Kaosa Neden Olmuş 10 Bilgisayar Hatası - Son Dakika

Kaosa Neden Olmuş 10 Bilgisayar Hatası

26.05.2014 14:12

1
Bilgisayarların uzunca yıllardır hayatımızda olduğu ve hayatımınızın da pek çok alanını kontrol ettiği bir gerçek. Ancak elektronik olan bu cihazlara, işlerimizi ve hayatlarımızı tamamını teslim etmemeliyiz. Zira küçük bir kod hatası kaosa bile neden olabilir. İşte tarihte yapılmış bilgisayar hataları...

2
10. 2003 - Kuzey Doğu Amerika elektrik kesintisi: 2003 Yılında Amerika'nın Kuzey Doğu'sunu tamamen elektriksiz bırakan bu kesintinin nedeni, tek bir alarm sisteminin bozulmasından kaynaklı. Bu küçük nedenli büyük kesinti, 50 milyon kişiyi elektriksiz bırakırken, 11 ölüme sebep olmuş ve 6 milyon dolara malolmuştur.

3
9. 2011 - Honda kod hatası nedeniyle 2.5 milyon aracını geri çağırdı: Honda, hatalı yazılan bir kod nedeniyle, 2011 yılında 2.5 milyon aracını geri çağırmak zorunda kalmıştır. Bu küçük hatalı kod, hava yastıklarının aşırı basınçlı olmasına, yanlış vites seçimi gibi ölümcül hatalara neden olmaktaydı.

4
8. 2009 - Google'daki tüm bağlantıların Malware haline gelmesi: Bir Google çalışanının yanlışlıkla 'backslash' tuşuna basmasıyla birlikte Google'dan erişilen tüm adresler malware (kötücül yazılım) olarak görünmeye başladı. Dolayısıyla Google kullanan hemen hiç kimse, yaklaşık 1 saat boyunca Google üzerinden hiç bir siteye erişemedi ve bu da yaklaşık 2-3 Milyon dolar reklam kaybına yol açtı.

5
7. 2012 - Bin 200 kişi yanlışlıkla jüri görevine davet edildi: Amerika Kaliforniya'da bir mahkeme bilgisayarı yanlışlıkla bin 200 kişiyi birden jüri görevine davet etti. Durumun esas vehameti ise sabah saat 8'den itibaren tüm eyaletler arası yollar kilitlendiğine ortaya çıktı.

6
6. 1992 - Pepsi yalnışlıkla 800 bin Filipinli'yi milyoner yaptı: Pepsi'nin bir bilgisayar hatası nedeniyle 394 no'lu kapağı kazanan ilan etmesiyle birlikte bir anda 800 bin Filipinli milyoner oluverdi. Ancak olayın ardından Pepsi'nin bu olayın bir hata olduğunu ve ödeme yapılmayacağını açıklaması, arkasından bir isyan başlattı.

7
5. 2005 - World of Warcraft'da salgın hastalık: Oyun geliştiricileri, 'Corrupted Blood' isimli bir hastalık yayınladılar. Ancak hastalık bir anda oyuncular arasında beklenmedik bir hızla yayıldı ve oyundaki sanal kasabalar binlerce cansız bedenle doldu.

8
4. 2002 - 8 bin 500 hasta yanlışlıkla ölü ilan edildi: St. Mary's Mercy hastanesi bilgisayarındaki bir kodlama hatası nedeniyle hastanede yatan 8 bin 500 hasta yanlışlıkla ölü olarak ilan edildi. Sistem hastaların ağzından "ben öldüm" faturaları gönderirken, bir yandan da Sosyal Güvenlik Ofisi ve sigorta şirketlerine de haber vermeyi ihmal etmedi.

9
3. 1985/1987 - Kanser hastalarına yüzde 100 fazla dozda radyasyon: Radyasyon ile kanser tedavisinde kullanılan Therac-25 isimli tıbbi bir cihazın programlamasında yapılmış bir hata nedeniyle, cihaz hastalarına normalin 100 katı radyasyon vermiş ve 6 kişinin ölümüne neden olmuş.

10
2. 2012 - Bir program güncellemesi sonrası kaybedilen milyonlarca dolar: Knight Capital Group isimli bir finans firması, sistemlerine yeni bir program kuruyor ve çalıştırıyor. Ancak sistem bir anda milyonlarca hatalı ticari işleme neden oluyor ve zaten batmanın eşiğindeki firma yaklaşık 30 dakika içerisinde 440 milyon dolar kaybediyor.

11
1. 1979 - 3. dünya savaşının kıyısından dönmek: Amerika savunma sistemleri büyük bir Sovyet füzesi atıldığını tespit ederek alarma geçer ve hemen bir misilleme saldırısı için hazırlıklara başlar. Ancak uydulardan gelen verilerle anlaşılır ki, durum bir teknisyenin yanlışkla çalıştırdığı simülasyondan kaynaklanan bir hatalı uyarıdır.

Son Dakika Kaosa Neden Olmuş 10 Bilgisayar Hatası - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement