlikte Mars'ta gökyüzünde hemen Ay'ın altında rahat bir şekilde gözlemlenebilecek bir konuma gelecek.

3
Kanlı Ay Tutulması Dünya'nın gölgesinin Ay'ı tamamen karanlığa bürüyerek Tam Ay Tutulması yaşandığı zaman gerçekleşir ve bu sebeple Ay kırmızı renk görünür.


Ay, Dünya etrafındaki bir tam turunu yaklaşık 27 günde tamamlar ve 29.5 günde döngüsünü gerçekleştirir.


Ay'ın iki döngüsü arasındaki farkları, Ay'ın, Dünya'nın ve Güneş'in Ay yörüngesi sırasında değişen göreli konumu sebebiyle ortaya çıkar.


Kanlı Ay Tutulması yalnızca Ay'ın Dolunay evresinde ve Ay Tutulması sırasında yaşanır. Bu esnada Dünya'da Güneş'in yeni doğduğu ve battığı yerlerdeki Güneş ışıkları Ay'ın yüzeyine ulaşır.

4
KANLI AY TUTULMASI TÜRKİYE'DEN İZLENEBİLECEK Mİ?
KANLI AY TUTULMASI TÜRKİYEDEN İZLENEBİLECEK Mİ?
Antarktika, Avustralya, Asya, Rusya, Afrika, Avrupa ve Güney Amerika'nın doğusundan gözlenebilecek bu tutulma saat 20.13'de başlayıp ertesi gün sabaha karşı 02.30'da sona erecek. Tutulma Türkiye'den kısmen izlenebilecek.Haber Yayın Tarihi: 27.07.2018 08:04 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

En çok fidan sahiplenen 20 şehir açıklandı! Bakın ilk sırada hangi il var Trump hakkında skandal iddia! Dedesi genelev patronu çıktı 8 aylık hamile Müge Boz, 'Daha çekici hissediyorum' diyerek iç çamaşırlı poz verdi! Ünlü model mayoyla gezindiği New York caddelerini ateşiyle kasıp kavurdu Karadeniz halkının kabusu oldu! Gören derhal ihbar etsin