Kapadokya değil Vanadokya! İşte Türkiye'nin 'kesin korunacak' hassas alanları - Son Dakika

Kapadokya değil Vanadokya! İşte Türkiye'nin 'kesin korunacak' hassas alanları

16.05.2020 16:48

Cennet vatanımızda 2016 yılından bu yana birçok alan 'kesin korunacak hassas bölge' listesine alındı. Sizin için son zamanlarda ilan edilenleri sizler için derledik. İşte Türkiye'nin kesin korunacak hassas alanları.

1
Kasrik Boğazı
Kasrik Boğazı
4 Mart'ta Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararlarına göre kesin korunacak hassas alan olarak tescil ve ilan edilen Şırnak'taki Kasrik Boğazı, kartpostallık görüntüsüyle keşfedilmeyi bekliyor. Doğal sit alanında ikisi kritik tür olmak üzere 18 bitki ve tehlike kategorilerine göre dördü, yayılım durumlarına göre biri kritik tür olmak üzere 141 hayvan çeşidinin belirlendiği Kasrik Boğazı, doğal güzelliğiyle ziyaretçilerini büyülüyor.
2
Kapadokya değil Vanadokya!
Kapadokya değil Vanadokya!
Van'ın Başkale ilçesine bağlı Yavuzlar köyünde bulunan peri bacaları görünümüyle Kapadokya'ya benzediği için yöre halkı tarafından 'Vanadokya' olarak adlandırılıyor. İlçe merkezine 33 kilometre uzaklıktaki Yavuzlar köyünde volkanik Yiğit Dağı'nın püskürttüğü kayaçların, yağmur sularının ve rüzgarın aşındırmasıyla ortaya çıkardığı peri bacaları, Her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turisti ağırlayan Vanadokya'da yaklaşık 17 bin peribacası, 25 mağara ve 12 oyma ev bulunduğu tahmin ediliyor. Yaklaşık 20 kilometrelik bir alanı kapsıyor.
3
Sığla Ormanları
Sığla Ormanları
Köyceğiz, Ortaca ve Dalaman ilçeleri sınırları içerisindeki sığla ormanları listenin en yeşil adresi. Sığla ağacı ormanları kültür turizmi açısından yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin hayranlık uyandırdığı yer olarak hafızalarda kalıyor. Öte yandan bilimsel adı 'Liquidambar Orientalis' olan sığla ağacından önce 'kızartılan' ardından 'ağlatılarak' elde edilen yağ, kozmetik sektöründe kullanılmasının yanı sıra antiseptik ve parazitlere karşı da etkisiyle biliniyor.
4
Tuzla Palas Gölü
Tuzla Palas Gölü
Tuzla Gölü, Kayseri ili, Sarıoğlan ilçe sınırlarında bulunan tektonik oluşumlu tuzlu göldür. Yüzey rakımı 1131 metre, uzunluğu 8 kilometre, genişliği 8 kilometre, alanı ise 23,5 kilometredir. Faylar ile çevrelenen, kapalı havza özellikli Palas Ovası'nın en alçak alanıdır.
5
Adana'da saklı bir cennet: Ağyatan Lagünü
Adanada saklı bir cennet: Ağyatan Lagünü
Adana'nın Karataş ilçesinde yaklaşık 8 kilometrelik kıyı şeridine sahip Ağyatan Lagünü Doğal Sit Alanı'nda deniz, kumsal, kum tepeleri, dalyan bölgesi ile göl ve çevresi öne çıkan doğal peyzaj elemanları arasında bulunuyor.
6
Alan, kumul habitat, nesli tehlike altında olan Yeşil Deniz Kaplumbağası için önemli üreme alanıyken, ayrıca kumul habitat kum zambağının da dağılım alanı olmasından dolayı önem arz ediyor. Yılan balığı, tosbağa, Akdeniz nalburunlu yarasası, oklu kirpi (Hystrix indica),gelincik (Mustela nivalis),firavun sıçanı (Herpestes ichneumon) ve porsuk (Meles meles) kritik türleri alanda yayılış gösteriyor. Bölge 'sulak alan' vasfı taşıması ve kuş göç dönemlerinde yoğun ziyaret ediliyor olması nedeniyle önem taşıyor.
7
Dönemeç Sazlıkları
Dönemeç Sazlıkları
Seyirlik manzarasıyla adeta büyüleyen saklı hazinelerimizden biri de Dönemeç Sazlıkları. Listeye yeni katılan Edremit ve Gevaş ilçe sınırlarındaki Dönemeç Sazlıkları Potansiyel Doğal Sit Alanı, koruma statüsünün değerlendirilmesiyle 'kesin korunacak hassas alan' olarak tescil ve ilan edildi.
8
Dönemeç Deltası gerek kuş varlığı itibarı ile gerek doğal güzellikleri itibarı ile bölgenin yeni incisi konumunda.
9
Sultan Sazlığı 300'ü aşkın kuş türü ve 600 bini aşkın su kuşuna ev sahipliği yapıyor.
10
Yeşilin her hali: Sultan Sazlığı
Yeşilin her hali: Sultan Sazlığı
Adını ve ününü Osmanlı İmparatorluğu Dönemi'ndeki sultanların avlak yeri olmasından alan Sultan Sazlığı, jeolojik devirlerde volkanik bir dağ olan Erciyes Dağı'nın yükselişiyle birlikte oluşan Develi-Yahyalı-Yeşilhisar ilçeleri arasında kapalı su toplama havzasının ortasında yer alıyor.

Son Dakika Kapadokya değil Vanadokya! İşte Türkiye'nin 'kesin korunacak' hassas alanları - Son Dakika

YORUMLAR (2)
  • ra: bileder birde ne hosuna gitmedi onu yazsaydin keske derdini bizde bilirdik simdi yalnizca aptalolarak ortada kaldin 0 0 Yayından Kaldır

Diğer Galeriler

18 yaşındaki modele sahte ajans şoku! Kamera karşısında soyunmasını istediler Katıldığı programı terk etmesiyle gündem olan Şevval Şahin'in estetiksiz hali yeniden dillere düştü Milyonların içinde yüzen Ronaldo'nun kız arkadaşı geçmişiyle yürek burktu: İnsanlara yemek almaları için yalvardım Babası Instagram'ını kapattırmıştı! Coşkun Sabah'ın kızı bomba gibi geri döndü Mide bulandıran olay! 37 yaşındaki sapık, tavuk ve civcivlere tecavüz etti